ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK 935 Memur Alımı Yapacağını Açıkladı! Alım Başvurusu ve Şartları Neler

SGK 935 Memur Alımı Yapacağını Açıkladı! Alım Başvurusu ve Şartları Neler

2023 yılı için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından farklı branşlarda 935 kamu personel alımı yapılacağı belirtildi. Adaylar, başvuruların başlatılması için gün sayıyor.

Personel alımı yapılacak kadrolar: Tekniker, teknisyen, memur, VHKİ, mühendis, uzman, şef olarak açıklandı. Kontenjan dağılımları ise şu şekilde tahmin ediliyor: Merkez teşkilatına 30 uzman, 14 tekniker ve 37 teknisyen, 668 veri hazırlama ve kontrol işletmeni, 55 memur, 88 şef, 43 mühendis branşları için toplam 935 kadro doldurulacak.

Adaylar başvuruların kısa sürede başlamasına ek olarak özellikle KPSS ile mülakatsız atama olmasını bekliyor. Personel alımlarında yaş şartının da esnetilmesi de kişilerin beklentisi arasında yer alıyor. 35 yaş şartı şeklinde ibarenin artık daha üste çekilmesi de adaylar tarafından talep ediliyor.

Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

SGK tarafından yapılacak 935 kadroda aranan şartlar şu şekildedir:

  • Kamu kurumu tarafından önceki dönemlerde yayınlanmış olan personel alımı ilanlarına göre kurumun ilanlarına; T.C. vatandaşı olan adaylar başvuru yapabilir.
  • Adayların başvuru yapmasına ek olarak başvurunun değerlendirilebilmesi için kurumun belirlediği öğrenim düzeyinin karşılanıyor olması ve KPSS sınavına katılarak minimum düzeyde istenilen puan şartını karşılıyor olması gerekmektedir.
  • Sabıka kaydı bulunan ve arşiv soruşturmasında olumlu sonuçlanmamış olan adaylar kadro için başvuru yapamayacaklardır. Adayların memur olabilmesi için gerekli olan tüm şartları sağlaması gereklidir.
  • Erkek memur adaylarının askerlik görevini yerine getirmiş olması şartı da her alanda olduğu gibi bu alım açısından da istenen şartlar arasındadır.
  • Aynı zaman da 35 yaşını tamamlamış 36 yaşından gün almış olanlar bu kadrolara başvuru yapamayacaktır.

SGK tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen adayların kurumun yapacağı resmî açıklamalarını dikkate almaları ve bu şekilde başvuru yapmaları çok önemlidir. İlan açıklaması netleşmediğinden ve tam bir açıklama yapılmadığından YDS şartı ve mülakat sınavı yapılıp yapılmayacağı da henüz belli olmamıştır. Daha önceki kadro alımları göz önüne alındığında uzman kadroları için her kadro için de mülakat şartının yanı sıra YDS şartının olacağı da tahmin edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.