• Askere Gidene İşyerinden Tazminat


  Şüphesiz ki erkeklerin iş hayatlarındaki en önemli olan konulardan birisi askerlik durumudur. Ülkemizde her sene binlerce genç zorunlu vatani görevlerini yapmak üzere, ailelerinden uzağa askere gitmektedirler. Gittikleri bu süre içerisinde bir işte çalışma izinleri olmadığından gitmeden önce işlerini ayarlamaları gerekmektedir yada istifa etmeleri gerekiyorsa istifa ederler ve askere bundan sonra giderler. İşverenleri tarafından iş sözleşmelerini buna göre hazırlarlarsa onlar için daha iyi olur. Ama burada çoğu genci ve de işvereni ilgilendiren diğer bir konu da askere gidene iş yerinden tazminat verilip verilmeyeceği yada bu tazminatın kaç aylık olarak verileceği konusudur.

  3 Aylık Tazminat Verme Durumu

  Askere giden bir kişi, askere gitmek için ayrıldığı iş yerine askerden sonra dönerse yeniden başvurudan sonra işveren tarafından tekrar işe alınmalıdır. Eğer uygun olan pozisyonda boş yer varsa derhal işe alımını yapmalıdır; uygun bir pozisyon yoksa işveren askerden dönmüş olan kişiyi boşalacak olan ilk işe o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Ancak işveren şartlar sağlandığı halde askerden dönmüş olan o kişiyi işe almazsa, işveren işçiye 3 aylık ücreti tutarında bir tazminat ödemek zorundadır. Askere gidene iş yerinden tazminat konusu bunu içermektedir. Askere gidene iş yerinden tazminat ödenmesindeki en önemli kısım ise askere gidene iş yerinden tazminat hakkına başvurunun ne zaman yapılacağıdır. Askere giden kişi, askerliğinin bitiminden sonra ilk 2 ay içerisinde iş yerinden tazminat almak için başvurusunu yapmalıdır. Başvuru noter aracılığıyla yada yazılı olarak yapılırsa kanıtlama açısından daha iyi olur.

  Askere gidene iş yerinden tazminat hakkını alabilmek için ilk önce çalışan kişi işten ayrılmadan önce askerlik nedeni ile işten ayrıldığını işverene kanıtlamalıdır. Bunu Askerlik Sevk Belgesi ile işverene kanıtlayabilir. Bu belge olmadığı sürece işverenin askerlik için çalışan kişiye tazminat verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kıdem Hakkı

  Askerliğini yapmamış bir kişi, çalıştığı süre içerisinde askere gitmeye karar verir ve bu sebeple istifa ederse kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Fakat bu tazminatı almak için de belli başlı şartlar gerekiyor. Askere gidip de tazminata başvurmak isteyen kişi, ilk olarak o iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olmalıdır. Askere giden kişi eğer kıdemini tamamlamak isterse askerliğinin bitişinde aynı iş yerinde çalışmaya devam edip kıdemini tamamlayabilir. Ayrıca, askere gitmeden önce istifa zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişi askerlik için ayrılmadan önce sözleşmesi askıya alınır ve dönüşünde tekrar aktifleştirilebilir. Böylece işveren askere gidene tazminat ödemek zorunda kalmaz.
  Eğer işçi, işten ayrıldıktan sonra, askere gitmeden önce başka bir yerde çalışırsa önceki iş yerindeki sözleşmenin feshinin askere gitme nedeniyle yapıldığı söylenemez. Bu durumda, askere giden kişinin tazminat alma hakkı bulunmaz.

  İşsizlik Maaşı

  Askere gidene iş yerinden tazminat alma kuralları ve şartları yukarıda bahsettiğimiz gibi. Ayrıca bir de bunlara ek olarak askere işsizlik maaşı hakkı da veriliyor. Askerlik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalan kişi, eğer gereken şartları sağlarsa işsizlik maaşını almaya hak kazanır. İşsizlik maaşını alabilmek için askere gitmeden önceki son üç yılda, son 120 günü kesintisiz toplam 600 gün prim ödemiş olma zorunluluğu vardır. Askerliğe hemen giderse bu tarihten itibaren işsizlik maaşını alır ancak hemen gitmezse askere gittiği tarihte maaş kesilir ve diğer miktarını askerliğinin bitiminde alır. Askere giden vatandaşların işsizlik maaşından yararlanabilmeleri için askerden döndüklerinde İŞKUR’a başvurmaları gerekmektedir.

  Askerlik Süresinin Emekliliğe Etkisi

  Askere giden kişi döndüğünde eski iş yerinden tazminat alabilir. Bunun belli başlı şartlarını yukarıda belirttik. Burada diğer önemli olan bir konu da askerlik süresinin emekliliği nasıl etkilediğidir. Askerlik süresi, emeklilik hesabında da etkili olmaktadır. Askere giden kişi, askere gittiğinde sigortalı değilse yapacağı borçlanma ile emeklilik yaşını iki yıl erkene çekebilir. Diğer bir deyişle askerlik süresini devlete borçlanabilir. Kişinin başvurması durumunda, işe başlama tarihi askerlik süresi kadar geriye kaydırılır ve emeklilik yaşı bu zaman göre hesaplanır.

  Kişi askere gitmeden önce eğer sigortalı ise, askerlik zamanı eksik olan primlerini tamamlamak için kullanılır.  tıkla sorunu sor

  Askere Gidene İşyerinden Tazminat İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Alican Babayigit dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin Mayıs ayında askerim nisan 15 inde çıkmayı düşünüyorum 2014 ekim ayında ise basladim asgari ücret maaş alıyorum askere giderken elime ne kadar para geçer ve sadece kıdem tazminatı almakla mi yetiniyoruz başka hakkımız yok mu Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlikten dolayı işten ayrılanlar kıdem tazminatı ve terhisten sonra eğer şartları sağlar ise işsizlik maaşı alma hakkı mevcut. Kıdem tazminatını https://www.ssk.biz.tr/ssk-kidem-tazminati-hesaplama/ linkinden hesaplayabilirsiniz asgari ücret brütü olarak 2029 tl yazmanız gerekiyor.

  2. Yslcin dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 2018 agustos ayinda askere gidecegim sigorta girisim 2017 mart ayi sizce ben ne kadar taxminat alirim maasim ise suan 1630 tl

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 yılı brüt maaş 2.029,50 TL oldu yaklaşık 1,5 yıla tekabül ediyor çalışma süreniz bu durumda da yaklaşık olarak alacağınız tazminat 2900 tl olacaktır.

  3. Serhat karanfil dedi ki:

   Bu devlet ne zaman iscilerin hakkini vericek ?
   Bu insanlarin hakkini ödüyemiceksiniz askere gitsinler,üç kuruş maasa calistirin,tankin önunde vatanini savunsun.
   Türk insaninin hakkini ödüyemezsiniz.

   işcinin hakkini verin ! Síz verirseniz bizim insanlarimzda vatan icin,yoksulluk icin cebindeki bütün parayi hibe etmeye hazirdir.
   Adalet..!

  4. raşit solmaz dedi ki:

   meerhaba iyi günler ben 27/6/2014 tarihinden beri özel bir hastanede çalışıyorm en son 2017 yılı için brüt 2050 tl ben tecilimi bozdurup gitmeyi düşünüyorum 2018 şubat ayı gibi çıkmak istiyorum alacağım kıdem tazminatı ne olur bide ihbar tazminatı işçi tarafından alınırmı teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-kidem-tazminati-hesaplama/ uygulamamızdan hesaplama yapabilirsiniz.

  5. mustafa dedi ki:

   slm
   1 ben askere gideceğim askere giderken iş yerime nasıl bir dilekçe vermem gerekiyorki döndüğümde aynı yerde çalışa bileyim
   2- askserden geldikten sonra aynı işe nasıl başlarım başlamam için ne yapmam lazım böyle bir hakkım varmı?
   3- 5 yıldır vardieli çalışmaktayım mesayiler birikti askere giderken nasıl alabilirim teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askere gideceğiniz tarih belli oldu ise aşağıdaki dilekçe örneğinden faydalanabilirsiniz.

    ……/…../201..

    …………………………………………………………(İşveren ismi yazılacak)

    ……./……./201.. tarihi itibariyle, askerlik vazifemi yerine getirmek amacıyla işten ayrılıyorum. Askerlik şubesi tarafından verilen askerlik görev evrakımın bir sureti ektedir.
    1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi gereğince tarafıma kıdem tazminatımın ve 4857 sayılı İş Kanunu gereğince ödenmesi gereken diğer tüm haklarımın ödenmesini talep ediyorum.
    Saygılarımla arz ederim.

    İmza
    Ad Soyad

    T.C No :
    Adres :
    Banka İBAN No :

    Ek: 1 adet askerlik şubesi yazısı

    2- Döndüğünüzde işe girme hakkınız var ancak çıktığınız kadronun hala açık olması gerekiyor. Veya ilk açılacak kadroda alınma şartı mevcut.

    3- Örnek dilekçe de tüm haklarınızı talep ediyorsunuz.

  6. Taseron dedi ki:

   Merhaba ben 2009 Ocak ayında bir kamu kuruluşunda ise basladim. Bu süreçte birçok Alt işveren değişti ama ben kurumda çalışmaya devam ettim.2018 Mayıs ayında Askere gitmemgerekiyor dilekçeyi kurumuna mi şirkete mi vereceğim . Burut 2900 maaşim var. Ne kadar tazminat alabilirim tazminatı kimden alacağım. Son altisverenimle 2 yildir. 9 yıllık iş hayatımda aynı kurumda aynı işi yaptım ama sürekli şirket değişti.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Taşeron firma değişse de haklarınız diğer şirkete devrederek devam eder. Kıdem tazminatını şirketten alacaksınız. 2900 * 9 yıl Yaklaşık 26000 tl tazminat alırsınız.

  7. Cevdet dedi ki:

   Merhaba

   09.02.2017 tarihinde işe başladım eğer şubatta askere gidecek olursam 07.02.2017 tarihine kadar sakıncası yoktuur diyor celp kağıdında.
   Kanunca kıdem tazminatını almak için kesinlikle 1 yılı doldurmak mı gerekiyor yoksa şirketle anlaşmaya mı bağlı ?
   Çünkü en fazla 10 gün bi açıklık olucak, kıdem tazmintı için tolerans gösterilebilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cevdet bey merhaba,

    Kıdem tazminatı için en az 1 sene geçmesi şart. Ancak iş yeri inisiyatifini kullanıp verebilir.

  8. AHMET dedi ki:

   MERHABA OCAK AYINDA ASKERLİK SEBEBİYLE İŞTEN AYRILACAĞIM. TAZMİNATTA BRÜT ÜCRET BELİRLENİRKEN OCAK AYI MI BAZ ALINACAK ( OCAK AYINDA 30 GÜN ÇALIŞMASAM BİLE) YOKSA TAM 30 GÜN ÖDENEN SON AY MI? İKİNCİ SORUMDA İÇERDE BİRİKEN YILLIK İZİN ÜCRETİMİ TALEP EDEBİLİR MİYİM?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    Ocak ayında tam olarak çalışmış olsaydınız alacağınız brüt ücretten hesaplanır. Ayrıca kullanamadığınız izinlerin parasını da alabilirsiniz.

    1. ahmet dedi ki:

     yani ocak ayında 20 gün çalışsam aralık ayındaki brütten mi hesaplancak??

  9. my dedi ki:

   merhaba , şubat atında askere gideceğim , lisans mezunuyum askerlik durum belgesinde sınıflandırma tarihi yazıyor , normal bir vatandaşın ise sevk tarihi yazıyor; sınıflandırma tarihi yazdığı için tazminat almam için işlem yapmıyor ve sevk belgesi yani silüs istiyor; bense daha öncesinden işten ayrılıp ve tazminatımı almak istiyorum , ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Kanunda askerlik nedeni ile tazminat için silüs şartı yok. Bu ispat için en kesin belge olduğundan baz alınıyor. Siz askere gideceğinize dair dilekçe ile çıkış talebinizi verin. Muhasebeci ve İK arkadaşlarımız bu bir kanuni şartmış gibi diretiyorlar. Askere gideceğiniz açıkça belli.

  10. Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Kurumsal Bir Firmada Çalışıyorum, 4 ay çalışıp askere gidiceğimi belirttim 06.12.2017 de iş başı yaptım. 06.04.2018 de çıkmayı düşünüyorum 02.05.2018’de askerim çünkü Tazminat alabilme hakkım var mı 4 ay kurumsal bir firmada çalıştığımda ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yılmaz Bey,

    Kıdem tazminatı alabilmeniz için en az 1 yılı doldurmanız gerekmektedir.

  11. barış dedi ki:

   merhaba ben 23.02.2015 tarihinde işe başladım çalıştığım yerde prim aldığım için her ay değişebiliyo brüt ücret ben 2018 mayısın birinde işten ayrılmayı ve mayıs ayınıj sonuna doğrı askere gitmeyi planlıyorum birinci sorum benim tazminat hesaplanırken son yılın ortalamasımı alıncak yoksa son ay mı ikinci sorum ise ben asker kaçağı olduğumdan dolayı ben şubeye gidince beni hemen askere alcaklarından dolayı sulus belgemi işyerine geç götürcem bunda bi sıkıntı çıkarmı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Barış Bey merhaba,

    Geriye dönük 1 yılın ortalaması alınarak hesaplama yapılacaktır. Siz iş yeri ile anlaştıktan sonra sülüsün geç gitmesi sorun teşkil etmez.

  12. Bilal dedi ki:

   Ocak 2012 de işe başladım 2018 mayıs ta askere gideceğim brüt maaşim ay ay değişiyor 3700 ile 3300 arası ne kadar tazminat alabilirim iş yeri bana bunu ne Zamana kadar ödemeli toplamda elime ne geçer teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sabit olmayan brüt ücretlere Son 1 yılın maaş ortalaması alınarak kıdem tazminatı belirleniyor. Örneğin Şubat ayında askere gideceksiniz 2018/Şubat ile 2017/Şubat ayı arasındaki tüm aylar toplanıp 12 ye bölünmesi ile brüt ücretiniz hesaplanıp kıdem yılınız ile çarpılacaktır. Askere gitmeden önce Tazminat alma hakkınız bulunmaktadır.

    1. Bilal dedi ki:

     Peki ihbar tazminatını alabiliyormuyuz teşekkürler

  13. Simge dedi ki:

   Merhaba, benim bi arkadaşım şubatta askere gidicek. Ocağın 13ünde sulüs almaya gidecek askerlik şubesine. 2016 ağustostan beri aynı yerde sigortalı çalışıyor 1500 lira belgelenebilir maaşı var. Sorum şu, arkadaşım 1 yıl 5 ay aynı iş yerinde çalışmış olacak ve askerlik nedeniyle işten ayrılmak durumunda kalacak. Tazminat, kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabilir mi? Askerden döndükten sonra mı bunları almaya hak kazanır veya ne zaman alır ? Nasıl bir yol izlemeli, cevap verirseniz memnun olurum. Arkadaşım sulüs belgesini alana kadar çalışacak.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatını askerden önce alacak. İhbar tazminatı alamayacak. İşsizlik maaşı için ise son 3 yıl içinde 600 gün prim şartını sağlıyor ise askerden sonra müracaat edecektir.

  14. Ömer POLİTOĞLU dedi ki:

   Merhabalar 2018 şubat celp dönemin de askere gideceğim. 22.10.2014 yılında işe başladım alacağım kıdem tazminatı ne kadar olacaktır. İşten kaç gün içerisinde ayrılma hakkım vardır.Ayrıca şubat celp dönemi A grubu değilde B grubu olarak gönderildiğimiz zaman bu işten ayrılma süresinde bir uzama söz konusu olacak mıdır.
   TEŞEKKÜRLER.

   1. Ömer POLİTOĞLU dedi ki:

    Ayrıyetten şu anki brüt maaşım 1777 tl olarak gözükmektedir.isyerım her yıl Ocak ayında zam yapmaktadır. Ocak ayı itibari ile brüt ücrette değişiklik olacaktır. Alacağım tazminat 15 gün lük Ocak ayı bile olsa son brüt üzerinden mi hesaplanacaktır.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Ömer Bey merhaba,

    Kanunen bu konuda bir süre belirtilmemiş. Çoğunlukla sülüs alındıktan sonra kıdem tazminatı hakkı kazanıyorsunuz. ancak iş verenle konuşup anlaşarak daha erken çıkabilirsiniz. 2018 yılında belirlenen asgari ücretin brütü üzerinden tazminat alacaksınız. çalışmış olduğunu her sene için bir brüt maaş olarak hesaplayın bir seneyi doldurmadığınız aylar içinde Brüt ücret / 360 * çalışılan gün hesabı yapabilirsiniz.

  15. Erdi dedi ki:

   24 mart 2017 de işe başladım 1 ocak 2018 de işten çıkıcam tomlam 9 ayı geciyor askere gidicem subat 2018 de tazminat hakkım var mı varsa ne kadar acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erdi bey merhaba,

    1 yılı doldurmadan kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmuyor.

  16. Yusuf dedi ki:

   Merhaba
   Ben 04/11/2014 tarihinde ise girdim 2018 agustos ayinda askere gidicem brüt maaşim 1780 ne kadar tazminat alirim işsizlik maaşi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yusuf Bey merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre yaklaşık 6526 tl kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ayrıca 3 yıl içinde 600 gün prim olduğundan askerden dönüşte işsizlik maaşı da alabilirsiniz.

  17. ERCAN dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar Ben Balıkesir’de kadrosuz usta öğretici olarak uygulama otelinde görev yapıyordum. Askerlik nedeni ile iş yerinden ayrılacağımı belirttim. Bana sen kadrosuz usta öğretici olarak çalıştığın için kıdem ve askerlik tazminatın yok ama geri geldiğinde pozisyon boşluğu olduğu takdirde sözleşmeni devam ettiririz dediler. sigortam düzenli ödendi fakat 6ayda bir girdi çıktı yapıldı bu böyle 3 yıl 6 ay sürdü en son çıkışımda dilekçemi verirken askerlik nedeni ile departmanımdaki usta öğretici görevime ara veriyorum gereğinin yapılmasını arz ederim dedim bıraktım. Şimdi 7 aylık askerim ve iznimde SGK uzmanının yorumunda alınabileceğini öğrendim girdi çıktı yapılması fark etmiyormuş benim tazminat başvurusu için ne kadar sürem olur askerliğim bittikten sonra ben çalışmıcam tazminatımı istiyorum demem yeterli olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ercan Bey merhaba,

    Konu ile ilgili iş yerine alacaklarınızın ödenmesi için noterden ihtarname çekerek başlamanız gerekiyor. Döndüğünüzde bir iş hukuku avukatı ile durumunuzu değeerlendirerek ilerlemeniz daha faydalı olacaktır.

  18. Ümit dedi ki:

   Balıkesir büyükşehir belediyesi zabıta daire başkanlıgında hizmet alımı (taşeron) olarak çalışıyordum. 7 haziran tarihinde askerliğim başlayacağı için 1 haziranda askerlik sebebiyle belediyeye ve taşeron firmaya dilekçe be sülüsümle başvurdum ve tazminat istemediğimi askerden dönüşte aynı haklarımla işe devam etmek istediğimi belirittim tamam dediler. Fakat belediye başkanın istifası ve daire başkanının değişmesi sonucu askerden döndüğümde daire başkanıyla yaptıgım görüşmede yerime benim kadroma başka birisini aldıklarını beyan ettiler ve benim tazminat alma veya işe dönme gibi bir hakkım olmadıgını belirtti. Bugünlerde kadro olaylarıda ortaya çıktı benim işime ve kadroma dönme şansım varmıdır ne yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ümit Bey,

    Askerden sonra işe alma mecburiyetleri var ancak sizin pozisyonunuzun boş olması gerekiyor. Kıdem tazminatı vermek zorundalar. Alacağınız kıdem tazminatı ödemesi için noterden 3-7 gün arasında süre vererek ihtarname çekin.

  19. zafer dedi ki:

   mart 2015 de işe girdim ocak 2018 de askerlik nedeni ile işten ayrılacağım bürüt 1777,50 tl alıyorum nekadar bi tazminat alırım birde işsizlik maaşını askerede gitmeden almaya başlarmıyım basvuru yapsam yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zafer Bey merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre vergiler düşüldükten sonra yaklaşık olarak 5.006,89 Tl kıdem tazminatı alma hakkınız var. İşsizlik maaşını Askerden döndükten sonra alabilirsiniz.

  20. Melik dedi ki:

   09 06 2017 de başladım askerlik nedeni ile 30 11 2017 de işten ayrıldım tazminat hakkım var mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 yılı doldurmadığınız için tazminat hakkınız bulunmamaktadır.

  21. Nedim dedi ki:

   Merhaba ben kasim 2016 dan beridir bir işyerinde asgari ücretle çalışıyorum ve şubat 2018 de askere gidecem ne kadar tazminat alırım. Bide işyerinin bana tazminat vermeme gibi bir durumu varmı öyle bir durumda ne yapmam gerekir teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nedim Bey merhaba,

    Askerlik sülüsü aldıktan sonra işyerine askerlik nedeni ile işi bıraktığınıza dair dilekçeyi verin. Vermek zorundalar. Vermezler ise noterden ihtar çekin. yine de vermezler ise dava açın. Verdiğiniz bilgilere göre tazminat;

    Çalışma Süresi : 1 yıl 93 gün
    Brüt Kıdem Tazminatı : 2.231,02
    Kıdem Tazminatı Damga Vergisi : 16,96
    Net Kıdem Tazminatı : 2.214,06

  22. Samet dedi ki:

   Yani 2 yılım başka yerde çalıştım diye iptal mi oluyor.Tekrar aynı yerde çalışsam bile ?saygılar teşekkür..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Giriş çıkış yaptığınız için tazminatınız son girişinizden itibaren başlar.

    1. Samet dedi ki:

     Yanı denizci olarak sürekli giriş çıkışımız oluyor.ben şimdi başka bir firmada 1 ay çalıştım sonra aynen devam ettim beni ki o firma oraya yolladı yardımcı olurmusunuz tazminatımı alamazmışım.? Saygılar..

  23. Samet dedi ki:

   Ben 2 yıl denizcilik firmasında sigortalı çalıştım.sonra başka bir firmada 1.5 ay çalıstım sigortam gözüktü ve tekrar eski firmamda çalışmaya başladım askere giderken tazminatımı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  24. İshak Özener dedi ki:

   Merhaba,
   16 aydır bir belediyede işçi pozisyonunda çalışıyorum askere giderken kıdem tazminatımı alırsam dönüşte aynı işe girme hakkım varmı, teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdir­de işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yü­kümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder.”

    Kıdem Tazminatı alsanız da almasanız da bu hakkınız var. Ancak sizin göreviniz için boş kadronun olması yani yerinize adam almaması gerekmektedir.

  25. Halil İbrahim dedi ki:

   Merhabalar
   Askerlik nedeniyle isimden ayriliyorum. 3 yıl 3 ay calistm. Oncelikle tazminat hesaplamasinda son ayin brüt ucreti mi baza alınır? Alınırsa çalıştığım son ay yani kasm ayindan iki gun eksik brüt 2050 ne kadar alırım? Son ay degil ise ortalama brüt 2170 ne kadar alırım ? Son olarak , işveren bu tazminati bana ne kadar süre icerisinde ödemek zorunda ? Yasal olarak hakkm nedir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son ayda 30 gün üzerinden alacağınız brüt ücret üzerinden hesaplanır. 2 gün eksik yatmış olması önemli değil. Kıdem tazminatı çıkış tarihinde ödenmelidir. Ancak kısa bir süre bekleyebilirsiniz.

  26. ALİ dedi ki:

   Merhaba
   son üç yılda sigorta prim günüm 904 gün.şuanki işimde 22 aydır çalışmaktayım.askerlik görevimi yerine getirmek için istifa edeceğim.kıdem tazminatı,işsilik maaşı vb yararlanabileceğim haklar nelerdir.son brüt maaşım 2145 tl.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    4.100 tl civarı kıdem tazminatı alırsınız.

  27. Yakup dedi ki:

   Merhabalar 29 eylül 2015ten beri çalışıyorum şubat 2016da sigortam başladı ve şubatta askerlik nedeni ile çıkacağım brüt vs toplam ne kadar tazminat alırım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yakup Bey merhaba,

    Brüt maaşınızın 2 katı kadar tazminat alırsınız

  28. Yasin dedi ki:

   Merhabalar 2 yıldır çalışmış olduğum işimden askerlik için ayrılacağım. İş kanununda askerlik için işten ayrılanlara kıdem tazminatı verilir ibaresi bildiğim kadarıyla yakın zamanda kaldırılmıştı. Bu doğrumudur? Yoksa hangi kanunun hangi maddesi ? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasin bey merhaba,

    Askerlik için işten ayrılanlar mevcut kanunlarda kıdem tazminatı almaya devam ediyor. Silüs ile birlikte askerlik sebebi ile işten ayrılacağınızı beyan ettiğinizde kıdem tazminatınızı alırsınız.

    1. Yasin dedi ki:

     Teşekkürler ancak kurumum bana bunun yasal dayanağını sorduğunda çıktı alabileceğim kanun maddesi varmı bildiğiniz?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Yasin Bey merhaba;

      1475/14 kapsamında çalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenmektedir. Buna göre:

      -Aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması,
      -İş sözleşmesinin işveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle,
      -İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması ve benzeri nedenlerle,
      -Askerlik görevi nedeni ile,
      -Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda yaş dışında gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile,
      -Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile evlenme tarihi itibariyle 1 yıl içinde başvurması şartıyla,
      -İşçinin ölümü nedeni ile,iş sözleşmesinin feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir.

  29. Ali dedi ki:

   Merhaba

   6 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum 6.000 tl aylık brüt ücreti var askerlik sebebiyle istifa edersem ne kadar tazminat alabiliyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    İkramiye, prim vs almıyorsanız Brüt ücretiniz kıdem tazminatı tavanını geçtiğinden 2017 kıdem tazminatı tavanı olan; 4732,48 *6 yıl olarak alabilecekseniz. Bundan 0,00759 oranında damga vergisi kesilecektir.

  30. Ali dedi ki:

   Aralık 15 teslim oluyorum ben benim sülüs çıkmadı daha ama elim de er sınıflandırma diye bir kağıt var onun la ben iş yerimden tazminatli çıkış alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    Kanunda bu konu ile ilgili bir açıklık yok. Genel kanı sülüs belgesi ile askerliğin ispatlanmasıdır. İş yeri kabul ederse çıkış kanunen bir sakıncası yok. Bazı yargı kararlarında askere gitmeden 5 ay önce çıkışlara bile müsaade etmiştir. Şu bir gerçek ki askere gitmeden önce genç arkadaşlarımız sivil de daha fazla vakit geçirmek istemektedir.

  31. Mesut dedi ki:

   Merhabalar,

   Askerlik nedeni ile 4 yıldan beridir çalıştığım kurumsal şirketten ayrılmayı düşünüyorum fakat hastalığım sonucu askerlik muayenesinde çürük raporu verecekler. Bu benim işyerimden askerlik nedeni ile çıkış yaptığım için tazminat almama engel olur mu ?

   Yani illa askerlik mi yapmam gerekiyor yoksa çürük raporu da verseler askerlik nedeni ile işte ayrıldığım için tazminat vermek zorundalar mı ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Eğer askerlik sülüsün aldıysanız. Tazminat ile ilgili sorun çıkmaz ancak askerlik öncesi çürük raporu verilirse askerlik için tazminat alamazsanız.

  32. Yiğit dedi ki:

   Bir çalışanım 22 06 2017 te firmamda çalışmaya başladıysa ve Ekim2017 sonu itibari ile askerlik sebebi ile ayrılıyorsa kıdemi brüt maaşının 2 aylık tutarı mı olacak ?

   1. Yiğit dedi ki:

    22 06 2015 TE BAŞLADI

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    22/06/2017 yılında işe başlayan çalışanınızın 1 yıllık kıdem tazminatı son aldığı 1 brüt maaşına tekabül eder. Yani 2 brüt aylık ve Brüt aylığın 12 ye bölünüp 4 aylığı çarpımı olarak bulunacaktır Örnek Brüt ücreti 2000 ise 2000*2 yıl : 4000 + 2000/12 *4 ay = 666 TL Toplamda 4.666 eder.

  33. Alaaddin dedi ki:

   11 ay boyunca toptan ve perakende işinde sigortalı olarak çalıştım askere gidicem için işten ayrıldım ne kadar tazminat alırım nerden alıcam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 yıllık süreyi dolduramıyorsanız tazminat alma hakkınız bulunmuyor.

  34. emircan dedi ki:

   2 yıl özel sektörde çalışıyorum askere gitmem gerekiyor ne kadar tazminat alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emircan Bey merhaba,

    Brüt maaşınızın 2 aylık tutarı kadar kıdem tazminatı alacaksınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.