• Erken Gebelik Testi


  Hamilelik şüphesi yaşan her kadının aklındaki en önemli sorulardan biri; “Gebelik testini ne zaman yaptırmalıyım? Hamileliğim kaç günde belli olur?” Bu sorulara cevap bulabilmek için pek çok araştırma yaparsınız. Erken gebelik belirtileri hakkında bilgiler arar, en garanti gebelik testi sonuçlarını arar, hangi hastanenin en iyisi olduğunu araştırırsınız. Tabi hamileliğin değiştirdiği hormonlarınızla çok daha fazla telaşa kapılır ve kendinizi daha çok yorarsınız. Bizde sizin için bu telaşınızı ve kendinizi yormanızı azaltmak için erken gebelik testleri hangileridir? Hangileri en hızlı ve kesin sonuç verir? gibi sorulara bu yazımızda yanıt veriyoruz.


  Erken Gebelik Testini Ne Zaman Yapmalıyım?

  Gebelik testi sonuçları gebeliğin ilk haftasından sonra alınmaya başlanabilir. Tabi bu zamanlarda yaptıracağınız idrarda gebelik testi her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Yani evde yapacağınız erken gebelik testleri her zaman doğruyu göstermeyebilir. Evde yapılan hamilelik testleri, idrardaki HCG hormonunu ölçer. (ki bu hormon kanda çok daha belirgindir.) Bu hormonu vücudunuz döllenme olduktan sonra 7 gün sonra ölçülebilir miktarda salgılar. Ancak genellikle erken gebelik testi için iki hafta, yani normal şartlarda adet olacağınız güne kadar, beklemeniz tavsiye edilir. Evde yapılan erken gebelik testlerinin doğruluğu testin hassasiyetine göre de değişiklik gösterir.Hamileliği erken bir zamanda tespit edebilmek için en doğru sonuçları verebilecek Erken Gebelik Testi en yakın hastanede yaptırabileceğiniz gebelik kan testidir. Gebelik kan testiyle en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Testin birden fazla yapılması sonucu daha kesin hale getirecektir. Çünkü, hamileliğin göstergesi olan beta Hcg değerleri, hamilelik durumunda günden güne anormal şekilde artarken, kimyasal gebelik durumunda önce artıp, daha sonra kısa zamanda azalacaktır.

  İdrarda yani evde yapılan erken gebelik testinin her zaman çok net sonuçlar vermemesinin nedeni ise hormonların kanda çok daha net görülebilmesidir. Yani kısaca hormonlar tüm vücudunuzu ele geçirmeden önce bile kanda seçilebilirler.

  İdrarda Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

  Eczaneden alacağınız erken gebelik testleri kullanım açısından farklılık gösterebilirler. Bu yüzden öncelikle kullanım kılavuzunu okumanız tavsiye edilir. İdrarda erken gebelik testleri genellikle sabah alınan ilk idrar örneğiyle yapılmalıdır. Orta idrar akımıyla yani bir miktar idrarınızı boşalttıktan sonra alınan idrar örneğiyle yapılması tavsiye edilir. İdrar örneğinin bir kaba konulup bir damlalıkla erken gebelik test kitine damlatılması yine uygun yöntemlerden biridir. Unutmayın cinsel ilişkiden hemen sonra yapacağınız test doğruyu göstermez. Cinsel ilişkiden sonra minimum bir iki hafta beklenmelidir.

  Kanda Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

  En yakın hastaneye giderek kanda erken gebelik testini yaptırabilirsiniz. Kadınlar hamile olduğunda ilk başta kanda hcg hormonu aktifleşmektedir. Kandaki hcg hormonunun yükselmesinden sonra gebelik testi sonuç vermeye başlar. HCG hormonu hamilelikte salgılanan bir hormon olup salgılanabilmesi,  yumurtanın “blastokist” safhasında olmasında mümkündür. Bu da yumurtlama sonrası 7-10 gün arasında oluşan bir olaydır. HCG hormonu cinsel ilişkiden on gün sonra ilk olarak kanda çıkmaya başlar. Bu yüzden en erken gebelik sonucunu kanda erken gebelik testiyle alabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sonuç olarak erken gebelik testi iki şekilde yapılır. Birincisi ve en kesin sonucu olan kanda erken gebelik testi ile sağlık kuruluşlarında yapılan test, ikincisi ise erken ölçüm yapabilen beta hcg kitleri ile idrarda gebelik testi evde yapılabilir. Bizim tavsiyemiz ; testi birden fazla defa tekrarlamak ve diğer belirtilerle eşleştirmek doğru olacaktır.

     tıkla sorunu sor

  Erken Gebelik Testi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın