Ekonomi

KOSGEB Başkanı Açıkladı! Esnafa 10 Milyar TL Kaynak Aktarılacak

esnafa 10milyarl destek verilecek

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt tarafından bu yıl içinde KOBİ’lere milyar liralık kaynak aktarılacağına ilişkin açıklama yapıldı. Son dönemde özellikle ekonomide görülen olumsuzluklar nedeniyle işletmelerin yaşadıkları sorunlara çeşitli destekler sunulmaya devam ediyor. KOSGEB tarafından duyurulan yeni finansman programı kapsamında KOBİ’lerin söz konusu ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Ortak Finansman Desteği programına yönelik önemli yazılı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin 2023 yılında ihtiyaç duyduğu kapasitesinin artırılması ve KOBİ’lerin kendi yatırım ihtiyaçlarının karşılanması için kalkınma ajanslarıyla yürütülen program için çağrıya çıkıldığını paylaştı.

10 MİLYAR LİRALIK KAYNAK AYRILDI!

KOBİ’lere sıfır faize yakın oranlar ile finansman desteğinin sağlanmasını hedefleyen KOSGEB, üst limiti 2 milyon 500 bin TL kredi paketin hazır hale getirdi. KOSGEB Başkanı Kurt, 10 milyar liralık bir kaynağın 5 bin KOBİ’ye makine ve ekipman yatırımına, gençlere istihdam sunacak şekilde kullandırılmasının hedeflendiği aktarıldı.

kosgeb kaynak1

Vakıf Katılım Bankası ile beraber çalışılacağını ifade eden Kurt, bankanın programına güçlü bir destek verdiği ifade edildi. Ayrıca kalkınma ajanslarının da programa güçlü bir şekilde destek olmaya devam ettiği ifade ediliyor. Ortak Finansman Desteği kapsamında belirlenen şartları sağlayan KOBİ’lerin ayrılan 10 milyar liralık kaynak ile faaliyetlerini başarılı şekilde sürdürmelerine destek sunulması hedefleniyor.

ORTAK FİNANSMAN DESTEĞİ ŞARTLARI NELER?

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, 10 milyar liralık kaynağı KOBİ’ler için ayırdıklarını ifade etti. Bu kapsamda söz konusu programda BAKKA, KUZKA ve OKA 25 Ocak’ta başvuru rehberini internet sayfasında ilan ettiler.

kosgeb kaynak2

Söz konusu ajanslar tarafından yapılan çağrı ile 10 ilde 200 işletmenin desteklenmesi ve yaklaşık olarak 75 milyon lira destek sağlanması hedefleniyor. Diğer kalkınma ajanlarının da çağrıda bulunmaları bekleniyor.

KOBİ’lere yönelik bir diğer destek ise kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklanmıştı. KOBİ’lere 250 milyar lira finansman sağlanacağı aktarılmıştı. KOBİ’lere yönelik hem bakanlıklar hem de KOSGEB gibi kurumlar tarafından duyurulan desteklerin gelecek dönemde de devam etmesi bekleniyor.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Şartları

E-Devlet KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir