emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Uzman İsim Açıkladı Eylül – Ekim Ayı Gibi Grip Aşınızı Yaptırın!

Uzman İsim Açıkladı Eylül – Ekim Ayı Gibi Grip Aşınızı Yaptırın!
20.07.2020

Uzman İsim Açıkladı Eylül – Ekim Ayı Gibi Grip Aşınızı Yaptırın! Enfeksiyon Hastalıkları ve Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul canlı yayın esnasında uyardı lütfen Eylül ya da Ekim ayı içerisinde grip aşınızı yaptırın ki bizim influenza açısından riskimiz azalsın ve biz de o dönem içerisinde sadece korona virüsü ile uğraşalım dedi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul canlı yayından oldukça dikkat çeken açıklamalar yapmış bulunmaktadır.

Uzman Doktor, yaptığı açıklamasında rakamları biraz daha azaltabilirsek, son bahara daha rahat girebiliriz diye düşündüğünü ifade etti. Fakat bunu azaltamaz isek eğer son baharda iyi bir korona virüs dalgası bizi bekliyor dedi. Dr. Ertuğrul ayrıca, lütfen Eylül – Ekim gibi grip aşınızı yaptırın ki bizim de influenza riskimiz azalsın ve bizde o süreç içerisinde korona virüs ile uğraşalım dedi. Haziran ayı başında herkesin pandemi bitmiş gibi davranması, serbestleşmenin hızla alınması ve birtakım sektörlerin hızlı bir şekilde açılması bu şekilde bir tabloya ulaşmamızı sağladı. Önlemler ile devam edebilseydik şu an bu röportajı yapmıyor olurduk dedi.

Sonbaharda İyi Bir Dalga Bizi Bekliyor!

Sonbaharda İyi Bir Dalga Bizi Bekliyor! Dr. Ertuğrul açıklamalarına şöyle devam etti. Sanırım insanlarımız şöyle bir algıya düştü; Türkiye olarak biz bu işi çok iyi başardık, tedavi süreçlerinde de iyiye gidiyoruz, o zaman Mart ayı öncesine çok rahat dönebiliriz. Bu algının hiç oluşmaması gerekmekteydi. Rakamları biraz daha azaltabilirsek sonbahara daha rahat girebileceğimizi belirten doktor, fakat bunu gerçekleştiremez isek sonbaharda gerçekten iyi bir dalga bizi bekliyor dedi.

Uzman doktor şu an için 12 bin tane aktif hasta bulunduğunu belirtti. Biz bu rakamlara 84 binlerden inmiş bulunuyoruz. 24 Nisan tarihinde 80 binin üzerinde aktif hastamız vardı. Ortalama 3 – 4 ay içerisinde bu rakamlara inmiş bulunuyoruz. Tekrar Nisan ayı rakamlarına çıkar ise bu şekilde devam ederse, yazık ki sonbaharda biz hekimlerin beklentisi o, korkuyoruz, tedirginiz ondan, sağlık sistemimizi tekrar zorlamaya başlayacak ve yoğun bakımlarımız tekrar dolmaya başlayacak. Uzman hekim özellikle şu konuda uyardı, sonbaharda birlikte özellikle mevsimsel grip yani influenza dediğimiz, onunla birlikte gelmesi bizleri oldukça zorlayacak dedi. Bu durum için özellikle ileri yaş grubundakiler grip aşınızı yaptırın ki riskimiz azalsın dedi. Aşılarınızı yaptırın, özellikle zatüre aşılarınızı eğer yaptırmadı iseniz muhakkak yaptırınız. Kış için hazırlıklı olarak girelim dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.