Haberler

Emekli Uzman Doktor, 657 Kapsamında Memur Olduğunda, Memur Statüsünden Emekli Olabilir mi?

2008 yılının Ekim ayından önce memurluk hizmeti yapanlar hakkında uygulanan Kanun hükümleri 5434 sayılı Kanun hükümleridir. Bu tarih öncesinde çalışması olanların hizmetlerinin bütünleşebilmesi için yapılan işlemlerde ise 2829 sayılı Kanun uygulanır.

Bu durumda 2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti veya memurluk hizmetinden sayılan hizmetleri yapmış olan bireyler hakkında 5434 sayılı, 506 sayılı, 2829 sayılı Kanun hükümleri uygulanır. Bu uygulamanın yasal dayanağı 5510 sayılı Kanunun geçici maddelerinde yer alan hükümlerdir.

Senior couple reading over some documents on the porch

5335 sayılı Kanun’un 30.maddesi gereğince, emekli aylığı alan işçi, esnaf, memurların kamu işyerlerinde yeniden görev almaları durumunda aylıkları kesilmektedir. Bu maddenin hükmü gereğince herhangi bir şarta bağlı olmadan Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına açıktan atama yapılma olanağı da bulunmaktadır. İşçi, esnaf ya da memurluktan emekli olmak fark etmeksizin emekli olan doktorlar Bakanlığın uygun görmesi durumunda memur statüsünde görevlerini yapabilmektedir.

Ancak 1 Ekim 2008 tarihinden önce memurluk hizmeti yapmış ve bu hizmetleri esas alınarak işçi olarak yaşlılık aylığı bağlanmış olanlar, bu aylıklarını alırken açıktan atama aracılığıyla memur olarak göreve başlamaları durumunda aylıklarının kesilmesi ile karşı karşıyadır.

Group Of Retired Seniors Attending IT Class In Community Centre With Teacher

Açıktan atama ile memur olarak geçen hizmetler toplamı en az 15 yıl olmak ve 61 yaşın dolması şartıyla, kadın ise 20 erkekse 25 yıllık hizmet yapılması ve 8 Eylül 1999’dan önce çalışmaya başlamış olanlar için yaş şartı olmaksızın, bu tarih sonrası çalışmaya başlamış olanlar için ise erkek 60 yaş üzeri kadın 58 ve her ikisi için de 25 yıl hizmetin olması şartıyla memur statüsünden ayrı aylık bağlanması ile işçi statüsündeki emekli aylığının da alınabilme şansı olmaktadır.

Sonuç olarak 5335 sayılı Kanun hükümlerine göre, bir kişinin işçi statüsünde almakta olduğu emekli aylığı, eğer kişi açıktan memur statüsüne atanırsa ödenmeyecektir.

Memurluktan ayrıldığında ise hizmet bütünleşmesi yapılmayacak, her iki statü de ayrı olarak değerlendirilecektir. İşçi statüsündeki aylık tekrar ödenecektir. Eğer kişi, memur statüsünde belirtilen hizmet süresi ve yaş kriterlerine uygunsa, her iki statüden de ayrı ayrı emekli aylığı alabilecektir.

KAYNAK;

5335 Sayılı Kanun için TIKLAYINIZ

2829 Sayılı Kanun için TIKLAYINI

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir