PTT

PTT Gönderi Takip Sorgulama

PTT Gönderi Takip Sorgulama Yöntemleri

Ülkemizdeki posta teşkilatlarından en bilineni PTT yani Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğüdür. PTT, posta işlemlerine ek olarak kargo hizmeti de sunarak iş alanını genişletmiştir. PTT Kargo, 2008 yılında faaliyete girmiştir ve hala da faaliyetine devam etmektedir. PTT ile ilgili sorgulama işlemleri de son zamanlarda daha da önemli olmaya başlamıştır. Biz de bu yazımızda PTT gönderi takip sorgulama işlemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Her gün ülkenin dört bir yanında çeşitli kargolar gönderilmekte ve gönderilmiş olan kargolar ve postalar sahiplerine teslim edilmektedir. Bir kargoyu gönderdiğimiz zaman gönderim süresi içerisinde kargonun nerede olduğunu ya da ne zaman karşı tarafa ulaşacağını öğrenmek isteriz. İşte böyle durumlar için PTT gönderi takip sorgulama işlemi söz konusu olmaktadır. İnternet üzerinden kolayca PTT gönderi takip sorgulama işlemini gerçekleştirebiliriz. Bunun için kargonuzu gönderim için PTT’ye teslim ettiğinizde size verilen barkod numarası yeterli olmaktadır.

PTT ile sadece mektup değil diğer birçok eşyanızı da kolaylıkla gönderebilirsiniz. Günümüzde artık mektubun yerini mesajlar ve e-mail aldığı için mektupların gönderilme oranı azalsa da bu kargoların gönderimini etkilememiştir. Aksine kargo firmalarına duyulan giderek daha da artmaktadır.

PTT Gönderi Takip Sorgulama Yolları

PTT gönderi takip sorgulama işlemini iki farklı site üzerinden yapabilirsiniz. Bunun ilki PTT’nin kendi resmi sitesidir, diğeri ise e-Devlet uygulamasıdır. Bu iki site üzerinden de PTT gönderi takip sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Öncelikle PTT’nin sitesinden PTT gönderi takip sorgulama işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

PTT Sitesi Üzerinden Gönderi Takip Sorgulama

PTT gönderi takip sorgulama işlemi yukarıda da bahsettiğimiz gibi PTT’nin kendi sitesinden kolaylıkla yapılabilmektedir. PTT gönderi takip sorgulama işlemi sırasında sizden kargonuz hakkında birkaç bilgi istenebilir, bu bilgiler de kurumun size verdiği belgede bulunmaktadır.

PTT gönderi takip sorgulama işlemi için öncelikle yazımızın sonunda yer alan linke tıklayınız. Daha sonra karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecek. Bu sayfada sizden bazı bilgiler istenmektedir. Barkod numarasını, size verilen belgeden bakarak girebilirsiniz, daha sonra güvenlik numarasını da giriniz ve “Sorgula” butonuna tıklayınız. Böylece PTT gönderi takip sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu işlem sonucunda kargonuzun hangi işlemlerden geçtiğini ve şu an nerede olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden PTT Gönderi Takip Sorgulama

PTT gönderi takip sorgulama işlemi PTT’nin sitesinden yapılabildiği gibi e-Devlet sisteminden de kolaylıkla yapılabilmektedir. Bilindiği gibi e-Devlet sistemi sayesinde artık kurumlarda meydana gelen uzun kuyruklar son buldu ve aksaklıklar giderildi.

E-devlet üzerinden herhangi bir işlem yapabilmek için ilk olarak bir e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifrenizi bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesinden ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Daha sonra sisteme giriş yapmalısınız.

E-devlet üzerinden PTT gönderi takip sorgulama işlemi için öncelikle yazımızın sonunda yer alan linke tıklayınız. Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelir.

Bu sayfada sizden bazı bilgiler istenmektedir. İlk olarak TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.

Daha sonrasında gelen sayfada sizden kargonuzla ilgili barkod numarası bilgisi istenmektedir. Size verilmiş olan belgede yazan kargo takip numarası yani barkod numarasını ve güvenlik kodunu girdikten sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak PTT gönderi takip sorgulama işlemini tamamlayın. PTT gönderi takip sorgulama işlemi sayesinde kargonuzun nerede olduğunu, hangi işlemlerden geçtiğini ve ulaşmışsa ne zaman karşı tarafa ulaştığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

PTT Sitesinden PTT Gönderi Takip Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sistemi Üzerinden PTT Gönderi Takip Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Shares:

3 Yorumlar

 • Doç Dr. Haldun KARABIYIK
  11.10.2019

  Her zaman kullandığım ” PTT kargo takip sorgulama ” sayfası kaç gündür açılmıyor. Neden acaba ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   11.10.2019

   Merhaba,

   Bir de buradan deneyebilirsiniz https://gonderitakip.ptt.gov.tr/

 • mufit
  09.08.2019

  elazig sgk 19/07/2019 mektup gonderdim herhangi bircevap alamadim ilgilinirseniz sevinirim tsk

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir