Haberler

TOKİ Aydın, Bitlis, Gümüşhane Arsa Kura Çekimi Sonuçları Listesi

İlk Evim Arsa kuraları 3. Etap ile devam ediyor. TOKİ Aydın, Bitlis, Gümüşhane illeri için yapılacak olan arsa kuralarının sonuçları bugün açıklanıyor. İlk Evim kampanyası kapsamında yapılacak kura takviminde belirtildiği üzere 12 Nisan Çarşamba bugün Aydın Didim, Germencik, Koçarlı, Köşk, Nazilli ilçelerinde 575; Bitlis Ahlat, Tatvan ilçelerinde 205; Gümüşhane Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran, Torul ilçelerinde 150 müstakil arsa, toplamda 930 arsa hak sahibini bulacak.

Bu kura çekimi Youtube üzerinden takip edilebilecek. Aynı zamanda müstakil arsa isim listesine ek olarak TOKİ arsa sonuçları e-Devlet kura sonucu sorgulama ekranı üzerinden de kontrol edilebilecek. TOKİ Aydın, Bitlis, Gümüşhane arsa kura sonuçları ve detaylarına yazının devamından ulaşabilirsiniz.

3. Etap TOKİ Arsa Kura Çekimi Takvimi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi ”İlk Evim”, ”İlk İş Yerim” ve ”İlk Evim Arsa” için kuralar hız kesmeden devam ediyor. 1 milyon konut arsası için TOKİ kura çekimi tarihleri 3. Etap takvimi belli oldu.  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla yeni kura tarihlerine açıklık getirdi.

”İlk Evim Arsa” 3’üncü etap TOKİ arsa kura çekimi 10-28 Nisan 2023 tarihleri arasında noter huzurunda gerçekleşecek. Çekilişlerin tamamlanmasının ardından 55 ilde toplamda 39 bin 380 arsa hak sahipleri ile buluşacak. 12 Nisan 2023, bugün Amasya, Artvin, Aydın, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Denizli, Giresun, Gümüşhane’de arsa listesi belirleniyor.

12 Nisan 2023 Çarşamba bugün kurası çekilecek iller şu şekilde sıralanıyor:

 • Aydın Didim, Germencik, Koçarlı, Köşk, Nazilli ilçelerinde 575
 • Bitlis Ahlat, Tatvan ilçelerinde 205
 • Gümüşhane Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran, Torul ilçelerinde 150 olmak üzere toplam 930 müstakil arsa.

Aydın, Bitlis, Gümüşhane illeri için yapılacak olan arsa kuraları, saat 13.30’da başlayacak. Kura çekilişi ardından sonuçlar e-devlet ekranı üzerinden araştırılacak. Sonuçların sistemde yer almadan önce isim listesi canlı yayında gösterilecek.

İl İl TOKİ Arsa Çekiliş Takvimi:

 • 10 Nisan: Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adana, Adıyaman
 • 11 Nisan: Şanlıurfa, Osmaniye, Ankara
 • 12 Nisan: Amasya, Artvin, Aydın, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Denizli, Giresun, Gümüşhane
 • 13 Nisan: Mersin, Kastamonu, Konya
 • 14 Nisan: Mardin, Muğla, Muş, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Van, Yozgat
 • 17 Nisan: Zonguldak, Aksaray, Batman, Şırnak, Karabük, Afyonkarahisar
 • 18 Nisan: Bartın, Samsun
 • 19 Nisan: Antalya, Manisa, Ordu
 • 25 Nisan: İzmir
 • 26 Nisan: Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale
 • 27 Nisan: Edirne, Kırklareli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Düzce
 • 28 Nisan: Kocaeli

TOKİ Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

TOKİ sonuçları, çekilişler tamamlandıktan sonra e-Devlet üzerinden “Talep Toplama Projeleri İçin Hak Sahipliği Kura Sonucu Sorgulama” ekranı aracılığıyla kontrol edilebilecek. Şimdiye kadar çekilişi biten arsalar için TOKİ kura sonuçları sorgulama ekranına giriş yaparak hak sahibi olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Çekiliş tarihlerini takip ederek listeden adınızı bulmayı da deneyebilirsiniz. Ayrıca e-Devlet ‘Talep toplama projeleri için hak sahipliği kura sonucu sorgulama’ butonunu kullanarak hem arsa hem de sosyal konut hak sahipliği durumunun sorgulamasını yapabilirsiniz.

TOKİ Arsa Taksitleri Sabit Mi, Artacak Mı?

TOKİ arsa kurasını kazananların aklında arsa taksitleri sabit mi artacak mı sorusu belirdi.  Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, arsa taksitleri sabit ve faizsiz olacak.

TOKİ PARA İADESİ NASIL ALINIR?

TOKİ para iadesi konusu, kura çekimleri devam ederken vatandaşlar için merak konusu oldu. TOKİ başvurusu yapanlar 500 TL başvuru ücretini ödemeleriyle birlikte kampanyaya katıldı. TOKİ kura sonuçları gün gün belli olurken hak sahibi olamayanlar, ‘TOKİ para iadesi için araştırma yapmaya başladı. TOKİ tarafından para iadesi durumu ile ilgili açıklama yapıldı. TOKİ, yatırılan ücretlerin kura çekiminden 5 gün sonra iade edileceğini, iadenin de banka şubeleri veya ATM’ler üzerinden alınacağını açıkladı.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir