ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Evli Çiftler İçin Para Biriktirme Yöntemleri

Evli Çiftler İçin Para Biriktirme Yöntemleri
13.12.2020

Evlenecek ya da yeni evli çiftler için özellikle en önemli konuların başında bütçelerini iyi bir şekilde kontrol edebilmeleri geliyor. Eğer ekonomik olarak herhangi bir hazırlık yapmamışlarsa evliliklerinin ilk dönemleri oldukça zor geçebilmektedir. Evli çiftler için para biriktirme yöntemleri sayesinde ekonomik zorluklardan kurtulabilirsiniz.

Evlilik Planlarınızı İyi Yapın

Evlenecek olanlar için para büyük bir önem taşıyor. Çünkü yeni bir yaşama başlarken yeni bir harcama ve bütçenin de oluşması gerekiyor. Ancak çoğunlukla evlenecek ya da yeni evli çiftler ekonomik olarak bir plan yapmadıkları için evliliklerinin esasında en güzel dönemleri olacak ilk zamanlarında çeşitli sorunlar yaşayabilmektedirler. Artık yaşam iki kişiden oluşacağı için tüm bütçe planlaması da buna göre yapılmalıdır. Bu noktada öncelikle evlenecek olanların nasıl bir düğün istedikleri üzerinde durulması gerekmektedir.

Her ne kadar düğünler başta evlenecek olan çiftler için mutluluk anı olsa da temelde çok büyük masraf yaratırlar. Düğün yapmak daha evlenmeden çiftlerin borçlanmasına neden olduğu için düğün yapma konusunda dikkatli davranılması gerekmektedir. Evlilik için sizi sevenlerin yanınızda olmasını istiyorsanız bunu sade bir yemek ya da tören ile de yapabilirsiniz. Hatta nikah töreninize yakınlarınızı davet etmeniz yeterli olacaktır. Düğün yapmakta bir temel etmen de takılar olduğu için eğer bu konuda endişe duyuyorsanız nikah törenlerinde de takı takma töreni yapılabilmektedir. Düğün yapmayıp nikah töreni ile evlenmeniz çok büyük bir ekonomik katkı sunacaktır.

Birikim Hesaplarından Yararlanın

Evlendikten sonra tasarruf yapmak için birikim hesaplarından mutlaka yararlanmanız gerekir. Birikim hesapları zorlu dönemlerde kullanacağınız paraların güvende olmasını sağlar. Eşiniz ile birlikte yapacağınız planlamalar sonucunda aylık olarak birikim hesaplarına ne kadar yatırım yapabileceğinizi hesaplayın. Bu tutarların da altında kalmamak kaydıyla düzenli olarak hesabınıza yatırım yapmaya dikkat ve özen gösterin. Özellikle nikah ya da düğün sonucunda gelen takıların kontrolünü yapmak çok önemlidir. Altınlarınızı doğrudan altın hesaplarına, paraları ise döviz hesabına yatırmanız yararlı olacaktır.

Genelde yeni evlenen çiftler için törende takılan takılar çok çabuk bir şekilde ev ihtiyaçları ya da tatil gereksinimleri için harcanmaktadır. Fakat bu harcamaları dikkatli yapmadığınız durumda ilerideki dönemde zorluk yaşayabilirsiniz. Bu yüzden evlilik sonrasında hemen tatil yapmak ya da lüks sayılacak ev eşyaları almak yerine birikim yapmanız ilerisi için çok daha iyi bir karar olacaktır.

Ev Ekonomisini Birlikte Planlayın

Ev ekonomisi planlama çiftlerin ortak olarak yapacakları bir durumdur. Faturaların, market alışverişlerinin ve diğer harcamaların aylık olarak ne kadar tuttuğunu bilmeniz harcamalarınızı en iyi şekilde kontrol edebilmenizi sağlar. Bunun için bir defter ya da bilgisayar programı kullanabilirsiniz. Yapılan her market alışverişi, fatura ödemesi ve diğer harcamaların bu deftere ya da programa kaydedilmesi aylık olarak giderinizi görmek açısından önemlidir. Çoğunlukla giderlerin ne kadar olduğu tam olarak bilinmediği durumlarda maddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Ancak giderleri doğru olarak kontrol etmeniz halinde herhangi bir zorluk yaşamadan ay sonunu getirebilir ve birikim dahi yapabilirsiniz. Market alışverişlerinizde uygun fiyatlar sunan marketleri tercih etmek, indirim kataloglarını takip etmek, marketler arasında fiyat karşılaştırması yapmak gibi tercihlerde bulunmanız da ev giderlerinin çoğunu oluşturan market alışverişleri konusunda önemli bir avantaj elde etmenize de yardımcı olacaktır. Aynı zamanda evliliğin ilk dönemlerinde ihtiyaç olmayacak ve lüks sayılacak eşya alımından da kaçınmanız yararlı olur. Lüks olarak sayılacak ve temelde pek işe yaramayacak olan eşyaların alınması borç yaratacağı için ilk dönemlerde büyük zorluklar yaşatacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.