E-Devlet

E-Devlet Üzerinden SRC Belgesi Sorgulama, Belgem Gelmedi

E-devlet üzerinden SRC belgenizi bulunduğunuz yerden sisteme giriş yaparak sorgulayabilirsiniz. SRC belgesi uygulaması Avrupa Birliği’ne uyum süreci ile birlikte yürürlüğe konulan bir uygulamadır. Bu gün yük ve yolcu taşıyan kişilerin tümünden mutlaka bu belge istenmektedir. Mesleki yeterlilik belgesi olarak da adlandırılan bu belge, yalnızca belgeyi almaya hak kazanan kişilere verilmektedir. Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği ile yürürlüğe giren bu belge, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanmıştır.

Kişinin araç sahibi olup olmadığına bakılmaksızın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan kişilerin mutlaka bu belgeye sahip olması gerekiyor. Bu belge bu özelliği ile ehliyetten farksız olarak düzenleniyor. SRC belgesi olmayan kişilerin yük ya da yolcu taşıması yasalara aykırıdır. Bu kişilerin yük ve yolcu taşımasına izin verilmeyecektir. SRC belgesi olmadan araç süren kişilerin tespit edilmesi halinde hem araç sahibine hem de şoföre cezai yaptırım uygulanır.

SRC Belgesini Nasıl Sorgulayabilirim?

E-devlet kapısı sayesinde SRC belgesini sorgulayabilirsiniz. Eskiden SRC belgesi evlere kart şeklinde gönderiliyordu. Ancak şu an bu kartın alınması yalnızca online sistemler ile mümkün hale geldi. SRC kartınızı sorguladıktan sonra artık kargo yolu beklemeniz gerekmiyor. Yeni sistemle birlikte kişilerin evlerine kart gönderilmesi uygulaması ortadan kalkmıştır. Yani sorgulamanız olumlu ise kartınız var demektir. Evinize kargo gelmesini beklemeniz gerekmiyor. E devlet kapısına giriş yapmak için TC kimlik no ve şifrenizin olması yeterlidir.

SRC Belgesini E Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulayabilirim?

E-devlet üzerinden SRC Belgesini sorgulamak isterseniz aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor:

  • Sisteme sizden istenilen bilgileri girerek giriş yapın.
  • Mesleki yeterlilik belgesi sorgulama ve düzenleme linkine tıklayın.
  • Sisteme daha önce giriş yapmamanız halinde karşınıza kimliğimi şimdi doğrula yazış çıkacak. Bu yazıya tıklayın.
  • TC kimlik no ve e-devlet şifresini girerek sisteme giriş yapın.
  • Açılan sayfada SRC belgenizi görebilir, belgeyi bilgisayarınıza kayıt edebilir ve belge çıktısını alabilirsiniz.

SRC Belgesinin Çıkıp Çıkmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Belgenin çıkıp çıkmadığını öğrenmek için sorgulama yapılması gerekiyor. Artık sorgulama yapmak için online sisteme girilmesi yeterli oluyor. Eğer sınav sonrasında belge ücretini ödemediyseniz belgenizi görmeniz mümkün olmaz. Yani SRC başvuru sorgulama için mutlaka sınavı geçtikten sonra sınav ücretini ödemiş olmanız şartı aranıyor. Eğer belgenizin uzun süre geçmesine rağmen halen çıkmadığını görüyorsanız bu durumun nedeni ücretin yatmaması olabilir.

SRC Belgesi için Sınav Sonucu Takibini Eğitim Kurumu ile Yapabilir miyim?

Evet. Eğitim aldığınız kurumla iletişime geçerek de sınav sonuçlarını öğrenmeniz mümkündür. Dilerseniz eğitim aldınız yeri telefonla arayabilir ya da bizzat mekanı ziyaret edebilirsiniz. Eğer girdiğiniz sınav SRC 5 ise sınav sonuçlarının takibi için yine e devlet sayfasını kullanabilirsiniz.

E-devlet Üzerinden Sınav Sonucu Nasıl Öğrenilir?

SRC 5 sınavına giren kişiler e devlet kapısı üzerinden saniyeler içinde sorgulama yapabilirler. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

  • E devletin sınav sonuç linkini ziyaret edin.
  • Açılan sayfada kimliğimi şimdi doğrula linkine tıklayın.
  • Sisteme giriş yapın.
  • Açılan sayfada SRC 5 sınav sonuçlarını görebilirsiniz. Sınav sonuçları henüz açıklanmadıysa siz de sonucunuzu göremezsiniz. Güncel olarak takip yapmanızda fayda vardır.

SRC Belgesi Almak için Yaş Sınırı Var mı?

Evet. Belge almak isteyen kişilerin yaşının 26’nın üzerinde ve 66’nın altında olması gerekir.

Kaç Tane SRC Belgesi Var?

Toplamda 5 farklı SRC belgesi bulunuyor. Bu belgelerin her biri sürücülerin farklı ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Örneğin SRC 1 belgesi uluslar arası yolcu taşımacılığını kapsıyor. SRC2 belgesi ise yalnızca yurt içinde yolcu taşımacılığı yapılmasını sağlıyor.

SRC Belgesi Olmadan Taşımacılık Yapılabilir mi?

Hayır. SRC belgesi olmadan taşımacılık yapan şoförler ve araç sahiplerine cezai yaptırım uygulanıyor.

SRC Belgesi Almak için Eğitim Düzeyi Ne Olmalıdır?

SRC belgesi almak isteyen kişilerin en az ilk okul mezunu olması gerekiyor.

SRC Belgesi Almak için Ehliyet Şart mı?

Evet. Ehliyeti olmayan kişiler SRC belgesi de alamıyorlar. B C E ya da D tipi ehliyetlerden en az birine sahip olunması gerekiyor.

SRC Belgesi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir