ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İkinci El Konut Desteğinin Kapsamı Netleşmeye Başladı

İkinci El Konut Desteğinin Kapsamı Netleşmeye Başladı
05.02.2023

İkinci el konutlarla ilgili destek paketi üzerindeki çalışma sürüyor. Önceliğin ilk defa ev alacak vatandaşlara verileceği bu desteğin detaylarının bu ay içerisinde kesinleşmesinin ardından açıklanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci el konutlara ilişkin yaptığı açıklamada, “İkinci el konutlarla ilgili destek için bir çalışma yapılacak, proje planlama aşaması devam diyor. Somutlaşınca paylaşacağız. Önceliği ilk evini alacak vatandaşlarımıza ve yeni konut arzına veriyoruz. Yeni konut arzını artırarak üretim ve istihdamı artırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Bu destekle birlikte ev hayali kuran vatandaşlara umut ışığı göründü.

İkinci El Konut Desteği Müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci el konut desteği müjdesi hem gayrimenkul sektörü hem de ev almak isteyen vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Yayınlanan taslağa göre ikinci el konut almak isteyen vatandaşlara yüzde 0,99 faiz ile 180 ay yani 15 yıl vade imkânı sağlanması planlanıyor.

Bu destek kapsamında konut kredilerinin limitlerinin artırılması da gündeme geliyor. Limitlerin artırılması ile daha fazla vatandaşın bu destekten yararlanması mümkün oluyor. Destekte fırsatçılara karşı yeni önlemler alınarak vatandaşların hakkının korunmasına da önem veriliyor.

Yüksek fiyat artışı yapanlar tespit edilerek olası fırsatçılıkların önüne geçilmesi için çalışılıyor. Çalışmaya ait detayların tamamlanmasının ardından en kısa sürede duyurularak vatandaşların bu destekten faydalanması sağlanacak.

İkinci El Konut Desteği Tarihleri

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da Cumhurbaşkanının açıklamalarına ek olarak ikinci el konut desteği için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. İkinci el konut kredisi ve faiz oranları hakkında henüz kesin bir bilgi bulunmasa da aylık 0.99 faizle konut kredisi imkanının sağlanacağı öngörülüyor.

Sıfır konut kampanyası yeni projeler yapılmasına ve istihdamın artmasına neden olurken ikinci el konutlarda bu imkân bulunmamasına rağmen orta gelirli vatandaşların ve ilk defa ev alacak olan vatandaşların ev sahibi olması sağlanacak. Özellikle ev hayali kuran vatandaşların sevinebileceği bu destekle birlikte konut piyasasında bir hareketlilik olması da söz konusu. İkinci el konutlara yönelik çalışmanın detaylarının şubat ayı içerisinde açıklanması bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.