Haberler

Miras Kalan Evde Hak Sahiplerinden Biri Oturuyorsa Diğer Mirasçıların Hakları Neler?

miras kalan evin paylasimi

Miras ile ilgili merak edilen konulardan biri de miras kalan evde mirasçılardan birinin oturma durumunda diğer mirasçıların evden çıkarma hakkı olup olmadığı konusudur. Türkiye’de anlaşmazlıkların sıklıkla yaşandığı bir konu olan miras konusunda ev ile alakalı bu konu öne çıktı. Bu doğrultuda yapılan araştırmalar miras olarak kalan konutta bir mirasçının oturması halinde diğer mirasçıların haklarının belirlenmesi noktasında bilgilendirici niteliktedir.

Diğer mirasçıların evde oturan mirasçıyı evden çıkarması gibi bir hakka sahip olup olmadığı en çok merak edilen konular arasında yer aldı. Genel olarak mirasta tüm paydaşların hak sahibi olduğu, dolayısıyla mirasçıların ev üzerinde diğer mirasçılarla birlikte tasarruf etmesi gerekir. Yani mirasçılardan herhangi biri keyfi olarak mülk edinilen eve dair karar alamaz.

miras kalan ev haklari
law.

Mirasçılar tarafından diğer mirasçının evden çıkarılması söz konusu mudur?

Mirasçılar tarafından en sık araştırılan konulardan biri de mirasçıların evde kalan diğer mirasçıyı evden çıkarma hakkına sahip olup olmadığı konusudur. Hukuki açıdan bu konuya bakıldığında miras kalan evde mirasçılardan birinin oturması ve diğer mirasçılara herhangi bir kira ödemiyor olması ya da izin almaması halinde hukuki yollara başvurabiliyor.

Toruna Miras Kalma Şartları : https://www.ssk.biz.tr/baba-mirasi-reddederse-toruna-dededen-miras-kalir-mi/

Ancak buradaki hukuki yollar ev sahibinin kiracısını evden çıkarmasından daha farklı şekilde olabiliyor. Evde oturan kişi direkt olarak mülk sahiplerinden biri sayıldığı için evden tahliye edilemeyebilir. Bu durumu yaşayan kişilerin başvurabileceği yollardan biri kaymakamlığa başvuruda bulunmaktır.

Evde oturmayan mirasçılar, evin yer aldığı mülki sınırlarda bulunan kaymakamlığa başvuru yaparak mirasçının evden tahliyesini talep edebilir. Ancak burada evde oturan kiracının tapuda sükna hakkı bulunmaması gerekmektedir. Bu hakkın bulunması durumunda diğer mirasçıların tahliye talep etmesi söz konusu değildir. Buna karşın kira bedeli talep edebilirler.

Kaynak

Miras Kanunu

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir