• Askere Gidene İşyerinden Tazminat


  Şüphesiz ki erkeklerin iş hayatlarındaki en önemli olan konulardan birisi askerlik durumudur. Ülkemizde her sene binlerce genç zorunlu vatani görevlerini yapmak üzere, ailelerinden uzağa askere gitmektedirler. Gittikleri bu süre içerisinde bir işte çalışma izinleri olmadığından gitmeden önce işlerini ayarlamaları gerekmektedir yada istifa etmeleri gerekiyorsa istifa ederler ve askere bundan sonra giderler. İşverenleri tarafından iş sözleşmelerini buna göre hazırlarlarsa onlar için daha iyi olur. Ama burada çoğu genci ve de işvereni ilgilendiren diğer bir konu da askere gidene iş yerinden tazminat verilip verilmeyeceği yada bu tazminatın kaç aylık olarak verileceği konusudur.

  3 Aylık Tazminat Verme Durumu

  Askere giden bir kişi, askere gitmek için ayrıldığı iş yerine askerden sonra dönerse yeniden başvurudan sonra işveren tarafından tekrar işe alınmalıdır. Eğer uygun olan pozisyonda boş yer varsa derhal işe alımını yapmalıdır; uygun bir pozisyon yoksa işveren askerden dönmüş olan kişiyi boşalacak olan ilk işe o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Ancak işveren şartlar sağlandığı halde askerden dönmüş olan o kişiyi işe almazsa, işveren işçiye 3 aylık ücreti tutarında bir tazminat ödemek zorundadır. Askere gidene iş yerinden tazminat konusu bunu içermektedir. Askere gidene iş yerinden tazminat ödenmesindeki en önemli kısım ise askere gidene iş yerinden tazminat hakkına başvurunun ne zaman yapılacağıdır. Askere giden kişi, askerliğinin bitiminden sonra ilk 2 ay içerisinde iş yerinden tazminat almak için başvurusunu yapmalıdır. Başvuru noter aracılığıyla yada yazılı olarak yapılırsa kanıtlama açısından daha iyi olur.

  Askere gidene iş yerinden tazminat hakkını alabilmek için ilk önce çalışan kişi işten ayrılmadan önce askerlik nedeni ile işten ayrıldığını işverene kanıtlamalıdır. Bunu Askerlik Sevk Belgesi ile işverene kanıtlayabilir. Bu belge olmadığı sürece işverenin askerlik için çalışan kişiye tazminat verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Kıdem Hakkı

  Askerliğini yapmamış bir kişi, çalıştığı süre içerisinde askere gitmeye karar verir ve bu sebeple istifa ederse kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Fakat bu tazminatı almak için de belli başlı şartlar gerekiyor. Askere gidip de tazminata başvurmak isteyen kişi, ilk olarak o iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olmalıdır. Askere giden kişi eğer kıdemini tamamlamak isterse askerliğinin bitişinde aynı iş yerinde çalışmaya devam edip kıdemini tamamlayabilir. Ayrıca, askere gitmeden önce istifa zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişi askerlik için ayrılmadan önce sözleşmesi askıya alınır ve dönüşünde tekrar aktifleştirilebilir. Böylece işveren askere gidene tazminat ödemek zorunda kalmaz.
  Eğer işçi, işten ayrıldıktan sonra, askere gitmeden önce başka bir yerde çalışırsa önceki iş yerindeki sözleşmenin feshinin askere gitme nedeniyle yapıldığı söylenemez. Bu durumda, askere giden kişinin tazminat alma hakkı bulunmaz.

  İşsizlik Maaşı

  Askere gidene iş yerinden tazminat alma kuralları ve şartları yukarıda bahsettiğimiz gibi. Ayrıca bir de bunlara ek olarak askere işsizlik maaşı hakkı da veriliyor. Askerlik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalan kişi, eğer gereken şartları sağlarsa işsizlik maaşını almaya hak kazanır. İşsizlik maaşını alabilmek için askere gitmeden önceki son üç yılda, son 120 günü kesintisiz toplam 600 gün prim ödemiş olma zorunluluğu vardır. Askerliğe hemen giderse bu tarihten itibaren işsizlik maaşını alır ancak hemen gitmezse askere gittiği tarihte maaş kesilir ve diğer miktarını askerliğinin bitiminde alır. Askere giden vatandaşların işsizlik maaşından yararlanabilmeleri için askerden döndüklerinde İŞKUR’a başvurmaları gerekmektedir.

  Askerlik Süresinin Emekliliğe Etkisi

  Askere giden kişi döndüğünde eski iş yerinden tazminat alabilir. Bunun belli başlı şartlarını yukarıda belirttik. Burada diğer önemli olan bir konu da askerlik süresinin emekliliği nasıl etkilediğidir. Askerlik süresi, emeklilik hesabında da etkili olmaktadır. Askere giden kişi, askere gittiğinde sigortalı değilse yapacağı borçlanma ile emeklilik yaşını iki yıl erkene çekebilir. Diğer bir deyişle askerlik süresini devlete borçlanabilir. Kişinin başvurması durumunda, işe başlama tarihi askerlik süresi kadar geriye kaydırılır ve emeklilik yaşı bu zaman göre hesaplanır.

  Kişi askere gitmeden önce eğer sigortalı ise, askerlik zamanı eksik olan primlerini tamamlamak için kullanılır.  tıkla sorunu sor

  Askere Gidene İşyerinden Tazminat İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. emircan dedi ki:

   2 yıl özel sektörde çalışıyorum askere gitmem gerekiyor ne kadar tazminat alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emircan Bey merhaba,

    Brüt maaşınızın 2 aylık tutarı kadar kıdem tazminatı alacaksınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.