emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?
20.09.2019

Erken gebelik testi nedir? Erken gebelik testi zaman yapılmalıdır? Erken gebelik testi nasıl yapılmalıdır? Bu sorular gebelik riski ile karşılaşan kadınlar tarafından merak edilmektedir. Korunmasız yaşanan ya da korunma sırasında sıkıntı yaşanan birliktelikler sonucunda gebe kalma olasılığı artmaktadır. Kadınlar gebelik durumları hakkında bilgi edinmek için gebelik testini kullanmaktadır. En çok kullanılan iki tür gebelik testi bulunmaktadır. Bunlar evde gebelik testi ile kan testidir. Evde gebelik testleri kolay uygulanan ve hızlı sonuç veren testlerdir. Bir evde gebelik testi çeşidi olan erken gebelik testi hakkında merak edilenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Erken Gebelik Testi Nedir?

Erken gebelik testi, gebe kalma ihtimali olan kadınlar tarafında normal hamilelik testinden daha önce yapılabilen bir testtir. Evde yapılan normal hamilelik testleri regl düzensizliğinden sonra yapılmaktadır. Erken gebelik testi regl döneminden önce yapılmalıdır. Regl döneminizin başlangıcından en erken 6 gün önce yapılmalıdır. Gebe olduğunu düşünen kadın yaşanan ilişkiden bir hafta sonra yapılmalıdır. Bu iki zamanın kesiştiği tarihte gebelik testini yapınız. Gebelik testini yapmak için uygun zamanı beklemek önemlidir. Çünkü yumurtanın döllenmesi ile beraber hormonlarda değişiklikler yaşanmaktadır. HGC hormonu seviyesi döllenme sonrası vücudunuzda hızla artmaya başlayacaktır. Bu da gebelik testlerinde çıkacaktır. Bu yüzden erken gebelik testinin gerekli zamanlarda yapılmasına dikkat ediniz. Erken gebelik testi hormonların ölçülmesiyle sonuç vermektedir. Piyasada birçok markaya ait erken gebelik testi bulunmaktadır. Bu testlerin fiyatları ise oldukça uygun olup 1,5 TL ile 15 TL arasında değişmektedir. Evde kullanılan tüm gebelik testleri tek kullanımlıktır. Hamilelik testlerini eczanelerden elde edebilirsiniz.

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Erken gebelik testi nasıl kullanılır? Erken gebelik testini diğer evde yapılan gebelik testleri ile aynı şekilde yapmalısınız. İki çeşit gebelik testi bulunmaktadır. İdrarın bir kap aracılığıyla tutulması ve testin kabın içine yavaşça dokundurulmasıyla yapılanlar ile testin üzerine istenilen miktarda idrar konulanlardır. Bu testin sonucu nasıl olacaktır? Test üç şekilde sonuçlanabilir:

 • Çift çizgi: Çift çizginin anlamı pozitiftir. Yani testi yapan kişi hamiledir. İkinci çizginin silik olması da hamile olunduğunun göstergesidir.
 • Tek çizgi: Tek çizginin anlamı negatiftir. Yani testi yapan kişi hamile değildir.
 • Boş: Eğer yapılan testte herhangi bir sonuç görünmezse bu durum testi yanlış yaptığınızı gösterir. İdrarı yanlış koyduğunuz veya istenen miktarda koymadığınız anlamına gelmektedir.

Sonucun boş çıkması durumunda aynı testi tekrar kullanmayınız. Yeni bir test alıp kullanınız.

Gebelik testinin doğru sonuç vermesi için üzerinde belirtilen süreye dikkat ediniz. Bu süreden az veya fazla beklemek doğru sonuç almayı etkileyecektir.

Erken Gebelik Testi Ne Kadar Güvenilirdir?

Erken gebelik testi doğru sonuç verir mi? Erken gebelik testinin doğru sonuç verme oranı %90’nın üstündedir. Fakat bu durum her zaman testin sonucunun doğru olduğu anlamına gelmemektedir. Yaşanan hormonal bozukluklar veya testte yaşanan sorunlardan dolayı sonuç etkilenebilmektedir.  Bu yüzden sonuçların doğruluğundan emin olmak istiyorsanız kan testi de yaptırabilirsiniz ama her testte hata payı olduğunu unutmayınız. Erken gebelik testi yapan kişilerin iki gün sonra tekrar testi uygulaması tavsiye edilmektedir. Eğer uygulamadan emin değilseniz sonrasında normal gebelik testini uygulayabilirsiniz. En son kan testini de uygulayabilirsiniz.

Normal Gebelik Testleri

Erken gebelik testi yapanlar sonuçlarından emin değilse ilerleyen günlerde normal gebelik testlerini de deneyebilirler. Evde yapılan diğer gebelik testleri de erken gebelik testleri ile benzer konsepte sahiptir. Erken gebelik testleri ile aralarındaki fark kullanılan ölçütlerdir. Erken gebelik testi kişide bulunan HCG hormonunun ölçülmesini sağlamaktadır. Bu hormon aslında her kadında bulunmaktadır. Fakat yumurta döllendikten sonra hormon seviyesinde artış yaşanmaktadır. Erken gebelik testini diğer gebelik testlerinden ayıran özellik ise kullanılma zamanlarıdır. İsminden de anlaşıldığı gibi erken gebelik testi gebelik durumunun diğer testlere göre daha erken öğrenilmesini sağlamaktadır.

Normal gebelik testleri regl döneminin gecikmesiyle uygulanmaktadır. Normal gebelik testleri düzenli regl olan kişilerde yaşanan regl gecikmesinin 1 ile 4 gün sonrasında, düzensiz regl olan kişiler yaşanan regl gecikmesinin 7 ile 10 gün sonrasında testi yapmalıdır. Erken gebelik testi ise regl döneminden önce yapılmalıdır. Erken gebelik testi kullananlar emin olmak için daha sonra normal gebelik testi yapabilir.

Kan Testi İle Gebelik Testi

Kan testi gebelik testleri arasında gerçeğe en yakın sonuç veren testtir. Fakat kan testinin de yapılması gereken zaman dikkat edilmelidir. Kan ile yapılan gebelik testi en erken regl döneminden iki gün önce yapılmalıdır. En uygun sonucun alınması için regl döneminde gecikme yaşanması durumunun iki gün sonrasında test yapılmalıdır. Test kandaki hormonların ölçümüyle kişinin hamile kalıp kalmadığını göstermektedir. HCG hormonu ölçümü için damar yoluyla alınan tek tüp yeterlidir. Tüp içerisindeki hormonların ölçülmesi 3 ile 8 saat arasında sürmektedir. Kan testi sonuçlarında da hata payı olmaktadır. Erken gebelik testi güvenilir mi? Bu soruyu soran kişiler daha sonrasında kan testini de deneyebilir.

Regl döneminizde gecikme var, testiniz negatif çıktı ve gerçekten hamile değilsiniz. O zaman neden regl döneminiz gecikti? Bunun birden fazla sebebi olabilir. Birliktelik sonrası alınan ertesi gün hapı regl düzeninizi bozmaktadır. Yani eğer ertesi gün hapı kullandıysanız büyük ihtimalle regl düzensizliğinizin nedeni bu haptır. Psikolojik olarak regl döneminizde düzensizlik yaşanabilir. Bazı durumlarda stres ve psikolojik sorunlar regl düzenizi etkilemektedir. Kendini hamile olmaya odaklayan kişilerde psikolojik durumlardan kaynaklı olarak hamilelik belirtileri görülebilir. Diğer bir neden ise hormonal bozukluk yaşamanızdır. Süt hormonlarınızda artış olması durumunda regl dönemlerinizde düzensizlik yaşanacaktır.

Dış gebelik de sizin beklenenden farklı sonuç almanızda neden olabilecek bir durumdur. Dış gebelik aslında döllenme durumudur. Sperm ve yumurta birleşme yaşar, döllenme yaşanır. Fakat gebeliğin tam anlamıyla gerçekleşebilmesi için embriyonun rahim içinde olması gerekmektedir. Bazı durumlarda embriyo rahim dışında olabilir. Rahim dışında olan embriyo dış gebeliktir. Dünya üzerinde her yüz gebelikten ikisi dış gebeliktir. Dış gebelik de hormonal olarak değişimler sağlayacaktır. Normal gebelik ile karıştırılması oldukça normaldir. Dış gebeliğin tedavileri bulunmaktadır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik sırasında kadınlarda birçok değişim yaşanmaktadır. Bu değişimler hamilelikten kaynaklı hormon değişikliklerinin vücuda yansımasıdır. Hamile olanların büyük bir kısmında aşağıdaki belirtiler görülmektedir:

 • Meme uçlarının koyulaşması
 • Memelerin ve meme uçlarının daha hassas olması
 • Koku ve tatlara karşı olan hassasiyet
 • Vajina bölgesinde yaşanan kanamalar
 • Sık idrara çıkma
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Yorgunluk ve çok uyuma
 • Regl döneminde gecikme
 • Karın bölgesinde yaşanan şişlik ve kilo artışı
 • Vücudun daha sıcak olması

Yukarıdaki belirtilerin görülmesi durumunda gebelik testi yaptırmanız iyi olacaktır. Bu belirtilerin nedeni başka bir şey de olabilir. Eğer yapılan tüm testler negatif çıkarsa ve hala yukarıdaki belirtiler devam ederse bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Ultrason gebelik durumunuzun kontrolü için kullanılabilecek yöntemlerden biridir.

Aile Hekimi Sağlık Raporu ve Tahlil Sonuçları Sorgulama

ALO 182 MHRS Randevu Alma Ekranı, Randevu Nasıl Alınır?

Sağlık Sigortası Alırken Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yorumlar

 1. Bilge dedi ki:

  Adetime beş gün var kan testi yaptırsam sonuç cikarmi