Haberler

Sözleşmeli Personelin, 65 Yaş Haddinden Dolayı EYT Kapsamında Sözleşmesi Ne Olur?

Sözleşmeli personellerin durumu çıkan her yeni yasa ve düzenleme ile merak ediliyor. Özellikle geçtiğimiz haftalarda Meclis Genel Kurulu’na gelerek yasalaşması beklenen ancak deprem gündemi nedeniyle ertelenen EYT hakkında yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.

EYT konusunda merak edilen detaylardan biri de sözleşmeli personellerin 65 yaş haddinden dolayı EYT kapsamında sözleşmelerini sona erip ermeyeceği konusu oldu. Bu kapsamda verilen yanıt ise birçok kişiyi ilgilendiriyor. Sözleşmelilerin sadece çalışma şartları olarak EYT’den kaynaklı 65 yaş şartının ortadan kalmayacağı aktarılıyor. 65 yaş şartı fiili çalışmaya yönelik olarak emeklilik şartları ile bir ilgisi olmadığı ifade ediliyor.

EYT’Lİ OLUP ÇALIŞMAYA DEVAM EDİLİR Mİ?

4/b kapsamında sözleşmeli memur olarak çalışanların EYT emeklilik şartlarını sağlamalarına karşın emekli olmayıp çalışmaya devam edip edemeyecekleri sorusu da kamuda çalışan birçok sözleşmeli tarafından merak ediliyor. Sözleşmedeki zorunlu emeklilik maddesinden dolayı EYT yasalaşınca zorunlu emekli olup olmayacaklarına yanıt geldi.

657 sayılı Kanun kapsamında 4/b hükmüne göre sözleşmeli çalışan personellerin durumu merak konusu oldu. Bu kapsamda söz konusu yasal düzenlemeye göre sözleşmeliler azami olarak 65 yaşını doldurdukları tarihe kadar çalışabilmektedir. Yapılan sözleşme gereği yaş haddi belirlenebilir. Bu tür şartlara göre çalışmaya devam etmeleri de mümkün olabilir. Ancak herkes için şartlar farklılık gösterecektir.

65 YAŞ ARTININ EYT KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ

8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlamış ve emeklilik kanununda yer alan ve emeklilik şartlarından olan yaş şartının kaldırılmasını kapsayan EYT düzenlemesinde, 65 yaşında sözleşmeli personel çalıştırılmayacağına ilişkin konuya dair bir düzenleme olmadığı aktarılıyor.

Bu kapsamda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile yaş şartının kaldırılması 4/B kapsamında görev alan kişilerin ilgili mevzuatta bulunan 65 yaş şartı ile bir ilgisinin olmadığı belirtiliyor. Bu detaylara göre 65 yaşını doldurana kadar hizmetlerine devam edebilecekleri ifade ediliyor. Ancak sözleşme şartları burada dikkate alınması gereken en temel kriter. EYT’nin Meclis’ten geçmesi halinde detaylar netleşecek.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir