ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Deprem Bölgesinde İkamet Eden Vatandaşların SGK Hacizleri Kaldırıldı

Deprem Bölgesinde İkamet Eden Vatandaşların SGK Hacizleri Kaldırıldı
01.03.2023

Sosyal Güvenlik Kurumu, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremde ve depremden etkilenen diğer illerde işveren ve emeklilerin hak ve alacakları üzerindeki haciz işlemlerini kaldırdığını duyurdu. Bunun yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, depremin ardından afet bölgeleri için yapılan çalışmalar kapsamında birçok tedbirin uygulandığını ve çalışmaların devam ettiğini belirtti.

SGK, alacak ve hacizlerin kaldırılması yönündeki kararla birlikte toplamda deprem bölgelerindeki 251 bin 830 e-mevduat haczi sistemden kaldırıldı. Aynı zamanda emekli maaş hacizlerinin de 31 Ağustos 2023’e kadar ertelenmesi kararına varıldı. Ertelemeye ek olarak erteleme kapsamındaki borçlar nedeniyle 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre yapılan icra takiplerinin durdurulacağı, erteleme süresince yeni icra takip dosyaları açılmayacağı belirtildi.

Kararla birlikte erteleme kapsamındaki borçlar için daha önce haczedilmiş olan menkul ya da gayrimenkul mallar üzerindeki hacizlerin baki kalması kaydıyla hacizli malların satış işlemleri erteleme süresince yapılmayacak, hacizli araçların yakalamaları ise kaldırılacak. Erteleme kapsamındaki borçlara 6183 sayılı kanunun 48’inci maddesinin altıncı fıkrası uyarınca 24 ay süre ile tecil faizi alınmaksızın ve ilgili mevzuat kapsamında belirtilen diğer şartların sağlanması şartı aranarak tecil ve taksitlendirme yapılacak.

Şartları karşılayan kişiler teşvik alacak

Kurum, depremden etkilenen 10 ildeki işverenlerin bu illerde yer alan işyerlerinde bu yılın ocak, şubat ve mart aylarına ilişkin muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini 26 Mayıs 2023’e kadar vermeleri, 6 Şubat öncesi yasal ödeme süresi geçmiş borçlarını ve ertelenen prim borçlarını 31 Ağustos 2023’e kadar ödemeleri kaydıyla teşviklerden yararlanabileceklerini belirtti.

Bölgedeki BAĞKUR’lular da 6 Şubat’tan önceki yasal ödeme süresi geçmiş borçlarını ve ertelenen prim borçlarını 31 Ağustos 2023’e kadar ödemeleri halinde teşviklerden yararlanmaya devam edecek.

GSS prim borçlarında da erteleme söz konusu

Primleri kendileri tarafından ödenen 1 milyon 786 bin 658 Genel Sağlık Sigortalısının (GSS) ödenmemiş prim borçları ve Temmuz 2023’e kadar oluşacak olan prim borçlarının son ödeme tarihi 31 Ağustos 2023 olarak belirlendi. 6 Şubat öncesi vadesi geçmiş olan GSS prim borçlarına 31 Ağustos’a kadar gecikme zammı veya cezası uygulanmayacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.