Haberler

Deprem Anında AFAD Toplanma Alanlarını E-Devlet Üzerinden Öğrenebilirsiniz

Türkiye’nin son zamanlarda yeniden büyük deprem felaketleriyle karşılaşmasının ardından her zaman olduğu gibi depremle ilgili alınması gereken önlemler, bilinmesi gerekenler ve diğer detaylar deprem olduktan sonra araştırılıyor.

Son depremler sonrasında ise vatandaşlar depremden en az şekilde etkilenmek adına deprem toplanma alanlarını araştırmaya başladı. AFAD deprem toplanma alanları ise e-Devlet’ten kolayca öğrenilebiliyor.

DEPREM TOPLANMA ALANI NASIL ÖĞRENİLİR?

Deprem toplanma alanlarını deprem olmadan önce bilmek ve olası bir deprem anında en kısa sürede bu alanlara ulaşmak son derece hayatidir. Türkiye’de önceki gün Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen şiddetli deprem sonrasında Cumhuriyet tarihinin en yıkıcı depremlerinden biri yaşandı.

Sarsıntıların zaman zaman devam ettiği bölgede deprem toplanma alanlarını öğrenmek isteyenler ise e-Devlet’ten kolayca işlem yapabiliyor. e-Devlet’te T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile girdikten sonra arama kısmında ‘’Afet ve Acil Durum Toplanma Alanı Sorgulama’’ yazılması ve AFAD toplanma alanlarının nereler olduğunun sorgulanması mümkündür.

DEPREM TOPLANMA ALANLARI NEDEN ÖNEMLİ?

AFAD tarafından yapılan planlama kapsamında olası bir deprem anında illerde, ilçelerde, mahallelerde güvenli toplanma alanları belirlenmiştir. Bu alanlar en az deprem riskine sahip alanlar olarak değerlendiriliyor. Deprem toplanma alanlarına giden vatandaşlar depremden korunabiliyor.

Deprem toplanma alanları özellikle büyük depremler sonrasında oluşacak artçı sarsıntılardan korunmak, enkaz altında kalmamak ve diğer birçok güvenlik tedbiri açısından son derece önemlidir. Her mahalle için bu tür deprem toplanma alanlarının belirlenmesi gereklidir.

EVLERE GİRMEKTEN KAÇINILMALI!

Olası bir deprem sonrasında bir süre evlere girilmemesi gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor. Özellikle büyük depremler sonrasında çıplak gözle hasar görülmese bile evlere girilmemesi gerektiği ifade ediliyor.

Bilhassa hasar almış binalara depremden sonra girilmemesi yönünde önemli uyarılar yapılıyor. Kahramanmaraş Pazarcık merkezli yaşanan ilk deprem sonrasında bölgede 10 şehirde deprem korkunç bir şekilde hissedilmişti. Gelen artçı sarsıntılar ve Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde meydana gelen diğer deprem sonrasında da depremin sonuçları tüm Türkiye için bir hayli ağır oldu.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir