ÇSGB

İşe Başlatmama Tazminatı Hesabında Ücret Ne Olmalıdır?

Kişinin haksız sebeplerle işten çıkarılması durumunda, konuyla ilgili mahkemeye başvurma hakkı vardır. Gerekli belgeler ve evrakları Sosyal Güvenlik Kurumu ve işyerinden temin ettikten sonra mahkemeye veren çalışan davayı kazanırsa, işveren, kişiyi yeniden işine iade etmek durumundadır. Eğer işe başlatmama sürdürülüyorsa bu durumda da çalışana işe başlatmama tazminatı ödemelidir.


İşe iade davasının kazanıldığına dair mahkemeden gelen postanın tebliğinden başlayarak 10 gün içinde işverene işe iade talebinde bulunmak gerekmektedir. Talep, işverene ulaştığı andan itibaren, işverenin en geç 1 aylık süre içerisinde çalışanı yeniden işe başlatması gerekmektedir. İşveren işe başlatmayı kabul etse de ertelese de yasal olarak çalışan kişinin mağduriyetini ortadan kaldırmak için 4 aya kadar olan çalışılmamış süreninde maaşını çalışana tazminat olarak ibraz etmesi gerekmektedir. Ayrıca çalışana yan hakları ödemek ve yasal bildirimleri yapmak sorumluluğu da her halükarda işverene aittir.

İşe Başlatmama Tazminatı Neye Göre Belirlenir?

İşçinin, işveren tarafından tekrar işe alınmaması durumunda, kişinin boşta geçirdiği süreye artı olarak emsal ücret ile işten çıkarma sebebine ve kıdemine göre 4-8 aylık işe başlatmama tazminatı hakim tarafından belirlenecektir.

Emsal ücret aynı işi yapan, aynı işverene bağlı olarak çalışan, aynı yeteneklere ve niteliklere sahip, aynı unvana sahip olma gibi belirli ortak özellikleri taşıyan ücretleri, birbirleri için emsal olarak kabul edilir. Yani bir benzeri niteliği taşır.

İşte işe başlatmama kararı veren işveren, işe başlatmama tebliğini yaptığı tarihteki emsal nitelikteki işçinin ücreti üzerinden ödeme yapmak durumundadır. İşe başlatmama tazminatı emsal ücretle yapılır ancak bu ücretin içine ek ödemeler ve yan haklar dahil değildir.

İşe başlatmama ücreti damga vergisine tabii tutulur.

İşçi işe başlama davasını kazandığı andan itibaren, işe başlatmama tazminatına hak kazanacaktır. Çünkü eğer işveren kişiyi işe başlatmayacak olursa, hakim tarafından verilen karar üzerine belirlenen ay kadar emsal ücret maaşı tazminat olarak ödemek zorundadır. İşveren bunu kendisi de tercih edebilir ve işçiyi men edebilir, bu durumda tazminat ödenir ve kişi yeni biri iş bulmalıdır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İki yıldır işten çıkarıldı m işe iade mahkemesini kazandım. 29 yıl. Hizmetim vardı. İşe dönsem nekadar işe dönüş tazminatı alırm 4.5.2017 işten çıkarıldım. Net. Maaş 2.850 tl alıyor dum

  2. Kasım 2017 tarihinde İşe iade davasını kazandım brüt maaşım 4500 tl hakim 4+4 verdi yan haklarla beraber ne kadar alabilirim teşekkür ler

    1. 50 gündür yorumunuzu bekliyorum herhalde sayfa yöneticisi istifa etmiş yada işine son verilmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu