Haberler

Faizsiz Ev Sahibi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Konut sahibi olmak isteyen ve konut değerini karşılayacak ekonomik birikimi olmayanlar, genellikle bankalardan bir konut kredisi kullanabilmek için başvuru yapmaktadırlar. Ancak, ülkemizde İslamiyet’e uygun olarak yaşam süren ve dini inançlarını da eksiksiz bir şekilde yerine getirmek isteyen kişiler, bankalara herhangi bir faiz ödemek istememektedirler. Faizin dinen uygun olmamasının yanı sıra, faizin getirdiği maliyetin fazla olmasından dolayı kredi almayan kişiler de bulunmaktadır. Bundan dolayı da faizsiz ev almak için alternatif yollar aranmakta ve bunun için de ülkemizde güvenilir bazı yollara başvurulmaktadır.

Faizsiz ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın ilk olarak katılım bankalarından hizmet aldıklarından söz edebiliriz. Katılım bankaları bilindiği gibi İslami kurallara göre hizmet sunmakta olan ve faiz geçerli olmadan kredi hizmeti veren bankaları kapsamaktadır. Ancak, faiz ödemekten kaçınmak isteyen kişiler, katılım bankalarına başvuru yaptıklarında, kar payı adı altında bir masraf ortaya çıkmaktadır. Buradaki kar payı ise, diğer bankalarda geçerli olan faiz oranlarına denk gelmektedir. Ancak, alınan kar payı doğrudan bankaların kasasına değil, katılım bankalarında birikimlerini bulunduran kişilere de sunulmaktadır. Bundan dolayı da, her ne kadar faiz bulunmasa da, kar payı ile birlikte borcunuzun artması söz konusu olacaktır.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Faizsiz ev almak konusunda daha etkili bir yöntem arayanlar, bazı gayrimenkul firmalarının sunduğu imkanlara yönelmektedirler. Burada Eminevim gibi firmalardan söz edebiliriz. Bu gayrimenkul firmaları, kişilerin her ay kira öder gibi birikim yapmalarını, bünyesinde bulunan kişiler arasında bir grup oluşturup, sonrasında da grup üyelerinin her ay yaptığı ödemeler sonrasında çekilişle onlara ev sahibi alan bir firmadır.

Eminevim’den ev alacak kişiler, katılım gösterdiklerinde ne kadar ödeme yapacaklarını, ne kadarlık bir konut alabileceklerini ve hangi şehirde konut almak istediklerini belirttikten sonra, firmanın belirleyeceği zamanlarda ödemelerini yapacaktır. Firma tarafından da her ay noter huzurunda çekiliş yapılacak ve konut alımları gerçekleştirilecektir. Eğer konut için tüm bedeli biriktirmemiş olsanız bile, çekiliş sonucunda sizin ev sahibi alma ihtimaliniz bulunmaktadır. Eğer çekilişler sonucunda daha erken ev sahibi olursanız, konutunuzda oturduğunuz süre boyunca kira öder gibi ev sahibi olabileceksiniz.

Kurumsal olarak 25 yıldır faaliyet gösteren kurumun yanı sıra bireysel olarak müteahhitlik yapan kişilerden de faiz ödemeksizin ev sahibi olunması mümkündür. Bunun için müteahhitler ile görüşme yapılması ve geçerli olan konut projelerinin incelenmesi yeterli olacaktır. Bu yoldan konut alacak olan kişiler, henüz tamamlanmamış olan konutlara dahil olabileceği gibi, temelden itibaren oturulabilir hale gelene kadar da projelere dahil olacaktır. Eğer projesi başlamış ve bir kısmı tamamlanmış projelerde, bireylerden bir miktar peşinat alınmakta, sonrasında ise her ay belirli miktarda ödeme yapmaktadırlar.

Temelden bir konut projesine dahil olanlar ise, belirtilen tutarda ödeme yaparak yani herhangi bir peşinat ödemesi yapmadan projeye dahil olabilecektir. Bu yoldan ev sahibi olacak kişiler, hem alacakları konutun daha uygun fiyata alınmasını hem de hiçbir şekilde faiz ödemeden ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşayacaktır.

Faizsiz Ev Alma Şartları

Faizsiz ev almak için katılım bankalarına başvurduğunuz zaman, düzenli bir gelirinizin olması, kredi notunuzun yüksek olması ve banka sicilinizin ceza almamış ve ödemelerinizde bir aksamaya uğramamış olması gerekmektedir. Katılım bankalarında da normal kredi paketlerinde geçerli olan yöntemlerden söz edebiliriz. Ancak, gayrimenkul firmaları ve müteahhitlerden alacağınız konutlarda, sizinle bir sözleşme imzalanacak ve bu sözleşme dahilinde belirtilen şartlara uyarak belirtilen miktarlarda ödeme yaparak ev sahibi olabileceksiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir