ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

EYT İlk Maaşını Ne Zaman Alacak? Maaş Tarihleri Belli Oldu mu?

EYT İlk Maaşını Ne Zaman Alacak? Maaş Tarihleri Belli Oldu mu?
02.03.2023

Pek çok kişinin dört gözle beklediği EYT yasalaştı. EYT’nin yasalaşmasının ardından ilk maaşın ne zaman yatacağı da merak konusu haline geldi. Bu düzenleme ile birlikte 5 milyon kişinin emekli olması beklenirken aynı zamanda kişilerin yaşa bakılmaksızın emekli olması sağlanacak. 1 Mart itibariyle kabul edilen EYT Yasası Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Bireyler EYT’ye gazetedeki yayının ardından başvuru yapabilecek. Emeklilik dilekçesi veren kişiler dilekçe verdikleri tarihi takip eden ay başında maaşlarını almaya başlayacak. Mart ayı içerisinde koşulları taşıyan ve dilekçesini veren bir kişi, 1 Nisan 2023 tarihi itibarıyla emeklilik aylığı alacağı öngörülüyor.

EYT Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bakan Bilgin’in açıklamasında yer verdiği üzere EYT başvuruları, e-Devlet üzerinden yapılacak. E-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra  ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklamanız ve ardından açılan başvuru sekmesinden ‘Tahsis talep türü’nü ‘yaşlılık aylığı’ olarak seçmeniz gerekiyor.

EYT’den yararlanacak SSK’lı kişiler ‘4A’ kapsamında, Bağ-kurlular ise ‘4B’ seçeneğinde işleme tabi tutulacağından başvurunun bu seçeneklere göre doğru şekilde yapılması gerekiyor.

Son aşamada ise ‘Başvur‘ seçeneğine tıklayarak maaşınızı alacağınız banka seçimini yapmanız ve şube belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca iletişim bilgilerini eksiksiz olarak doldurmalı ve sorgu ekranında karşınıza çıkan soruları da cevaplandırmalısınız. Başvurunun ardından ilgili bilgileriniz kaydedilecek ve başvurunuz sisteme iletilecektir.

EYT’li olan vatandaşlar için hazırladığımız detaylı emeklilik başvurusu konumuzu inceleyebilirsiniz.

EYT Maaşları Ne Zaman Alınacak? Bakan Açıklamalarda Bulundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT’lilerin maaşlarını ne zaman alacakları sorusunu cevapladı. Cevabında şu ifadelere yer verdi: “Tabi, yasal süreç öyle başlıyor. Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra ilk ayın başında maaşlar müracaatlara göre ödenecek. Panik yapmaya gerek yok. Vatandaşlarımız e- Devlet üzerinden müracaat edebilirler, bir sorunla karşılaşırlarsa e-Devlet üzerinden ki karşılaşmayacaklarını zannediyorum, o zaman bizzat giderek müracaat edebilirler. Mart ayı içerisinde bu olur.”

Genellikle Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik başvurularını iki hafta gibi bir süre içerisinde sonuçlandırıyor. Ancak EYT düzenlemesiyle birlikte yüz binlerce kişinin aynı anda başvuruda bulunmasından dolayı Mart ayında yapılacak başvuruların sonuçlanmasının uzayabileceğini de göz önüne almakta yarar var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.