• Askere Gidene İşyerinden Tazminat

  Şüphesiz ki erkeklerin iş hayatlarındaki en önemli olan konulardan birisi askerlik durumudur. Ülkemizde her sene binlerce genç zorunlu vatani görevlerini yapmak üzere, ailelerinden uzağa askere gitmektedirler. Gittikleri bu süre içerisinde bir işte çalışma izinleri olmadığından gitmeden önce işlerini ayarlamaları gerekmektedir yada istifa etmeleri gerekiyorsa istifa ederler ve askere bundan sonra giderler. İşverenleri tarafından iş sözleşmelerini buna göre hazırlarlarsa onlar için daha iyi olur. Ama burada çoğu genci ve de işvereni ilgilendiren diğer bir konu da askere gidene iş yerinden tazminat verilip verilmeyeceği yada bu tazminatın kaç aylık olarak verileceği konusudur.


  3 Aylık Tazminat Verme Durumu

  Askere giden bir kişi, askere gitmek için ayrıldığı iş yerine askerden sonra dönerse yeniden başvurudan sonra işveren tarafından tekrar işe alınmalıdır. Eğer uygun olan pozisyonda boş yer varsa derhal işe alımını yapmalıdır; uygun bir pozisyon yoksa işveren askerden dönmüş olan kişiyi boşalacak olan ilk işe o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Ancak işveren şartlar sağlandığı halde askerden dönmüş olan o kişiyi işe almazsa, işveren işçiye 3 aylık ücreti tutarında bir tazminat ödemek zorundadır. Askere gidene iş yerinden tazminat konusu bunu içermektedir. Askere gidene iş yerinden tazminat ödenmesindeki en önemli kısım ise askere gidene iş yerinden tazminat hakkına başvurunun ne zaman yapılacağıdır. Askere giden kişi, askerliğinin bitiminden sonra ilk 2 ay içerisinde iş yerinden tazminat almak için başvurusunu yapmalıdır. Başvuru noter aracılığıyla yada yazılı olarak yapılırsa kanıtlama açısından daha iyi olur.

  Askere gidene iş yerinden tazminat hakkını alabilmek için ilk önce çalışan kişi işten ayrılmadan önce askerlik nedeni ile işten ayrıldığını işverene kanıtlamalıdır. Bunu Askerlik Sevk Belgesi ile işverene kanıtlayabilir. Bu belge olmadığı sürece işverenin askerlik için çalışan kişiye tazminat verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Kıdem Hakkı

  Askerliğini yapmamış bir kişi, çalıştığı süre içerisinde askere gitmeye karar verir ve bu sebeple istifa ederse kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Fakat bu tazminatı almak için de belli başlı şartlar gerekiyor. Askere gidip de tazminata başvurmak isteyen kişi, ilk olarak o iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olmalıdır. Askere giden kişi eğer kıdemini tamamlamak isterse askerliğinin bitişinde aynı iş yerinde çalışmaya devam edip kıdemini tamamlayabilir. Ayrıca, askere gitmeden önce istifa zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişi askerlik için ayrılmadan önce sözleşmesi askıya alınır ve dönüşünde tekrar aktifleştirilebilir. Böylece işveren askere gidene tazminat ödemek zorunda kalmaz.
  Eğer işçi, işten ayrıldıktan sonra, askere gitmeden önce başka bir yerde çalışırsa önceki iş yerindeki sözleşmenin feshinin askere gitme nedeniyle yapıldığı söylenemez. Bu durumda, askere giden kişinin tazminat alma hakkı bulunmaz.

  İşsizlik Maaşı

  Askere gidene iş yerinden tazminat alma kuralları ve şartları yukarıda bahsettiğimiz gibi. Ayrıca bir de bunlara ek olarak askere işsizlik maaşı hakkı da veriliyor. Askerlik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalan kişi, eğer gereken şartları sağlarsa işsizlik maaşını almaya hak kazanır. İşsizlik maaşını alabilmek için askere gitmeden önceki son üç yılda, son 120 günü kesintisiz toplam 600 gün prim ödemiş olma zorunluluğu vardır. Askerliğe hemen giderse bu tarihten itibaren işsizlik maaşını alır ancak hemen gitmezse askere gittiği tarihte maaş kesilir ve diğer miktarını askerliğinin bitiminde alır. Askere giden vatandaşların işsizlik maaşından yararlanabilmeleri için askerden döndüklerinde İŞKUR’a başvurmaları gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Askerlik Süresinin Emekliliğe Etkisi

  Askere giden kişi döndüğünde eski iş yerinden tazminat alabilir. Bunun belli başlı şartlarını yukarıda belirttik. Burada diğer önemli olan bir konu da askerlik süresinin emekliliği nasıl etkilediğidir. Askerlik süresi, emeklilik hesabında da etkili olmaktadır. Askere giden kişi, askere gittiğinde sigortalı değilse yapacağı borçlanma ile emeklilik yaşını iki yıl erkene çekebilir. Diğer bir deyişle askerlik süresini devlete borçlanabilir. Kişinin başvurması durumunda, işe başlama tarihi askerlik süresi kadar geriye kaydırılır ve emeklilik yaşı bu zaman göre hesaplanır.

  Kişi askere gitmeden önce eğer sigortalı ise, askerlik zamanı eksik olan primlerini tamamlamak için kullanılır.  tıkla sorunu sor

  Askere Gidene İşyerinden Tazminat İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mustafa bozatlı dedi ki:

   Selam, İzmir’de 9 yıldır finans sektöründe çalışıyorum.

   Askerlik tecil surem bitti ve muayenemi oldum beni erken almaları icin dilekçe verdim fakat 1,2,3 celp almadilar 4. celp çıktı sülüsumu verip iş yerinden ayrıldım.

   Sevk kagidi doğrulaması icin askeriyeye gittim istersen bedelliden yararlanabilirsin teslim olmadan dediler bende bedelli parasını bulup askerliğimi bedelliye çevirdim.

   Haliyle celp dönemim ertelendi 2019 Ağustos ayına şirket teslim olmadığım icin tazminat ödemiyor ne yapmam gerek hem işsiz kaldım hemde haklarımı alamadım.

   İŞKUR işsizlik maaşıda terhis belgesini götürmeden vermiyor. Bu durumdan dolayı eşimle aram açıldı borçları param olmadığı icin ödeyemiyorum. Askerlik içinde neredeyse 1 yıl var herhangi bir is bulabilirmiyim bilmiyorum ne yapmam gerek yardımlarınıza ihtiyacım var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik nedeni ile işten ayrılmak istediğinizi belirtip istifa ettiniz. Askerlikte tazminat ile ilgili kanun da ”4857 sayılı İş Kanunu ile devam ettirilen mülga 1475 sayılı İş Kanununun “Kıdem tazminatı” başlıklı 14. maddesinde, kıdem tazminatı almayı hak ettiren nedenlerden birinin, “3- Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyle, (…) iş sözleşmesinin son bulması…” olduğu görülüyor. Askerliğe gitmeden şu kadar süre ibaresi yok. Kanunlar bazen yoruma açık oluyor. Bizim yorumumuz askerlik nedeni ile iş yerinden çıkmanız sebebi ile kıdem tazminatınızı vermeleri gerekiyor. sonrasında sizin işe girdiğinizin tespit olması durumunda iş yeri dava açabilir. Madem bu kadar süre var askerlik için kıdem tazminatınızın ödenmesi için iş yerine noter aracılığı ile gün süre vererek ihtarname gönderin. Ödenmez ise iş mahkemesine dava açmanız gerekiyor. Bedelli olarak askere gitmeniz de tazminat almanıza engel değil. Çünkü Muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle işçinin, kıdem tazminatına hak kazanarak iş sözleşmesini feshedebileceği, maddesi halen mevcut.

  2. Cengiz dedi ki:

   Merhabalar,

   Bedelli askerliği sebep göstererek işimden ayrılmayı düşünüyorum. Askere gitmeme 5 ay gibi bir süre var. Yargıtay kararlarında 5 aylık sürenin makul bi süre olarak kabul edildiğini öğrendim.

   Peki işten ayrılsam kıdem tazminatımı alsam, askere gitmeden önce başka bir işe başlamamda sakınca var mı ? Yani tazminatımı aldıktan sonra askere gidene kadar illa işsiz mi olmak zorundayım ?

   Olur da yeni işe başlarsam önceki işyerim bunu öğrenirse, onlardan aldığım kıdem tazminatımı iade mi etmeliyim ?

   Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  3. Enes dedi ki:

   Merhabalar ben askere gideceğimi iş yerine söyledim ama askerlik günün belli olmadığı için çıkışını yapmadım iş yerindeki şefim benim adıma askerlik nedeniyle işten ayrıldığımı diye benim adıma dilekçe yazmış ve bana çıkış verdiler iş yerinde 11 ay çalıştım ve bana bir kuruş bile vermediler ve bana askerden geldiğinde yeniden çalışabilirsiniz dediler ne yapmam lazım

  4. arslan dedi ki:

   bedelli gidiyorum sevk tarihim belli fakat tam 1 yıl var yani 20.12.2019 ben mart ayında ayrılsam tazminat alırmıyım

  5. Oğuz dedi ki:

   Devlet son düzenlemeye göre kıdem tazminatlarına el koyacakmış askere gidicek olanlar içinde aynı şey geçerlimidir sizce? Teşekkür ederim iyi günler dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda henüz kesinleşen bir tasarı yok. seçimden sonra bir fon ile devam ettirileceği belirtiliyor. Eski çalışanları da kapsayacak mı. Yeniler için mi başlayacak bir netlik yok. Askere gidenler her halukarda tazminat alabilecektir.

  6. Süleyman dedi ki:

   Merhabalar,
   Askerlik yerim belli oldu. B grubu 5 aralık 2018 te eğitim birliğime teslim olacağım. İşyerime istifamı mail ile bildirdim. 16 Kasım da çıkmak istediğimi belirttim. Ama B grubu olduğum için henüz e devletten silüsümü alamıyorum. Silüs b grubu olduğunda ne zaman çıkıyor? Son güne kadar işyerimde çalışmak zorunda mıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen son güne kadar çalışmanız gerekmiyor. Ancak iş çevresinde belirleyici belge olarak sülüs isteniyor. sülüs şart değil. Askere gideceğinizi belli eden bir belge de işyeri için yeterli olur.

  7. Vural adsaz dedi ki:

   Merhaba.. geçen sene bu zamanlarda askere gittim. Çalıştığım yerde 3.5 senelik sigorta girişim var askere gittiğim zaman iptal edildi. Gittiğim zaman tazminat için başvurmadim bilgi sahibi değildim. Askerlik bitti geldim iş yerime başvurdum kabul etmedi almadı patron beni eski işime. Bu durumda tazminat alabilir miyim ?

  8. Mehmet Fatih ikizek dedi ki:

   Ben 22.07.2007 yılın da ssklı olarak devlet hastanesin de taşeron işçisi olarak işe başladım yeri yıl hastanede taşeron işçisi olarak çalıştıktan sonra 14.02.2014 tarihin de SSK çıkışım askerlikten dolayı yapıldı ama tazminat davası falan açmadım.askerliğimi bitirdikten sonra sözlü olarak şirkete başvurdum her defasın da işe alacaz diyip kandırdılar şimdi tazminat davası açsam kazanırmıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet dava açarak haklarınızı alabilirsiniz. ancak çok geç kalmayın. SGK davalarında zaman aşımı 5 yıldır. 14/02/2019 tarihine kadar dava açmalısınız. Ayrıca işe geri aalmaları için tazminat almamanız da şart değildi.

  9. Sefer dedi ki:

   Merhaba, ben bedelli askerlik yapacağım. Benim sorum şu ben dilekçeyi direkt noter aracılığı ile yapacağım. Sigorta yatıran kurum farklı çalıştığım yer farklı sahibi aynı noterden dilekçe yazarken hangisinin ismini yazmam lazım ? Diğer sorumda şu normalde çıkmadan makul bir süre önce söylemen gerek fakat dilekçe yazarken sülüs istiyor bedelli yeri bir ay önceden açıklıyor 2 hafta sonra sülüs veriliyormuş ben sülüsü alır almaz dilekçe verip 3 gün sonra çıkıp tazminatı mı alabilirmiyim? Sorun olur mu çıkışım farklı tazminat isteme sürem farklı olabilir mi?

  10. Akif Kahraman dedi ki:

   Ben şuan ki çalıştığım yerde 6 ayı doldurmuş bulunmaktayım Kasım ayında askere gidecem benim tazminat alma gibi bir durumum olurmu acaba

  11. Ömer dedi ki:

   Merhaba ben 22/07/2014 tarihinde ford Otosan fabrikasında ise başladım kısa dönem askerlik sebebiyle 02/03/2018 tarihinde tazminatli bir şekilde işten ayrıldım 12/09/2018 tarihinde ise askerden geldim 4857 sayılı iş kanununun 31. Maddesine göre 2 ay içerisinde başvurursam işe almak zorunda ben telefonla durumu İK ya anlattım şimdi ben başvurmuş oluyormuyum şuan işçi alımı yok dediler bana elimdede bir belge yok notere gitmem gerekirmi acaba 3 aylık maaş tutarında tazminat yaklaşık 9 bin TL bırakmakta istemiyorum açıkçası

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bahsi geçen iş kanununa göre sizin kadronuza yerinize adam almamışlar ise işe almaları gerekiyor. Yazılı bir şekilde talep etmeniz gerekiyor. en azından mail atın. Dilekçenizi İadeli taahhütlü posta ile işyeri adresine gönderin. Telefonu delil olarak gösterebilmeniz zor.

  12. Sefer dedi ki:

   Merhaba, ben bedelli askerlik yapacağım. Benim sorum şu ben dilekçeyi direkt noter aracılığı ile yapacağım. Sigorta yatıran kurum farklı çalıştığım yer farklı sahibi aynı noterden dilekçe yazarken hangisinin ismini yazmam lazım ? Diğer sorumda şu normalde çıkmadan makul bir süre önce söylemen gerek fakat dilekçe yazarken sülüs istiyor bedelli yeri bir ay önceden açıklıyor 2 hafta sonra sülüs veriliyormuş ben düşüşü alır almaz dilekçe verip 3 gün sonra çıkıp tazminatı mı alabilirmiyim? Sorun olur mu çıkışım farklı tazminat isteme sürem farklı olabilir mi?

  13. Ismail bahce dedi ki:

   Askerlik Zamanim Geldigi Icin Calismakda Oldugum Kurulusa Askerlik Sevk Belgemi Göstererek TaZminatimi Alip 4 Yildir Calismakda Oldugum is Yerinden Ayrildim.

   Askerlik Dönusü TaZminatimi Almis Oldugum Yer’e Tekrar Beni is’e almalari Konusunda Basvuru Yapabiliyormuyun ise Geri alma zorunluluklari varmi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tazminat almanız işe tekrar başvurmanızı engellemez. Eğer yerinize personel alınmadı ise işe alınmak için 2 ay içinde yazılı başvuruda bulunmalısınız.

   2. ismail bahce dedi ki:

    Yerime Eleman Alinmissa Ve Bunun Sebebinde Hala ise alinmiyorsam ne yapmam gerekir.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yerinize eleman alınmış ise ilk eleman ihtiyacında size dönüş yapmaları gerekiyor. O zamana kadar işe iade dava açma hakkınız yok.

  14. Ali dedi ki:

   Merhaba ben bir sirkette 1 subat 2018 de ise basladim 1 subat 2019 da da 1 yil sozlesmem biticek sozlesme belirli sureli 1 yil sozlesme bitiminde ben askere gitmeyi dusunuyorum askerlik nedeniyle tazminat alabilirmiyim ne yapmam gerekir yardimci olabilirmisnz

  15. Burak dedi ki:

   Merhabalar 2014.08 sigorta başlangıç tarihim askere gideceğim için işten 2019. 07 tarihinde cikicam maaş 1600 TL net ne kdr bir ücret tazminat alırım aksi durumda napmam gerek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019.07 ayda 10.000,00 TL civarında nir tazminatınız olacaktır. Askere gideceğinizi 1 ay öncesinden bildirip; Sülüs kağıdınızla kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

  16. Mehmet dedi ki:

   Tecil bozdurulduktan kısa süre sonra üniversiteye kayıt yaptırdım tekrar tecil hakkımız varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konu askerlik şubesi sınırlarına girmektedir. Bu konu hakkında mevzuatta bir açıklama bulunmamaktadır.

  17. Oğuz dedi ki:

   Merhabalar askerlik için işten ayrılacağım ama yerim daha belli olmadı kasım 2018 de gidicem şimdiden çıksam tazminat alabilir miyim

  18. metin dedi ki:

   merhaba ben işe 26.08.2017 girdim askerlik nedeni ile çıkacam 26.07.2018 tazminat hakkımın olmadıgını söylüyor muhasebe

  19. Semih dedi ki:

   8 aylık çalışanım iş yerine sülüs verirsem tazminat hakkım var mı

  20. Emre dedi ki:

   Iyi günler 10 eylülde askerim 25 temmuzda işten ayrilmak istiyorum sülüsümü verip ayrılırsam tazminat alabilirmiyim acaba ?

  21. Ayaz dedi ki:

   Merhaba

   05/06/2017 tarihinde işe başladım
   20/09/2018 tarihinde işten askerlik nedeniyle ayrılacağım
   01/01/2019 tarihinde askere gidecem
   Çalıştığım yerden askere gitmeden 3 ay öncesinden işten çıkacam tazminat alabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

  22. Yuri gargarin dedi ki:

   Merhaba ben 24 04 2012 ve 08 05 2015 tarihleri arasi sigortasiz calismam var 08 05 2015 ve muhtemel askere gidecegim tarih 01 10 2018 sigortali benim is verenimin sigortasiz senelerimin tazminata verme zorunlulugu varmi bu senelerimin tazminatini almak icin ne yapmaliyim

  23. Delikadir dedi ki:

   İyi gunler dılerım 10.10.2017 tarıhinde ize Gırdım
   07.10.2018 de cıkacagım işten calıstıgım fabrıkada
   İnsan kaynaklarına sordum askere gıdecegım ve tazmınat alıcakmıyım dedım Bana Yok dedıler ben tazmınat Almaya hak Kazanıyormuyum bu tarıhler arası Silüsüm İle işten cıkış Yapacagım Evrak vs İmzalatacaklar mı bana İşten ayrılırken

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    11/10/20158 tarihinde işten çıkarsanız tazminat hakkınız var. O tarihlerde askerde mi olmanız gerekiyor ?. Evet çıkış kağıdı imzalayacaksınız.

   2. Delikadir dedi ki:

    Hayır O tarihte Askerlık Silüsüm Çıkıcak ve O silüs İle Cıkısımı yapacagım Ve Ben Kıdem tazmınatımı yoksa İhbar Tazmınatımı alacagım sordum isyerınde Bana tazmınat Verilmeyecek denıldi Buna Ne Yapmalıyım

  24. Muhammamet dursun köse dedi ki:

   Merhaba işyerınde 6ay çaliştim askere gıdeceğım tazminat alabilirmiyim

  25. Emre bey dedi ki:

   Ben 1 senedir çalışıyorum bi yerde ve askere gideceğim i söyledim 2 ay önceden Nr kadar lik tazminat alcam bilgisi olan varsa yardimci olabilir mi

  26. Metehan dedi ki:

   Merhaba Temmuz’un ilk haftası askerlik yerim belli olucak 24.10.2017 ulaştırma bakanlığının lojistik şirketinde çalışıyorum benim haklarım nedir öğrene bilirmiyim

  27. Mustafa dedi ki:

   Merhaba ben 11/07/2017 tarihinden beri bir iş yerinde çalışıyorum 2018 ağustosta askere gideceğim Senemin dolmasına daha 20 gün var .Yani o zamana kadar sülüs de açıklanacak tazminatımı alabilirim herhalde .Birde önceden önceden iş yerine askerlik için işten ayrılacağımı söylemem gerekirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bir yılınızı doldurduktan sonra iş yerine bildirmeniz yeterli olur. Zaten hemen hemen 1 ay öncesine tekabül edecektir.

  28. Ömer dedi ki:

   Merhaba iyi günler ben özel bir şirkette çalısıyorum 1 ay sonra askere gidecem çıktigim zaman toplam da 620 günüm dolacak sirket bana sadece kıdem tazminatini verecegini soyluyor arastirma yaptigim zaman ihbar tazminatını da alabilecegim soyleniyor. Dedigim gibi durumda ihbar tazminati alabilir miyim ? Ayrica ihbar tazminatı alanilirsem sirkette sadece kıdem tazminati askerdeyken verirse nasil bi işlem yapmam gerekecek

  29. Emre dedi ki:

   Merhabalar,
   Ben 15.08.2015 tarihinde başladığım iş yerinde halendaha çalışmaktayım lakin askerden 2020 yılbaşına kadar tecilliyim. Tecilimi şimdi bozdursam ne zaman askere gidebilirim. Bulunduğum yerde askerlik alımı kasımda olacak. Birde çalışmakta olduğum süre zarfı 3 seneyi geçeceğinden sevk kağıdını verdiğimde ne kadar kıdem tazminatı alabilirim. Askerden geldikten sonrada işe geri alınmazsam da ne kadar tazminat alabilirim. Bunlardan yararlanabilmek için hangi yolları izlemeliyim.

   Cevaplarınızı bekliyo olacağım.
   Teşekkürler..

  30. Tarik dedi ki:

   Merheba 2014 den beri aynı şirkette sezonluk çalişıyorum kasım ayında nisana kadar askıya alıyorlar şubatta askere gidicem askıda tazminat alabilirmiyim

  31. UĞUR ÖZTÜRK dedi ki:

   MERHABA BEN İŞ YERİNDEN MAYIS AYINDA AYRILDIM. ASKER E
   MAYIS DA GİDECEKTİM. 2. GRUP ÇIKINCA ŞİMDİ BAYRAM VE SEÇİM GİRİNCE 10 TEMMUZ A KADAR ERTELEDİLER KIDEM TAZMİNATIMI ALDIM. ŞİMDİ BEDELLİ ASKELİK SÖZ KONUSU BEDELLİ ÇIKARSA BUNU YATIRIRSAM GİTMEME GEREK KALMAYACAK.
   BENIM SORUM BU SUREÇ DE GİTMEZSEM İŞ YERİNE ALDIĞIM KIDEM TAZMİNATINI ÖDEMEK ZORUNDA MIYIM ? ÖDEMEZ İSEM GERİ NE GİBİ DURUMLAR İLE KARŞILAŞIRIM. BİR CVP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

  32. Mithat dedi ki:

   2aydlik çalıştım yerden askere giderken para alabilir miyim
   Ama ise başlarken askere gideceğimi soylememistim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askere giderken sadece kıdem tazminatı alınabilir. Bunun için de en az 1 yıl çalışıyor olmalısınız. 2 aydır çalışmanız sonucu herhangi bir kıdem ödemesi yapılmaz.

  33. Mustafa dedi ki:

   Merhaba bir sorum olucak
   18/04/2014 tarihin itiberen çalışıyorum 02/08/2018 tarihinde işten ayrılıcağım lakin iş yerine çıkışımı 2 ay öncesinden vermek istiyorum sülüsüm elimde yok nasıl bi dilekce vermem gerekir. Ve maaşım 3.400 tl yanlız brüt 2.029 olarak gözüküyor maaşımın üzerinden tazminatımı nasıl talep edebilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  34. oguz dedi ki:

   merhaba ben ağustosta askere gideceğim işyerindeki sıkıntılardan dolayı haziranda çıkışımı yapıp tazminatımı alabilirmiyim noter aracılığı ile kanıtlarsam veya başka bir yolla olabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda askere giderken şu kadar süre önce diye bir süre yok. Askere hiç çalışmadan 3 ay sonra da gitseniz tazminat hakkınız. Ancak en az 1 ay önceden haber vermelisiniz

  35. Firat çalışkan dedi ki:

   Merhaba 2014 nisan giris 2018 mayista gidicem isyerinden tazminat almak icin tam olarak neler yapmam gerekiyor tazminat istersem kavgali olucagiz askere gittikten sonra nasil oradan basvurabilirim tazminat icin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerine askere gideceğinizden dolayı çıkış yapacağınızı yazılı olarak (iadeli taahhütlü posta yolu ile de yapabilirsiniz) önceden bildirmeniz gerekiyor. bunun üzerine de çıkışınızı askerlik nedeni ie yapmaları gerekiyor. Sonucunda da bu çıkış nedeni ile tazminatınız vermek zorundalar. Tazminat sizin yasal hakkınız.

  36. Veysel dedi ki:

   Merhabalar ben 3 yıldır sağlık ocağında yardımcı hemşire olarak çalışıyorum ama kadrolu değilim sözleşmeliyim askere gitme zamanım geldi askerlik bittikten sonra aynı iş yerimde çalışma hakkım varmı yasal olarak Bilgi verirseniz sevinirim

   İyi çalışmalar dilerim .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yerinize birini almazlar ve ihtiyaç olursa ilk girme hakkı size ait. Ama yerinize biri alınırsa almama hakları da var.

   2. Okan dedi ki:

    Benim soruma niye cevap vermiyor

  37. Faruk ŞEB dedi ki:

   Merhabalar
   02.01.2015 tarihin de işe başladım. 01.06.2018
   Tarihin de işten Askerlik sebebiyle işten ayrılsam
   Eylül ayında sülüs alsam 01.11.2018 tarihin de
   Askere gitsem yani iş çıkışından 5 ay sonra
   Askere gitsem tazminat alabilirliyim?

  38. fatih dedi ki:

   merhaba ben sözleşmeli er olarak askere gidiyorum 4 senedir çalıştığım yerden nasıl belge sunup tazminat alabilirim?

  39. Cihan dedi ki:

   04 10 2016 da 9 ay sözleşmeli ise girdim sonra 9 ay olunca aradım uzattık dediler bişey imzalamadım simdi tersanede is azaldı işçi çıkarıyorlar ama tazminat vermiyorlar askerlik kağıdıyla gitsem ne kadar tazminat alabilirim yada onlar çıkarsa dava açsam mi daha fazla tazminat alırım

  40. Yiğit B. dedi ki:

   Merhaba. 3 yıl 11 ay (temmuz ayının 15 inde)süresince aynı işyerinde çalışıp askerlik sebebiyle işten ayrılırken nasıl bir dilekçe yazmalıyım. ihbar tazminatı alabilir miyim? yıllık izinler k. tazminatına eklenir mi?

  41. davut dedi ki:

   Merhaba, 2012 yılında başladığım iş yerinde 2016 yılı içinde askere kısa dönem gittim ve geldiğimde tekrar aynı iş yerinde başladım halen devam etmekteyim. Askere giderken kıdem tazminatımı aldım. Burada sormak istediğim yıllık iznim benim 14 günden mi devam edecek yoksa 5 yıl dolduğu için 20 günden mi devam edecek? şimdiden teşekkür ederim

  42. Basri dedi ki:

   Merhabalar. Ben 08/08/2014 yılından itibaren kesintisiz aynı işyerinde çalışmaktayım. 2018 ağustos itibariyle askerlik görevim var. Kıdem tazminatım ne kadar olur? İhbar sürem ne kadar, uygun sürede bildirim yaptığımda ihbar tazminatı alabiliyor muyum? Bir de bu ihbarı (yazılı bildirimi) nasıl yazmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim.
   İyi çalımalar dilerim.

  43. Okan dedi ki:

   10. 01.2017 tarihinde Tekstil fabrikasında işe girdim 12 saat üzerinden çalışıyorum ama 8 saat gösteriyorlar bordroda 18 Haziranda askere gideceğim 4 Haziran’da belgem çıkınca işi bırakacağım 4 Haziran 2018 de işi bıraksam ne kadar tazminat alırım (asgari ücret üzerinden)

  44. Okan dedi ki:

   Merhaba ben 10/01/2017 tekstil fabrikasında ise girdim sürekli 12 saat üzerinden çalışıyorum ama bordroda 8saat gösteriyor 4 haziran 2018 de askerlik belgesi ile işi bırakacağım ne kadar tazminat alirim? ve bırakırken silus haricinde bişey vercezmi fabrikaya ?

  45. Gokhan dedi ki:

   Merhaba
   10.05.2011 tarinde işe başladım her yıl düzenli olarak senelik iznimi kullandım 25.04.2018 tarihinde işten ayrilacagim senelik izin için ücret ödemesi tarafıma ölürmü?

  46. Onur hayta dedi ki:

   İyi geceler bi sorum olacaktı ben 2 senedir dominos pizzada çalışıyorum tazminatı almak için ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz.. şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik nedeni ile çıkacaksanız 1 ay öncesinden yazılı bilgi vermeniz gerekmektedir. Sülüs kağıdının bir fotokopisini de iş yerine teslim ederek tazminatınız alacaksınız.

  47. bayram orman dedi ki:

   Merhaba ben avm de bir magazada calisiyorum maas+prim uzerinden calisiyoruz 4 sene 10 ay calistim suan yerim gidecegim yer belli oldu ama mayista degil haziranda gideceğim beni ucretsiz izine cikarmaya calisacaklar kanunen hakkim nedir ve tazminatim nasil hesaplanir birde bizim sirket taksit taksit yatiriyomus smdiden c3vabiniz icin tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim sistemi üzerinden çalışıyorsanız son bir yılın tüm brüt maaşları toplanarak 12 ye bölünecek ve böylece 1 yıllık tazminat hakkınız ortaya çıkacaktır. Mayısta çıkacaksanız önceki mayısa kadar ki 12 aylık maaşınız toplanıp 12 ye bölünecek. Kıdem tazminatının hemen ödenmesi gerekir. 20 günü geçen ödemeler de gecikmiş sayılır. Kanunen böyle bir hakları bulunmuyor. Ancak icra ve mahkeme yolunu da seçseniz bu süreyi bulur. İstediğiniz yolu seçebilirsiniz.

  48. Can dedi ki:

   Merhaba ismim Can,

   Ben iş yerinde 9 Ay oldu çalışalı mayıs da askere gidicem

   tazminat hakkım varmıdır

   silüs götürdüğüm taktirde

   yardımcı olabilir misiniz

   devlet kurumlarından nereden bilgi alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 yılı doldurmadan kıdem tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

  49. Ahmetertaş dedi ki:

   Merhaba!
   2 yıldır çağrı merkezi çalışanıyım 2018 mayıs celpinde askere gidiyorum istifa edip tazminat almak istiyorum ama çalıştıgım şirken tazminat vermiyor hiçbi şekilde. Mahkema vs uğraştırıyor. İstifamı noterden yapsam tazminat konusunda hızlı bi ilerleme olurmu.(şirkette istifa eden herkese hiçbir hak talep etmiyorum gibisinden belge imzalatılıyor.) teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    …./…./…… tarihinden itibaren çalışmaya başladığım işyerinizden …./…../…… tarihinde askerlik nedeni ile ayrılacağımdan maaş,mesai, kıdem tazminatı gibi tüm haklarımın ödenmesini arz ederim. Saygılarımla, şeklinde bir dilekçe yazıp imzalayıp, 1 ay öncesinden işyerine bildirin. dilekçeyi kabul etmezler ise iadeli taahhütlü posta yolu ile gönderin. Bu da aynı noter gibi kanıt olacaktır. Sonrasında sülüs kağıdını yine aynı yolla gönderin. Tazminatınızı vermezler ise dava açıp alabilirsiniz.

  50. Ramazan akin dedi ki:

   Merhaba ben 2012 den beri aynı işyerinde çalışıyorum 1 ay sonra askere gideceğim paraya ihtiyacım var tazminat istesem ne kadar zamanda nasıl alabilirim şimdiden teşekkür ederim

  51. Onur dedi ki:

   Merhabalar ,
   7 yıldır özel bir şirkette devamlı olarak çalışıyorum . Askerlik nedeni ile 2018 Ekimde işten ayrılacağım. Askerlik görevimi kısa dönem yerine getireceğim. Bu süreçte başvuru yaparsam işsizlik maaşı alabılırmıyım? İşsizlik maaşı aldığım takdirde yukarıda belirtilen aynı şirkette tekrar işe başlama konusunda sıkıntı Yaşarmıyım? Aynı haklarım devam ediyor mu?(başvurduğum takdırde beni alma zorunluluğu vs . )

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askere giden vatandaşlarımız işsizlik maaşını askerlik öncesi ve sonrasında alabiliyorlar. Askerde görevdeyken ödeme yapılmaz. Eğer iş yerinde askerlik dönüşü aynı işle ilgili talep olur ise işe girme hakkınız mevcut.

  52. Yakup dedi ki:

   2018 mayis celbinde askere gideceğim için 27 martta ilişkisi is yerinden kesecegim muhasebe birimine gittiğimde 3 yıl 7 ay 14 gün çalıştığım surenin tazminatının ayrilacagim gün almak istediğimi iletim onların verdiği cevap boyle bir uygulamamız yok nisan 10 da hesaplariz ona gore yatiriz hesabınıza seklinde cevap verdiler bende kanunen isten ayrıldığım gün alma hakkım var almak istiyorum dediğimde istediğin yere başvuru boyle birşey yok diyorlar ne yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatı ayrıldığınız günde verilmesi gerekir. Ancak 20 güne kadar olan sürede verilirse de gecikmiş sayılmaz. 10 nisan makul bir tarih.

  53. Hasan dedi ki:

   Askere gidicem mayista isyerine 2 hafta onceden soyliyip dilekcemi vermem yeterlimi tazminat almam icin bi suresi varmi dilekceyi vermenin cikmadan 15 gun onceden soyliyip dilekceyi vermem yeterli olurmu yani 14 nisanda isten ayrilcam askere gidecegim icin 27 martta soylesem dilekcemi versem tazminat almak icin yeterlimidir

  54. Fatih dedi ki:

   Meraba 10.08.2016 dan beri bir sirkette calismaktayim mayista askere gidecegim icin dilekcemi vericem tazminat icin cikis tarihimde 14.04.2018 tarihi olacak ne kadar tazminat alirim brutum 2307 tl ve tazminat 1 sene 1 sene olarakmi hesaplaniyor yani 1 sene 8 ay calismis olucam 1 senelik tazminatimi vercekler yoksa tam 1 sene 8 aylik tazminatimi vercekler bazi arkadaslar 1 senelik brut alirsin diyorlar geri kalan 8 aylik calismanin tazminatini alamassin 2 senelik olsaydin 2 senelik brut alirsin diyorlar cevaplarmisiniz tesekkurler

  55. Gökay Aladağ dedi ki:

   Merhabalar ben 11.04.2017 tarihinde özel bir şirkette çalışmaya başladım mayıs ayında askere gideceğim askerlik şubesinden aldığım kâğıtta 02.05.2018 olarak yazıyor sevk tarihim ben 31.03.2018 de işten ayrılmak istiyorum dilekçemi yazıp ek olarak da askerlik şubesinin bana verdiği mayıs celp dönemi belirtilen kağıdı işverenine versem kıdem tazminatı mı alabilir miyim ve ne kadar süre içerisinde alırım şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Askerlik tazminatında belirlenmiş bir süre yok. İşyerleri genellikle Sülüs belgesi ile tazminat ödüyor. Tabi ki onu bekleemeden de işyerine bildirerek önceden de ayrılabilirsiniz. 20 gün içinde tazminat ödemesini yapmaları gerekmektedir.

  56. Murat dedi ki:

   Merhaba
   09.11.2015 ten bu yana özel bir şirkette çalışmaktayım. Mayıs ta askere gidicem. 20 Nisan da silusler belli olacakmış. Yasal olarak ne kadar süre önce işverene haber vermem gerekir ?

  57. TALHA dedi ki:

   Meraba.
   02.05.2016 girisli isciyim askere agustosta ama mayis ayinda isten cikmak istiyorum gidecem ama sulusler askere gitmeden ne kadar once geliyor . Yani agir biniste calisiyorum ve askere gitmeden dinlenmek gezmek istiyorum sulusler askere gitmeden 15 -20 gun arasi geliyormus kesin bir cevap alamadim askerlik subesindede aynisi soylediler . Iş yerinden erken cikio tazminat almam mumkunmudur. Zaten problemli bir sirkette calisiyorum maaslarimiz gecikmeli yatmakta 8 aydir ne yapabilirim bu konu hakkinda bilginize ihtiyacim var. Brut maasim 2265 net maas 1771 tl ne kadar tazminat alabilirim . Simdiden tesekkur ettim

  58. Bedirhan dedi ki:

   Merhabalar
   28.05.2016 tarihinden beri özel bir şirkette çalışıyorum. Askere gideceğim ve sevk tarihim 2018 ağustos olarak gözüküyor. 1. Sorum askerlik nedeni ile ayrılabiliyormuyum bunun için belli bir süre varmı?
   2. Sorum tazminat hesaplanırken 1 yıl için 1 maaş ikramiye gibi mi hesaplanıyor yoksa askerlik için başka tazminat hakları doğuyor mu?

   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik nedeni ile işten çıkacaksanız ihbar sürenize göre iş verene bilgi vermelisiniz. Askerlik nedeni ile alınan kıdem tazminatın normal tazminat ile farkı yoktur. Son aldığınız 1 aylık brüt maaş olarak hesaplanacaktır.

  59. Engin dedi ki:

   Merhabalar; kardesim 3ay önce askere gitti ve askerlik sevk belgesi alip isyerine verdi . ilk maaş günü yatırılacağını söylediler fakat hala yatirilmadi . bu durumda ne yapilmasi gerekli?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşkura bildirim yapın. Vermemekte ısrar ederlerse dava açmanız gerekecek.

   2. Engin dedi ki:

    Dava açıldığı taktirde avukatta belli miktar para alicaktir ama hocam:(

  60. Murat dedi ki:

   Merhaba Askere gitmeden iki hafta önce işverene bilgi vermek gibi bi yükümlülüğüm var mı? Askerden döndükten sonra orda çalışmak istemesem tercihen bi sıkıntı olur mu ? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik için ayrılacaksanız da yine ihbar sürelerine uymak zorundasınız.

  61. Sinan dedi ki:

   2 yıldır çalışıyorum mayısta askere gidecem. 20 nisan da askerlik belli olacak. Nisan ayında istirahat raporu alsam alacağım tazminatı etkiler mi ?

  62. ahmet dedi ki:

   MERHABA BEN 01.09.2015 tarihinde işe girdim gelecek yıl şubatta gidicem askere ne kadar tazminat hakkım olur?

  63. Sinan dedi ki:

   Merhaba ben 09.11.2015 te çalışmaya başladım. 2016 ve 2017 yıllarında yıllık iznimi kullandım. 2018 Mayıs ta askere gidicem. Bu yıl için yıllık izin kullanabilir miyim askere gitmeden ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 yılı için yıllık izin hakkını 09/11/2018 tarihinde hak edebileceksiniz.

  64. orhan dedi ki:

   merhaba şu an mevsimlik isçi olduğum için askıdayım ve aynı işyerinde yaklaşık 5 senedir çalışıyorum askerlik tecil surem doldu askere gitmem gerek; tazminat almam için ne yapmam gerekir? şimdiden teşekkürler

  65. ömer dedi ki:

   merhaba çalıştığım işyerinden askerlik için ayrılsam fakat askere gitmekten vazgeçme hakkım varmı silüs verme zorunlulugumuz varmı tazminat alabilmek için?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş yerleri genel teamül olarak sülüs belgesini talep ederler. Askere gitmek için ayrılıp sonradan gitmez iseniz işyeri dava açtığında tazminatı faiziyle geri ödersiniz.

   2. ömer dedi ki:

    merhabalar
    öncelikle mesajımı cevapladıgınız için teşekkür ederim. size bir sorum daha olacak süüs kagıdımı alıp şirkete verdikten sonra tazminatım yatınca 15 günlük tekrar tecil hakkımız oluyormuş galiba bu dogrumu bu yolu izlersem sıkıntı olurmu .yardımcı olursanız sevinirim

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tecil hakkınızın olduğunu bilmiyorum fakat tazminat için sıkıntı olmaz.

  66. Ahmet dedi ki:

   Mrb ben limited şirketinde işçiyim askerliğimi yapip geri döndügümde yine aynı işime dönücem isyerinden tazminat alabilirmiyim gitmeden öncemi alcam sonramı teşekkür ederim

  67. Ahmet aslan dedi ki:

   Oncelikle hayırlı günler kolay gelsin.
   işyerimë 30.08.2013 tarihinde başladım 15.04.2018 tarihinde askerlik sebebi ile çıkacağım haklarım nelerdir e Devletten baktığımda 2062 tl brüt gösteriliyor ayriyeten ticket yemek kartı alıyoruz son 6 aydır 300 tl, bu da kıdeme dahil olur mu hesapliyamiyorim yardimci olursaniz sevinirim

  68. Tugay dedi ki:

   Merhaba ben özel bir hastanede hemşire olarak çalışıyorum işe 22 ocak 2014 de başladım. Tecilimi bozdurdum askere gitmek istiyorum. E devlette 4 mayıs a kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazıyor. askerlik şubesi bana mayısta askere gidersin dedi. Ben şuan istifa etsem kıdem tazminatı alırmıyım.
   Hastaneye vermek için askerlik şubesinden celp donemimin mayıs olduğunu yazan bir belge alsam geçerli olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda bununla ilgili bir süre yok. Askere gideceğiniz belli. Genelde Sülüs belgesi ile çıkış yapılır. Askere gideceğinize dair bir belge alırsanız bu da geçerli olur. Tabi dediğim gibi kanunda bununla ilgili bir süre konmamış. Genel uygulama bu şekilde.

  69. TİMUÇİN dedi ki:

   Merhabalar . 26.04.2014 de ise başladım ve 01.01.2019 da tecilim biticek ama ben bozucam tecili 12.02.2018 itibariyle hocam .Tecili bozar bozmaz illaki bana bi belge verecekler o belgeyle isyerime gidip Tazminatlı çıkış işlemimi halledebilirmiyim? Ayrıca birdaha eski isyerimde çalışmak istemiyorum da .ihbar da alabilirmiyim ?

  70. Burak dedi ki:

   Merhabalar 05.06.2017 de şimdiki iş yerime başladım mayıs 2018 de askere gideceğim tazminat hakkım var mı yok mu öğrenebilir miyim rica etsem şimdiden teşekkürler

  71. Serkan dedi ki:

   Merhaba, 2018 Kasımda askere gitmeyi düşünüyorum o tarih geldiğin 3 yılım dolmuş hatta geçmiş olacak. Kıdem tazminatı dışında ihbar tazminatıda alabiliyor muyum?

  72. Birgul toygar dedi ki:

   4 yildir yanimda calisan elemanim var haziranda askere gidecek.isveren olarak ben tazminat ne oderim.yada anlaşsak odememe durumum olurmu.tekrar kaldigin yerden devam et diyoruz kendisine .askerden sonrada bekliyoruz diye soyluyoruz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer askerden sonra tekrar başlayacaksa anlaşarak kıdem tazminatı saklı kalmak koşuşu ile anlaşabilirsiniz. ancak çıkış işlemini askerlik nedeni ile yapmanız gerekmektedir. Elemanınız kıdem tazminatını almak isterse vermek zorundasınız.

  73. Serhat dedi ki:

   Merhaba Şubat 1 de tazminatım doluyor ve askere gidicem yıllık izin parası da alicakmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba
    1 şubat itibariyle yılınız doluyor ise 14 günlük izin hakkını da kazanırsınız. Böylece izin parasını alma hakkınız da olur.

  74. mahmut dedi ki:

   06.01.2014 işgirdim 21.10.2017 işten askerlın nedenıyle işten ayrıldım fakat tazmınat yatmadı ne yapabilirim..

  75. Mehmet dedi ki:

   Merhabalar,

   Askerlik nedeniyle iş yerine bilgi verip işten ayrılmak istediğimi belirttim. Kıdem tazminatına hak kazanıyorum. Kıdem tazminatının ödenme süresi nedir? 1 hafta sonra birliğe teslim olacağım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen kıdem tazminatı ödemesi hemen yapılmalıdır. Ancak 20 güne kadar da gecikmeye girmiş sayılmaz.

   2. TİMUÇİN dedi ki:

    Peki 40.45 gün sonra ödeyeceklerini açıklarlarsa ne olur .?

  76. muzaffer dedi ki:

   sayın yetkili resmi iş yerinde çalışan 4b li sözleşmeli bir kişi 31.1.2018 de askere gidecektir.bunlar göreve başladıklarında 4c-1 lilerde olduğu gibi ücretlerini peşin alıyorlar.1 yıılını doldurdu.15/12/2017-14.01.2018 ayı maaşını aldı 30 ocak 2018 maaşını da aldı.15.01-30.01 2018 arasi 14 güniük üçreti nasıl geri alınacak y.olursan sevinirim88

  77. Bayram dedi ki:

   Merhabalar ben 2018 ağustosta askere gideceğim 09.02.2016 ise giriş tarihim 675 gün prim var askere gitmeden önce nasıl tazminat alabilirim .ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  78. Alican Babayigit dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin Mayıs ayında askerim nisan 15 inde çıkmayı düşünüyorum 2014 ekim ayında ise basladim asgari ücret maaş alıyorum askere giderken elime ne kadar para geçer ve sadece kıdem tazminatı almakla mi yetiniyoruz başka hakkımız yok mu Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlikten dolayı işten ayrılanlar kıdem tazminatı ve terhisten sonra eğer şartları sağlar ise işsizlik maaşı alma hakkı mevcut. Kıdem tazminatını https://www.ssk.biz.tr/ssk-kidem-tazminati-hesaplama/ linkinden hesaplayabilirsiniz asgari ücret brütü olarak 2029 tl yazmanız gerekiyor.

   2. Tamer dedi ki:

    Slm ben uğustusta askere gidecem 2 senedir fabrikada çalışıyorum 1 ay önceden yazılı bilgi vermeniz gerekiyor diyonuz bu yazıyı nerden yazıcaz ben 1 ay önce çıkacak dedim askere gidecem dedim fabrikaya yazılı bilgi vermedim sıkıntı olurmu bende sölus belgesi istediler ama yazılı bilgi vermedim sıkıntı olurmu tskler

  79. Yslcin dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 2018 agustos ayinda askere gidecegim sigorta girisim 2017 mart ayi sizce ben ne kadar taxminat alirim maasim ise suan 1630 tl

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 yılı brüt maaş 2.029,50 TL oldu yaklaşık 1,5 yıla tekabül ediyor çalışma süreniz bu durumda da yaklaşık olarak alacağınız tazminat 2900 tl olacaktır.

  80. Serhat karanfil dedi ki:

   Bu devlet ne zaman iscilerin hakkini vericek ?
   Bu insanlarin hakkini ödüyemiceksiniz askere gitsinler,üç kuruş maasa calistirin,tankin önunde vatanini savunsun.
   Türk insaninin hakkini ödüyemezsiniz.

   işcinin hakkini verin ! Síz verirseniz bizim insanlarimzda vatan icin,yoksulluk icin cebindeki bütün parayi hibe etmeye hazirdir.
   Adalet..!

  81. Ercan dedi ki:

   Merhaba ben 10.2016 da işe başladım askere gideceğim için ayrılmak zorundayım şubat ayında gidecem ancak ocak ortasında silüsümü alacağım için tazminatım ne kadar olacak çıkış tarihimde muhtemelen 15.01.2018 olacak normalde görünen tutar 2000 civarı bürütüm az görüneceği için ne kadar alırım

  82. Muammer dedi ki:

   Merhaba 05-2014 tarihinde işe başladım hala devam ediyorum
   4145tl brüt maaş
   450 tl brüt yemek ücreti
   1000 tl brüt özel sağlık sigortası (yıllık)
   ödeme yapılıyor.
   02-2018 tarihinde askere gitmek istersem ne kadar tazminat alırım?
   Diğer soru da şu tazminatı alıp gidersem askerden döndüğüm zaman aynı işyerinde çalışmaya devam edebilir miyim ? Ve çalışabilirsem sıfırdan mı başlayacağım sigortalı olarak ?

  83. raşit solmaz dedi ki:

   meerhaba iyi günler ben 27/6/2014 tarihinden beri özel bir hastanede çalışıyorm en son 2017 yılı için brüt 2050 tl ben tecilimi bozdurup gitmeyi düşünüyorum 2018 şubat ayı gibi çıkmak istiyorum alacağım kıdem tazminatı ne olur bide ihbar tazminatı işçi tarafından alınırmı teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-kidem-tazminati-hesaplama/ uygulamamızdan hesaplama yapabilirsiniz.

  84. mustafa dedi ki:

   slm
   1 ben askere gideceğim askere giderken iş yerime nasıl bir dilekçe vermem gerekiyorki döndüğümde aynı yerde çalışa bileyim
   2- askserden geldikten sonra aynı işe nasıl başlarım başlamam için ne yapmam lazım böyle bir hakkım varmı?
   3- 5 yıldır vardieli çalışmaktayım mesayiler birikti askere giderken nasıl alabilirim teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askere gideceğiniz tarih belli oldu ise aşağıdaki dilekçe örneğinden faydalanabilirsiniz.

    ……/…../201..

    …………………………………………………………(İşveren ismi yazılacak)

    ……./……./201.. tarihi itibariyle, askerlik vazifemi yerine getirmek amacıyla işten ayrılıyorum. Askerlik şubesi tarafından verilen askerlik görev evrakımın bir sureti ektedir.
    1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi gereğince tarafıma kıdem tazminatımın ve 4857 sayılı İş Kanunu gereğince ödenmesi gereken diğer tüm haklarımın ödenmesini talep ediyorum.
    Saygılarımla arz ederim.

    İmza
    Ad Soyad

    T.C No :
    Adres :
    Banka İBAN No :

    Ek: 1 adet askerlik şubesi yazısı

    2- Döndüğünüzde işe girme hakkınız var ancak çıktığınız kadronun hala açık olması gerekiyor. Veya ilk açılacak kadroda alınma şartı mevcut.

    3- Örnek dilekçe de tüm haklarınızı talep ediyorsunuz.

  85. Mağdur dedi ki:

   Taşeron olarak 8 Yıl çalışmamın neticesinde Kıdem tazminatımı da alarak Askere gittim. 6 Ay askerlik sonrasında geri döndüğümde iş yerime dilekçe verdim (işkanunu 31 maddesi gereğince tekrar dönüş yapmak istiyorum diye) iş yeri 40 gün sonra tazminatımı verdiğinden dolayı işe alamayacaklarını taşeron iş verenle muhattapsınız gibisinden bir yazı verdi. Taşeron firma da bizim işe alma yetkimiz yok diyo… khk 696 da 04.12.2017 tarihinde çalışıyor olmanız gerekiyor ki taşeron düzenlemesinden faydalanabileyim.
   Muhattap kim kimi iş mahkemesine dava etmeliyim ki hem taşeron yasasından faydalanayım hemde işe dönüşüm olsun.

  86. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar, 1 mart 2016 yılında iş yerinde işe başladım. 12 Şubatta tecilim doluyor ve askere gitmem gerekiyor. Bir sonraki askere alma tarihi Mayıs celp dönemi. Mayıs celbinde askere gitmek istediğimi askerlik şubesine bildirsem. 12 Şubat sonrasında benim için bir sıkıntı olabilir mi?

   Ayrıca 2018 Mart ayında iş yerinde 2 yılım doluyor. 2 yıl üzerinden tazminat alabilmek için iş yerine ne zaman askere gideceğimi bildirmem gerekiyor? Teşekkürler.

  87. İbrahim dedi ki:

   3 yıldır özel taşeronda çalışıyorum askere gitmem gerekiyor artık kıdem tazminatı alırsam askere gitmeden askerden döndükden sonra iş yerinde çalışabiliyormuyum

  88. Taseron dedi ki:

   Merhaba ben 2009 Ocak ayında bir kamu kuruluşunda ise basladim. Bu süreçte birçok Alt işveren değişti ama ben kurumda çalışmaya devam ettim.2018 Mayıs ayında Askere gitmemgerekiyor dilekçeyi kurumuna mi şirkete mi vereceğim . Burut 2900 maaşim var. Ne kadar tazminat alabilirim tazminatı kimden alacağım. Son altisverenimle 2 yildir. 9 yıllık iş hayatımda aynı kurumda aynı işi yaptım ama sürekli şirket değişti.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Taşeron firma değişse de haklarınız diğer şirkete devrederek devam eder. Kıdem tazminatını şirketten alacaksınız. 2900 * 9 yıl Yaklaşık 26000 tl tazminat alırsınız.

  89. Cevdet dedi ki:

   Merhaba

   09.02.2017 tarihinde işe başladım eğer şubatta askere gidecek olursam 07.02.2017 tarihine kadar sakıncası yoktuur diyor celp kağıdında.
   Kanunca kıdem tazminatını almak için kesinlikle 1 yılı doldurmak mı gerekiyor yoksa şirketle anlaşmaya mı bağlı ?
   Çünkü en fazla 10 gün bi açıklık olucak, kıdem tazmintı için tolerans gösterilebilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cevdet bey merhaba,

    Kıdem tazminatı için en az 1 sene geçmesi şart. Ancak iş yeri inisiyatifini kullanıp verebilir.

   2. Orçun dedi ki:

    Merhaba 06 06 2015 işe başladı 1 2 2018 de askere gidicem ıhbar tazminatı alınmıyor mu ?

  90. Smt dedi ki:

   Merhaba iyi günler..
   Ben toplamda 3 yıl hizmetim var. Denizci olduğum için kontrat bitimi gemiden ayrılıyoruz yani 8 ay çalışıp 2 ay izin yapıyoruz izin süremizde sigortamız duruyor ve çıkışımızı veriyorlar.Tekrar katılınca sigorta açıyorlar demem o ki sayın danışman giriş çıkıs oluyor ben Dpa şirket yetkilisine sordum alabiliyormuşum. 3 yıl içinde başka bir firmada 35 gün sigortam var acaba alabilirmiyim askerlik tazminatı yoksa şirketin insafınamı kalmış maaşım 10.000 tl ne kadar alabilirim lütfen bana yardımcı olun..

  91. AHMET dedi ki:

   MERHABA OCAK AYINDA ASKERLİK SEBEBİYLE İŞTEN AYRILACAĞIM. TAZMİNATTA BRÜT ÜCRET BELİRLENİRKEN OCAK AYI MI BAZ ALINACAK ( OCAK AYINDA 30 GÜN ÇALIŞMASAM BİLE) YOKSA TAM 30 GÜN ÖDENEN SON AY MI? İKİNCİ SORUMDA İÇERDE BİRİKEN YILLIK İZİN ÜCRETİMİ TALEP EDEBİLİR MİYİM?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    Ocak ayında tam olarak çalışmış olsaydınız alacağınız brüt ücretten hesaplanır. Ayrıca kullanamadığınız izinlerin parasını da alabilirsiniz.

   2. ahmet dedi ki:

    yani ocak ayında 20 gün çalışsam aralık ayındaki brütten mi hesaplancak??

  92. my dedi ki:

   merhaba , şubat atında askere gideceğim , lisans mezunuyum askerlik durum belgesinde sınıflandırma tarihi yazıyor , normal bir vatandaşın ise sevk tarihi yazıyor; sınıflandırma tarihi yazdığı için tazminat almam için işlem yapmıyor ve sevk belgesi yani silüs istiyor; bense daha öncesinden işten ayrılıp ve tazminatımı almak istiyorum , ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Kanunda askerlik nedeni ile tazminat için silüs şartı yok. Bu ispat için en kesin belge olduğundan baz alınıyor. Siz askere gideceğinize dair dilekçe ile çıkış talebinizi verin. Muhasebeci ve İK arkadaşlarımız bu bir kanuni şartmış gibi diretiyorlar. Askere gideceğiniz açıkça belli.

   2. Tamer dedi ki:

    Slm askerlik nedeniyle işten ayrıldığında kıdem tazminatı takmı alicam yada başka haklarım varmi 2 senedir çalışıyorum tskler

  93. Yuksel dedi ki:

   Alti sene dort ay calistim be Askere gidicem çalıştığım yerden be kadar tazminat alman lazim

  94. Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Kurumsal Bir Firmada Çalışıyorum, 4 ay çalışıp askere gidiceğimi belirttim 06.12.2017 de iş başı yaptım. 06.04.2018 de çıkmayı düşünüyorum 02.05.2018’de askerim çünkü Tazminat alabilme hakkım var mı 4 ay kurumsal bir firmada çalıştığımda ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yılmaz Bey,

    Kıdem tazminatı alabilmeniz için en az 1 yılı doldurmanız gerekmektedir.

  95. barış dedi ki:

   merhaba ben 23.02.2015 tarihinde işe başladım çalıştığım yerde prim aldığım için her ay değişebiliyo brüt ücret ben 2018 mayısın birinde işten ayrılmayı ve mayıs ayınıj sonuna doğrı askere gitmeyi planlıyorum birinci sorum benim tazminat hesaplanırken son yılın ortalamasımı alıncak yoksa son ay mı ikinci sorum ise ben asker kaçağı olduğumdan dolayı ben şubeye gidince beni hemen askere alcaklarından dolayı sulus belgemi işyerine geç götürcem bunda bi sıkıntı çıkarmı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Barış Bey merhaba,

    Geriye dönük 1 yılın ortalaması alınarak hesaplama yapılacaktır. Siz iş yeri ile anlaştıktan sonra sülüsün geç gitmesi sorun teşkil etmez.

  96. DAVUT dedi ki:

   İYİ GÜNLER BİR ÇALIŞANIMIZ ASKERLİK NEDENİ İLE İŞTEN AYRILMAK İSTİYOR OCAK 2018 DE BİR YILDIR 2 YILDIR SGK SI VAR YALNIZ İKİ FARKLI ŞİRKETİMİZ VAR VE BU İKİ YIL İÇİNDE ŞİRKETLER ARASINDA GEÇİŞLER YAPILMIŞTIR TEK ŞİRKET GİRİŞİNE GÖRE BAKTIĞIMDA BİR YIL DOLDURULMAMIŞ OLUYOR TAZMİNAT VERME HAKKIMIZ VARMI VERİRSEK NEYE GÖRE NASIL VERECEĞİZ

  97. Bilal dedi ki:

   Ocak 2012 de işe başladım 2018 mayıs ta askere gideceğim brüt maaşim ay ay değişiyor 3700 ile 3300 arası ne kadar tazminat alabilirim iş yeri bana bunu ne Zamana kadar ödemeli toplamda elime ne geçer teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sabit olmayan brüt ücretlere Son 1 yılın maaş ortalaması alınarak kıdem tazminatı belirleniyor. Örneğin Şubat ayında askere gideceksiniz 2018/Şubat ile 2017/Şubat ayı arasındaki tüm aylar toplanıp 12 ye bölünmesi ile brüt ücretiniz hesaplanıp kıdem yılınız ile çarpılacaktır. Askere gitmeden önce Tazminat alma hakkınız bulunmaktadır.

   2. Bilal dedi ki:

    Peki ihbar tazminatını alabiliyormuyuz teşekkürler

  98. Simge dedi ki:

   Merhaba, benim bi arkadaşım şubatta askere gidicek. Ocağın 13ünde sulüs almaya gidecek askerlik şubesine. 2016 ağustostan beri aynı yerde sigortalı çalışıyor 1500 lira belgelenebilir maaşı var. Sorum şu, arkadaşım 1 yıl 5 ay aynı iş yerinde çalışmış olacak ve askerlik nedeniyle işten ayrılmak durumunda kalacak. Tazminat, kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabilir mi? Askerden döndükten sonra mı bunları almaya hak kazanır veya ne zaman alır ? Nasıl bir yol izlemeli, cevap verirseniz memnun olurum. Arkadaşım sulüs belgesini alana kadar çalışacak.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatını askerden önce alacak. İhbar tazminatı alamayacak. İşsizlik maaşı için ise son 3 yıl içinde 600 gün prim şartını sağlıyor ise askerden sonra müracaat edecektir.

  99. Ömer POLİTOĞLU dedi ki:

   Merhabalar 2018 şubat celp dönemin de askere gideceğim. 22.10.2014 yılında işe başladım alacağım kıdem tazminatı ne kadar olacaktır. İşten kaç gün içerisinde ayrılma hakkım vardır.Ayrıca şubat celp dönemi A grubu değilde B grubu olarak gönderildiğimiz zaman bu işten ayrılma süresinde bir uzama söz konusu olacak mıdır.
   TEŞEKKÜRLER.

   1. Ömer POLİTOĞLU dedi ki:

    Ayrıyetten şu anki brüt maaşım 1777 tl olarak gözükmektedir.isyerım her yıl Ocak ayında zam yapmaktadır. Ocak ayı itibari ile brüt ücrette değişiklik olacaktır. Alacağım tazminat 15 gün lük Ocak ayı bile olsa son brüt üzerinden mi hesaplanacaktır.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Ömer Bey merhaba,

    Kanunen bu konuda bir süre belirtilmemiş. Çoğunlukla sülüs alındıktan sonra kıdem tazminatı hakkı kazanıyorsunuz. ancak iş verenle konuşup anlaşarak daha erken çıkabilirsiniz. 2018 yılında belirlenen asgari ücretin brütü üzerinden tazminat alacaksınız. çalışmış olduğunu her sene için bir brüt maaş olarak hesaplayın bir seneyi doldurmadığınız aylar içinde Brüt ücret / 360 * çalışılan gün hesabı yapabilirsiniz.

  100. Erdi dedi ki:

   24 mart 2017 de işe başladım 1 ocak 2018 de işten çıkıcam tomlam 9 ayı geciyor askere gidicem subat 2018 de tazminat hakkım var mı varsa ne kadar acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erdi bey merhaba,

    1 yılı doldurmadan kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmuyor.

  101. Yusuf dedi ki:

   Merhaba
   Ben 04/11/2014 tarihinde ise girdim 2018 agustos ayinda askere gidicem brüt maaşim 1780 ne kadar tazminat alirim işsizlik maaşi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yusuf Bey merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre yaklaşık 6526 tl kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ayrıca 3 yıl içinde 600 gün prim olduğundan askerden dönüşte işsizlik maaşı da alabilirsiniz.

  102. CENK.N dedi ki:

   10.03.2015 TARİHİNDEN İTİBAREN ÇALIŞIYORUM 01.02.2018 TARİHİNDE ASKERLİK DOLAYISIYLA İŞTEN AYRILACAĞIM ŞUAN 1.500 TL MAAŞ İLE ÇALISIYORUM AMA BÜRÜT 1777,50 OLARAK GÖZÜKÜYOR NEKADAR Bİ TAZMİNAT ALIRIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TESEKKURLER

  103. ERCAN dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar Ben Balıkesir’de kadrosuz usta öğretici olarak uygulama otelinde görev yapıyordum. Askerlik nedeni ile iş yerinden ayrılacağımı belirttim. Bana sen kadrosuz usta öğretici olarak çalıştığın için kıdem ve askerlik tazminatın yok ama geri geldiğinde pozisyon boşluğu olduğu takdirde sözleşmeni devam ettiririz dediler. sigortam düzenli ödendi fakat 6ayda bir girdi çıktı yapıldı bu böyle 3 yıl 6 ay sürdü en son çıkışımda dilekçemi verirken askerlik nedeni ile departmanımdaki usta öğretici görevime ara veriyorum gereğinin yapılmasını arz ederim dedim bıraktım. Şimdi 7 aylık askerim ve iznimde SGK uzmanının yorumunda alınabileceğini öğrendim girdi çıktı yapılması fark etmiyormuş benim tazminat başvurusu için ne kadar sürem olur askerliğim bittikten sonra ben çalışmıcam tazminatımı istiyorum demem yeterli olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ercan Bey merhaba,

    Konu ile ilgili iş yerine alacaklarınızın ödenmesi için noterden ihtarname çekerek başlamanız gerekiyor. Döndüğünüzde bir iş hukuku avukatı ile durumunuzu değeerlendirerek ilerlemeniz daha faydalı olacaktır.

  104. Ümit dedi ki:

   Balıkesir büyükşehir belediyesi zabıta daire başkanlıgında hizmet alımı (taşeron) olarak çalışıyordum. 7 haziran tarihinde askerliğim başlayacağı için 1 haziranda askerlik sebebiyle belediyeye ve taşeron firmaya dilekçe be sülüsümle başvurdum ve tazminat istemediğimi askerden dönüşte aynı haklarımla işe devam etmek istediğimi belirittim tamam dediler. Fakat belediye başkanın istifası ve daire başkanının değişmesi sonucu askerden döndüğümde daire başkanıyla yaptıgım görüşmede yerime benim kadroma başka birisini aldıklarını beyan ettiler ve benim tazminat alma veya işe dönme gibi bir hakkım olmadıgını belirtti. Bugünlerde kadro olaylarıda ortaya çıktı benim işime ve kadroma dönme şansım varmıdır ne yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ümit Bey,

    Askerden sonra işe alma mecburiyetleri var ancak sizin pozisyonunuzun boş olması gerekiyor. Kıdem tazminatı vermek zorundalar. Alacağınız kıdem tazminatı ödemesi için noterden 3-7 gün arasında süre vererek ihtarname çekin.

  105. zafer dedi ki:

   mart 2015 de işe girdim ocak 2018 de askerlik nedeni ile işten ayrılacağım bürüt 1777,50 tl alıyorum nekadar bi tazminat alırım birde işsizlik maaşını askerede gitmeden almaya başlarmıyım basvuru yapsam yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zafer Bey merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre vergiler düşüldükten sonra yaklaşık olarak 5.006,89 Tl kıdem tazminatı alma hakkınız var. İşsizlik maaşını Askerden döndükten sonra alabilirsiniz.

  106. cenker dedi ki:

   merhaba 10.03.2015 tarihinde işe girdim 01.02.2018 tarihinde askerlik nedeni ile istifa edeceğim nekadar bir tazminat alırım yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler

  107. Melik dedi ki:

   09 06 2017 de başladım askerlik nedeni ile 30 11 2017 de işten ayrıldım tazminat hakkım var mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 yılı doldurmadığınız için tazminat hakkınız bulunmamaktadır.

  108. Nedim dedi ki:

   Merhaba ben kasim 2016 dan beridir bir işyerinde asgari ücretle çalışıyorum ve şubat 2018 de askere gidecem ne kadar tazminat alırım. Bide işyerinin bana tazminat vermeme gibi bir durumu varmı öyle bir durumda ne yapmam gerekir teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nedim Bey merhaba,

    Askerlik sülüsü aldıktan sonra işyerine askerlik nedeni ile işi bıraktığınıza dair dilekçeyi verin. Vermek zorundalar. Vermezler ise noterden ihtar çekin. yine de vermezler ise dava açın. Verdiğiniz bilgilere göre tazminat;

    Çalışma Süresi : 1 yıl 93 gün
    Brüt Kıdem Tazminatı : 2.231,02
    Kıdem Tazminatı Damga Vergisi : 16,96
    Net Kıdem Tazminatı : 2.214,06

  109. Samet dedi ki:

   Yani 2 yılım başka yerde çalıştım diye iptal mi oluyor.Tekrar aynı yerde çalışsam bile ?saygılar teşekkür..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Giriş çıkış yaptığınız için tazminatınız son girişinizden itibaren başlar.

   2. Samet dedi ki:

    Yanı denizci olarak sürekli giriş çıkışımız oluyor.ben şimdi başka bir firmada 1 ay çalıştım sonra aynen devam ettim beni ki o firma oraya yolladı yardımcı olurmusunuz tazminatımı alamazmışım.? Saygılar..

  110. Samet dedi ki:

   Ben 2 yıl denizcilik firmasında sigortalı çalıştım.sonra başka bir firmada 1.5 ay çalıstım sigortam gözüktü ve tekrar eski firmamda çalışmaya başladım askere giderken tazminatımı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  111. İshak Özener dedi ki:

   Merhaba,
   16 aydır bir belediyede işçi pozisyonunda çalışıyorum askere giderken kıdem tazminatımı alırsam dönüşte aynı işe girme hakkım varmı, teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdir­de işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yü­kümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder.”

    Kıdem Tazminatı alsanız da almasanız da bu hakkınız var. Ancak sizin göreviniz için boş kadronun olması yani yerinize adam almaması gerekmektedir.

  112. Halil İbrahim dedi ki:

   Merhabalar
   Askerlik nedeniyle isimden ayriliyorum. 3 yıl 3 ay calistm. Oncelikle tazminat hesaplamasinda son ayin brüt ucreti mi baza alınır? Alınırsa çalıştığım son ay yani kasm ayindan iki gun eksik brüt 2050 ne kadar alırım? Son ay degil ise ortalama brüt 2170 ne kadar alırım ? Son olarak , işveren bu tazminati bana ne kadar süre icerisinde ödemek zorunda ? Yasal olarak hakkm nedir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son ayda 30 gün üzerinden alacağınız brüt ücret üzerinden hesaplanır. 2 gün eksik yatmış olması önemli değil. Kıdem tazminatı çıkış tarihinde ödenmelidir. Ancak kısa bir süre bekleyebilirsiniz.

  113. ALİ dedi ki:

   Merhaba
   son üç yılda sigorta prim günüm 904 gün.şuanki işimde 22 aydır çalışmaktayım.askerlik görevimi yerine getirmek için istifa edeceğim.kıdem tazminatı,işsilik maaşı vb yararlanabileceğim haklar nelerdir.son brüt maaşım 2145 tl.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    4.100 tl civarı kıdem tazminatı alırsınız.

  114. Yakup dedi ki:

   Merhabalar 29 eylül 2015ten beri çalışıyorum şubat 2016da sigortam başladı ve şubatta askerlik nedeni ile çıkacağım brüt vs toplam ne kadar tazminat alırım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yakup Bey merhaba,

    Brüt maaşınızın 2 katı kadar tazminat alırsınız

  115. Yasin dedi ki:

   Merhabalar 2 yıldır çalışmış olduğum işimden askerlik için ayrılacağım. İş kanununda askerlik için işten ayrılanlara kıdem tazminatı verilir ibaresi bildiğim kadarıyla yakın zamanda kaldırılmıştı. Bu doğrumudur? Yoksa hangi kanunun hangi maddesi ? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasin bey merhaba,

    Askerlik için işten ayrılanlar mevcut kanunlarda kıdem tazminatı almaya devam ediyor. Silüs ile birlikte askerlik sebebi ile işten ayrılacağınızı beyan ettiğinizde kıdem tazminatınızı alırsınız.

   2. Yasin dedi ki:

    Teşekkürler ancak kurumum bana bunun yasal dayanağını sorduğunda çıktı alabileceğim kanun maddesi varmı bildiğiniz?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasin Bey merhaba;

    1475/14 kapsamında çalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenmektedir. Buna göre:

    -Aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması,
    -İş sözleşmesinin işveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle,
    -İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması ve benzeri nedenlerle,
    -Askerlik görevi nedeni ile,
    -Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda yaş dışında gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile,
    -Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile evlenme tarihi itibariyle 1 yıl içinde başvurması şartıyla,
    -İşçinin ölümü nedeni ile,iş sözleşmesinin feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir.

   4. Yasin dedi ki:

    Merhaba.3 yıldır çalışmakta olduğum kurumdan bedelli askerlik için ayrılmak istemekteyim. Ancak işyerim bana yeni çıkan askerlik kanunundaki ücretsiz izin hakkımı kullanmam gerektiğini söylemekte. Ben ise 1475/14 gereği iş çıkışı yapmak istemekteyim. Askerlik sebebiyle işten ayrılmalarda askerlik dönüşü işe alınmam gerektiğini bildirdim.Ancak işyerim yeni çıkan kanunu dikkat alacağını söylemekte. Bu konu ile ilgili düşünceniz nedir? Ne yapabilirim? Teşekkür ederim.

   5. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    7146 Sayılı Kanun’da, “çalışanların temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları işyeri tarafından ücretsiz izinli sayılacakları” net bir şekilde yer alıyor. Bu hükmü zaten kıdem tazminatı doğmasın diye koydular. Bizim görüşümüz bu hükme dayanarak kıdem tazminatının alınamayacağı. Ancak henüz bir dava konusu olmadı. emsal teşkil edecek bir durum askerlikten sonra açılacak davaların sonucuna göre çıkacak.

  116. Ali dedi ki:

   Merhaba

   6 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum 6.000 tl aylık brüt ücreti var askerlik sebebiyle istifa edersem ne kadar tazminat alabiliyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    İkramiye, prim vs almıyorsanız Brüt ücretiniz kıdem tazminatı tavanını geçtiğinden 2017 kıdem tazminatı tavanı olan; 4732,48 *6 yıl olarak alabilecekseniz. Bundan 0,00759 oranında damga vergisi kesilecektir.

  117. Ali dedi ki:

   Aralık 15 teslim oluyorum ben benim sülüs çıkmadı daha ama elim de er sınıflandırma diye bir kağıt var onun la ben iş yerimden tazminatli çıkış alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    Kanunda bu konu ile ilgili bir açıklık yok. Genel kanı sülüs belgesi ile askerliğin ispatlanmasıdır. İş yeri kabul ederse çıkış kanunen bir sakıncası yok. Bazı yargı kararlarında askere gitmeden 5 ay önce çıkışlara bile müsaade etmiştir. Şu bir gerçek ki askere gitmeden önce genç arkadaşlarımız sivil de daha fazla vakit geçirmek istemektedir.

  118. Mesut dedi ki:

   Merhabalar,

   Askerlik nedeni ile 4 yıldan beridir çalıştığım kurumsal şirketten ayrılmayı düşünüyorum fakat hastalığım sonucu askerlik muayenesinde çürük raporu verecekler. Bu benim işyerimden askerlik nedeni ile çıkış yaptığım için tazminat almama engel olur mu ?

   Yani illa askerlik mi yapmam gerekiyor yoksa çürük raporu da verseler askerlik nedeni ile işte ayrıldığım için tazminat vermek zorundalar mı ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Eğer askerlik sülüsün aldıysanız. Tazminat ile ilgili sorun çıkmaz ancak askerlik öncesi çürük raporu verilirse askerlik için tazminat alamazsanız.

  119. Yiğit dedi ki:

   Bir çalışanım 22 06 2017 te firmamda çalışmaya başladıysa ve Ekim2017 sonu itibari ile askerlik sebebi ile ayrılıyorsa kıdemi brüt maaşının 2 aylık tutarı mı olacak ?

   1. Yiğit dedi ki:

    22 06 2015 TE BAŞLADI

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    22/06/2017 yılında işe başlayan çalışanınızın 1 yıllık kıdem tazminatı son aldığı 1 brüt maaşına tekabül eder. Yani 2 brüt aylık ve Brüt aylığın 12 ye bölünüp 4 aylığı çarpımı olarak bulunacaktır Örnek Brüt ücreti 2000 ise 2000*2 yıl : 4000 + 2000/12 *4 ay = 666 TL Toplamda 4.666 eder.

  120. Alaaddin dedi ki:

   11 ay boyunca toptan ve perakende işinde sigortalı olarak çalıştım askere gidicem için işten ayrıldım ne kadar tazminat alırım nerden alıcam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 yıllık süreyi dolduramıyorsanız tazminat alma hakkınız bulunmuyor.

  121. emircan dedi ki:

   2 yıl özel sektörde çalışıyorum askere gitmem gerekiyor ne kadar tazminat alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emircan Bey merhaba,

    Brüt maaşınızın 2 aylık tutarı kadar kıdem tazminatı alacaksınız.

  Sorunuzu Yazın