Haberler

KDV Yüzde 1’e İndirildi! Prefabrik Yapı ve Konteynerlerde Yeni KDV Düzenlemesi

prefabrik konteyner kdv yuzde1

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan düzenlemeler ile deprem bölgesine ilişkin birçok önemli konuya yer verildi. Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ilde acı bir tabloya neden olan depreme yönelik düzenlemeler gelmeye devam ediyor. Prefabrik yapı ve konteynerlerin, depremden etkilenen 10 ilde afetzedeler ile ilgili kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü.

Deprem bölgesine teslim edilecek prefabrik yapı ve konteynerlerde yeni düzenleme ile KDV indirimi uygulanacak. Özellikle deprem sonrasında yaraların daha kolay sarılması için söz konusu unsurlarda KDV’nin düşürülmesinin kolaylık sağlaması hedefleniyor.

O ÜRÜNLERDE KDV YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLDÜ!

Prefabrik yapı ve konteynerlerin, depremden etkilenen illerdeki depremzedeler ile ilgili kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 1 düşürüldü. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yer verilen düzenlemede deprem bölgesi için verilecek söz konusu ürünlerde KDV indirimi uygulanacak.

prefabrik konteyner1
kdv yüzde 1'e i̇ndirildi! prefabrik yapı ve konteynerlerde yeni kdv düzenlemesi 7

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi (KDV) Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Prefabrik yapı ve konteynerlerin bu kapsamda depremden etkilenen 10 ilde depremzedeler ile ilgili kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV sadece yüzde 1 olarak uygulanacak.

YIL SONUNA KADAR KDV İNDİRİMİ UYGULANACAK!

Prefabrik yapı ve konteynerlerin ilgili kurumlara tesliminde yıl sonuna kadar yüzde 1 oranında KDV indirimi uygulanmasına ilişkin karar deprem bölgesinde afetzedelerin barınma sorunlarının çözümünde önemli katkılar sağlaması hedefleniyor. Cumhurbaşkanı imzasıyla yürürlüğü girecek düzenlemeye göre, prefabrik yapı ve konteynerlerin, depremden etkilenen ve OHAL uygulamasının yürürlükte olduğu illerde depremzedeler ile ilgili kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV oranı yıl sonuna kadar indirimli tarife üzerinden uygulanacak.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Adana, Hatay, Diyarbakır, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman illerinde ağır hasarlara ve çok büyük can kayıplarına neden olan deprem sonrasında KDV indiriminin yanı sıra farklı birçok yeni düzenlemede de uygulanacak. Bu kapsamda deprem bölgesine ilişkin destek açıklamaları gelmeye devam ediyor.  

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir