ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Maaşlarının Son 20 Yılda Nasıl Eridiğini Grafikler Gösteriyor

Emekli Maaşlarının Son 20 Yılda Nasıl Eridiğini Grafikler Gösteriyor
30.03.2023

Emekli maşlarına yapılan zamlar pek çok emekliyi ilgilendiriyor. Özellikle son 5 yılda bu maaşlarda yapılan görülen erime dondurma, mum, çölde su misali. Emekli maaşının son 20 yıllık serüvenini, enflasyon etkisini bazı grafikler yardımıyla sizin için derledik. Özellikle geçtiğimiz günlerde en düşük emekli maaşının 7500 TL olması ile birlikte emekli maaşındaki bu artışın herkes için eşit oranda yapılmaması hayal kırıklığını beraberinde getirdi. Haberimizin devamından emekli maaşının artışı ve grafiklere ulaşabilir, detayları öğrenebilirsiniz.

Emekli Maaşı Konusunda Tartışmalar Sürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en düşük emekli maaşının 7500 TL olacağı duyurusunun ardından emekli maaşının yetersizliği hakkında bazı tartışmalar ortaya çıktı. Aylıkların, asgari ücretle aynı seviyede olması konusunda da istekler sürerken bir yandan da aylıkların Türk-İş tarafından açıklanan açlık sınırının da altında kaldığı belirtildi.

Bu grafiği açıklayacak olursak, 2001-2015 döneminde emekli maaşlarının asgari ücretin üzerindedir. 14 yıllık bu sürecin ardından 2016-2018 yılları arasında emekli maaşları asgari ücretle eşitlenmiş ve 2019 yılından itibaren de emeklilerin asgari ücretten daha düşük maaşlar aldığını söylememiz mümkündür.

Oransal olarak bakıldığında 2001 yılında en düşük emekli maaşı yaklaşık 1,5 asgari ücret ediyor. 2023 yılının ilk 2 ayında en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL iken yaklaşık bu oranın 0,65 olarak gerilediği görülüyor. Asgari ücrete zam gelmemesi halinde bu oran 0,9 seviyesine yükseliyor.

Asgari ücretin dolar bazında seyrini gösteren bu grafiğe bakıldığında 2012 yılında 473 dolar zirvesinin ardından bir gerileme söz konusu oluyor. 2023 yılına bakıldığında eğer kurda yükseliş olursa bir gerileme olması kaçınılmaz.

Emeklilerin kirasını ödeyebilme gücünü ölçen bu grafikte 2003’ten 2020’ye kadar emekli maaşı, kirayı ödeyebilir haldeyken, 2021 yılında yükselen kiralara emekli maaşları yetişemiyor. Grafiğe bakıldığında 2022 yılında bir emekli maaşı kiranın ancak yarısını karşılayabiliyor.

Emeklinin et alabilme durumunun belirtildiği bu grafikte 2021 yılı itibariyle bir düşüş görülüyor.

Emeklilerin kaç ayda araba alabileceğinin gösterildiği bu grafikte bir emeklinin en az 45 ayda otomobil alabildiği son yıl 2014 olarak görülüyor. Maaşlarda değişiklik olmaması durumunda 5 bin 500 TL ile bu süre 181 aya çıkarken, 7 bin 500 TL ile 133 ayda araba alabiliyor.

Yorumlar

 1. Ahmet dedi ki:

  İstatistik en iyi yalan söyleme taktigidir.peki bu haberi işlerken asgari ücretin diğer ücretlere göre daha fazla arttığını hiç düşünmedin mi? Emekli maaşını asgari ücret e göre eriyip erimedigini hesaplamak art niyetten başka birşey değildir

  1. ışıl dedi ki:

   Ahmet Bey buradakı olayı kaçırıyorsunuz sonuç olarak insanların yaşam standardı gittikçe düşüyor asıl konu bu kimsenin asgari ücrete bir laf ettiği yok, siz algılama çarpıtması yapıyorsunuz.

  2. Murat dedi ki:

   Matematik yalan söylemez. Herşey ortada. 2001 yılında en düşük emekli maaşı asgari ücretten %50 fazla.. Emekli maalesef geçinemez durumdadır, hakkı yenmiştir. Siyasi olarak bakmıyorum. Unutmayın ki birgün gelecek hepimiz emekli olacağız.