ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Borsa İstanbul’un Açılmasının Ardından Şirketlerden Hamleler Gelmeye Başladı!

Borsa İstanbul’un Açılmasının Ardından Şirketlerden Hamleler Gelmeye Başladı!
15.02.2023

Deprem felaketi sonrasında gelen tepkiler üzerine geçtiğimiz Çarşamba gününden itibaren işlemlerin durduğu Borsa İstanbul yeniden açıldı. Pay ve vadeli işlem piyasalarının 15 Şubat Çarşamba gününde açılmasının ardından şirketlerden arka arkaya KAP’a açıklamalar geldi. Halka açık birçok şirket tarafından kendi hisselerine sahip çıkmak için geri alım programları başlatıldı.

Kahramanmaraş’ta merkezli yaşanan ve etkileri 10 ilde büyük bir felakete neden olan deprem sonrasında bir yandan bölgede yararalar sarılmaya devam ediyor. Deprem sonrasında geçtiğimiz hafta Çarşamba günü işlemlerin durdurulduğu Borsa İstanbul’da pay ve vadeli işlem piyasaları yeniden açıldı. Endeks, 263,81 puan artışla 4769,15 puandan açıldı.

ŞİRKETLERDEN PEŞ PEŞE DUYURULAR GELDİ!

BİST 100 endeksi sonrasında değer kazancını artırırken, 15 Şubat Çarşamba sabah saatleri itibariyle 6,14 oranında yükseliş görüldü. Açılış öncesinde ise sert düşüşlere karşı yeni önlemler uygulandığı ifade ediliyor. Şirketler ise kendi hisselerine sahip çıkmak için geri alım programlarını başlattıklarını duyurdu.

Acıselsan, Altınyağ Madencilik, Birko, İş Bankası, İş Yatırım, Seyitler Kimya, THY, Vakıfbank, Gedik Yatırım ve daha birçok şirket pay geri alım programı başlattı. Verusa Holding, İnfo Yatırım ise programlarını revize etti. Sayının daha da artması beklendiği ifade ediliyor.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ŞİRETLERDEN AÇIKLAMA!

Türkiye’de 10 ili vuran deprem felaketi sonrasında bu bölgede faaliyet gösteren şirketlerin durumu da merak ediliyordu. Bölgede faaliyet gösteren bazı şirketler borsada kapatılan işlem sıraları, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan duyurular sonrasında yeniden açıldı. Sasa Polyester, Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri, Bilici Yatırım, Sanko Pazarlama ve Rubenis Tekstil fabrikalarında önemli hasarların meydana gelmediği ve üretimin devam ettiği belirtildi.

SPK’DAN YENİ DUYURULAR!

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılan açıklamada ise yürürlükte bir geri alım programı olup olmadığına bakılmaksızın payları borsada işlem gören ortaklıkların ve bunların bağlı olduğu ortaklıkların pay geri alım işlemlerinin kolaylaştırılmasını ve yatırımların korunmasını teminen önlemler alındığı aktarıldı. Alınan yeni önemler ile açılan borsada ise hareketlilik yaşanmaya devam ediyor.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.