Haberler

Askere Gidene İşyerinden Tazminat

Şüphesiz ki erkeklerin iş hayatlarındaki en önemli olan konulardan birisi askerlik durumudur. Ülkemizde her sene binlerce genç zorunlu vatani görevlerini yapmak üzere, ailelerinden uzağa askere gitmektedirler. Gittikleri bu süre içerisinde bir işte çalışma izinleri olmadığından gitmeden önce işlerini ayarlamaları gerekmektedir yada istifa etmeleri gerekiyorsa istifa ederler ve askere bundan sonra giderler. İşverenleri tarafından iş sözleşmelerini buna göre hazırlarlarsa onlar için daha iyi olur. Ama burada çoğu genci ve de işvereni ilgilendiren diğer bir konu da askere gidene iş yerinden tazminat verilip verilmeyeceği yada bu tazminatın kaç aylık olarak verileceği konusudur.

3 Aylık Tazminat Verme Durumu

Askere giden bir kişi, askere gitmek için ayrıldığı iş yerine askerden sonra dönerse yeniden başvurudan sonra işveren tarafından tekrar işe alınmalıdır. Eğer uygun olan pozisyonda boş yer varsa derhal işe alımını yapmalıdır; uygun bir pozisyon yoksa işveren askerden dönmüş olan kişiyi boşalacak olan ilk işe o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Ancak işveren şartlar sağlandığı halde askerden dönmüş olan o kişiyi işe almazsa, işveren işçiye 3 aylık ücreti tutarında bir tazminat ödemek zorundadır. Askere gidene iş yerinden tazminat konusu bunu içermektedir. Askere gidene iş yerinden tazminat ödenmesindeki en önemli kısım ise askere gidene iş yerinden tazminat hakkına başvurunun ne zaman yapılacağıdır. Askere giden kişi, askerliğinin bitiminden sonra ilk 2 ay içerisinde iş yerinden tazminat almak için başvurusunu yapmalıdır. Başvuru noter aracılığıyla yada yazılı olarak yapılırsa kanıtlama açısından daha iyi olur.

Askere gidene iş yerinden tazminat hakkını alabilmek için ilk önce çalışan kişi işten ayrılmadan önce askerlik nedeni ile işten ayrıldığını işverene kanıtlamalıdır. Bunu Askerlik Sevk Belgesi ile işverene kanıtlayabilir. Bu belge olmadığı sürece işverenin askerlik için çalışan kişiye tazminat verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kıdem Hakkı

Askerliğini yapmamış bir kişi, çalıştığı süre içerisinde askere gitmeye karar verir ve bu sebeple istifa ederse kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Fakat bu tazminatı almak için de belli başlı şartlar gerekiyor. Askere gidip de tazminata başvurmak isteyen kişi, ilk olarak o iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olmalıdır. Askere giden kişi eğer kıdemini tamamlamak isterse askerliğinin bitişinde aynı iş yerinde çalışmaya devam edip kıdemini tamamlayabilir. Ayrıca, askere gitmeden önce istifa zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişi askerlik için ayrılmadan önce sözleşmesi askıya alınır ve dönüşünde tekrar aktifleştirilebilir. Böylece işveren askere gidene tazminat ödemek zorunda kalmaz.
Eğer işçi, işten ayrıldıktan sonra, askere gitmeden önce başka bir yerde çalışırsa önceki iş yerindeki sözleşmenin feshinin askere gitme nedeniyle yapıldığı söylenemez. Bu durumda, askere giden kişinin tazminat alma hakkı bulunmaz.

İşsizlik Maaşı

Askere gidene iş yerinden tazminat alma kuralları ve şartları yukarıda bahsettiğimiz gibi. Ayrıca bir de bunlara ek olarak askere işsizlik maaşı hakkı da veriliyor. Askerlik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalan kişi, eğer gereken şartları sağlarsa işsizlik maaşını almaya hak kazanır. İşsizlik maaşını alabilmek için askere gitmeden önceki son üç yılda, son 120 günü kesintisiz toplam 600 gün prim ödemiş olma zorunluluğu vardır. Askerliğe hemen giderse bu tarihten itibaren işsizlik maaşını alır ancak hemen gitmezse askere gittiği tarihte maaş kesilir ve diğer miktarını askerliğinin bitiminde alır. Askere giden vatandaşların işsizlik maaşından yararlanabilmeleri için askerden döndüklerinde İŞKUR’a başvurmaları gerekmektedir.

Askerlik Süresinin Emekliliğe Etkisi

Askere giden kişi döndüğünde eski iş yerinden tazminat alabilir. Bunun belli başlı şartlarını yukarıda belirttik. Burada diğer önemli olan bir konu da askerlik süresinin emekliliği nasıl etkilediğidir. Askerlik süresi, emeklilik hesabında da etkili olmaktadır. Askere giden kişi, askere gittiğinde sigortalı değilse yapacağı borçlanma ile emeklilik yaşını iki yıl erkene çekebilir. Diğer bir deyişle askerlik süresini devlete borçlanabilir. Kişinin başvurması durumunda, işe başlama tarihi askerlik süresi kadar geriye kaydırılır ve emeklilik yaşı bu zaman göre hesaplanır.

Kişi askere gitmeden önce eğer sigortalı ise, askerlik zamanı eksik olan primlerini tamamlamak için kullanılır.

Shares:

213 Yorumlar

 • Ufuk
  27.05.2020

  Tazminat hakkımı almak için askere gidiş tarihimden ne kadar önce işten ayrılabilirim?
  Askerlik nedeniyle işten ayrılacağımı işverenime ne kadar süre öncesinde haber vermem gerekiyor?
  Askerlik nedeniyle istifa ettiğimde tazminatımı askere gitmeden önce mi alıyorum yoksa askerliği tamamlayıp döndükten sonra mı? Bunun için ekstra bir başvuruda bulunmam gerekli midir?

  Cevapla
 • Murat
  09.10.2019

  Merhabalar ben 2 buçuk yıldır özel sektörde çalışıyorum askerlik nedeniyle işten ayrılıcam ama ne zman gideceğim belli değil 3-4 ay içerisinde kesin alıcaklar askere
  Ben daha erken çıkmak istiyorum silüsüm çıkınca şirkete bildirirsem tazminatımı alabilir miyim
  Bu durum gerçekleşirse şirket 3 ay öncesinden benim çıkışımı vermek zorunda çıkışımı nasıl vericek sgk ve maaşım dondurulucak mı silüsüm çıkana kadar

  Cevapla
 • Ömer
  19.09.2019

  Merhaba askerlik dolayısı ile işten ayrılacağım. Ancak bildirimim gitmeden 2 gün önce olmuş olacak. Yani 1 ay önceden bildirim yapmamış oluyorum. Bu durumda bir sıkıntı olur mu ? Birde askerden geldikten sonra ayrılarak tazminatımı alabilir miyim?
  Teşekkürler.

  Cevapla
 • uğur d.
  14.08.2019

  Merhabalar, 28.12.2018 sgk da işe başlama tarihim ancak işe ilk gün gidiş tarihim 05.01.2019. 27.12.2019 askere gidiyorum. 1 yılın dolmasına 1 gün kalıyor tazminat isteme hakkım oluyor mu? Eğer 1 gün sorun olmayacak ve tazminat isteyebiliyorsam, iş veren işe ilk gidiş günümü gösterip bu haktan mahrum edebilir mi? Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Mert
  03.07.2019

  Merhaba ,
  İşverene askere gitmeden 1 hafta önce noter aracılığı ile sülüs belgemide eke ekleyerek ihtarname çektim ve ellerine ulaştı.Fakat işveren çıkış kodumu askerlikten dolayı değilde istifa olarak göstermiş. Bundan dolayı işkurdan işsizlik maaşı talebindede bulunamıyorum.Yapmış olduğum askerlik bedelli.Konu ile alakalı yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor ?

  Cevapla
 • Dorukhan
  19.03.2019

  Merhabalar,
  Dört yıldır çalıştığım iş yerinden askerlik sebebiyle ayrılacağım.Yukarıda sözleşmenin askıya alınmasından bahsetmişsiniz o seçenek haricinde şöyle bir seçeneğim var mı;ben tazminatımı işverenle anlaşıp almayayım ve döndüğümde tekrar aynı iş yerinde görev alayım?Cevabınızı bekliyorum,şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.03.2019

   Merhaba,

   İşverenle konuşup bu şekilde devam etme hakkınız var. Ancak işyeri siz askere gittikten sonra yerinize çalışan almayı düşünmüyorsa tazminatınızı verip iş akdinizi fesih edebilir. Yani tazminatımı almazsam işyeri beni kesin işe almak zorunda diye bir durum yok.

  • Hasan
   23.09.2019

   Bugün itibariyle tecilimi bozdurursam ne zaman askere giderim bi bilgi sahibi olabilirmiyim en erken ne zaman giderim gidebilirim nasıl olabilir ? Birde işten ayrılış süreci hakkında bilgi alabilirmiyim.Teşekkürler .

  • Danışma Birimi
   23.09.2019

   Merhaba,

   Tecil sonrasında ne zaman askere alınabileceğinizi en yakın şubeden öğrenebilirsiniz. Tazminat ile ilgili durum askerlik durumuna göre belirlenir.

 • mustafa bozatlı
  01.02.2019

  Selam, İzmir’de 9 yıldır finans sektöründe çalışıyorum.

  Askerlik tecil surem bitti ve muayenemi oldum beni erken almaları icin dilekçe verdim fakat 1,2,3 celp almadilar 4. celp çıktı sülüsumu verip iş yerinden ayrıldım.

  Sevk kagidi doğrulaması icin askeriyeye gittim istersen bedelliden yararlanabilirsin teslim olmadan dediler bende bedelli parasını bulup askerliğimi bedelliye çevirdim.

  Haliyle celp dönemim ertelendi 2019 Ağustos ayına şirket teslim olmadığım icin tazminat ödemiyor ne yapmam gerek hem işsiz kaldım hemde haklarımı alamadım.

  İŞKUR işsizlik maaşıda terhis belgesini götürmeden vermiyor. Bu durumdan dolayı eşimle aram açıldı borçları param olmadığı icin ödeyemiyorum. Askerlik içinde neredeyse 1 yıl var herhangi bir is bulabilirmiyim bilmiyorum ne yapmam gerek yardımlarınıza ihtiyacım var.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   01.02.2019

   Merhaba,

   Askerlik nedeni ile işten ayrılmak istediğinizi belirtip istifa ettiniz. Askerlikte tazminat ile ilgili kanun da ”4857 sayılı İş Kanunu ile devam ettirilen mülga 1475 sayılı İş Kanununun “Kıdem tazminatı” başlıklı 14. maddesinde, kıdem tazminatı almayı hak ettiren nedenlerden birinin, “3- Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyle, (…) iş sözleşmesinin son bulması…” olduğu görülüyor. Askerliğe gitmeden şu kadar süre ibaresi yok. Kanunlar bazen yoruma açık oluyor. Bizim yorumumuz askerlik nedeni ile iş yerinden çıkmanız sebebi ile kıdem tazminatınızı vermeleri gerekiyor. sonrasında sizin işe girdiğinizin tespit olması durumunda iş yeri dava açabilir. Madem bu kadar süre var askerlik için kıdem tazminatınızın ödenmesi için iş yerine noter aracılığı ile gün süre vererek ihtarname gönderin. Ödenmez ise iş mahkemesine dava açmanız gerekiyor. Bedelli olarak askere gitmeniz de tazminat almanıza engel değil. Çünkü Muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle işçinin, kıdem tazminatına hak kazanarak iş sözleşmesini feshedebileceği, maddesi halen mevcut.

 • Abdullah
  24.01.2019

  Merhaba benim askerliğim2019 14 martta teslim olmam lazım yerim belli şuan şimdi ben askerlik nedeni ile askerlik şubesinden evrak alıp işten ayrılıp tazminatımı alabilirmiyim

  Cevapla
 • Cengiz
  07.01.2019

  Merhabalar,

  Bedelli askerliği sebep göstererek işimden ayrılmayı düşünüyorum. Askere gitmeme 5 ay gibi bir süre var. Yargıtay kararlarında 5 aylık sürenin makul bi süre olarak kabul edildiğini öğrendim.

  Peki işten ayrılsam kıdem tazminatımı alsam, askere gitmeden önce başka bir işe başlamamda sakınca var mı ? Yani tazminatımı aldıktan sonra askere gidene kadar illa işsiz mi olmak zorundayım ?

  Olur da yeni işe başlarsam önceki işyerim bunu öğrenirse, onlardan aldığım kıdem tazminatımı iade mi etmeliyim ?

  Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  Cevapla
 • Enes
  31.12.2018

  Merhabalar ben askere gideceğimi iş yerine söyledim ama askerlik günün belli olmadığı için çıkışını yapmadım iş yerindeki şefim benim adıma askerlik nedeniyle işten ayrıldığımı diye benim adıma dilekçe yazmış ve bana çıkış verdiler iş yerinde 11 ay çalıştım ve bana bir kuruş bile vermediler ve bana askerden geldiğinde yeniden çalışabilirsiniz dediler ne yapmam lazım

  Cevapla
 • arslan
  20.11.2018

  bedelli gidiyorum sevk tarihim belli fakat tam 1 yıl var yani 20.12.2019 ben mart ayında ayrılsam tazminat alırmıyım

  Cevapla
 • Oğuz
  20.11.2018

  Devlet son düzenlemeye göre kıdem tazminatlarına el koyacakmış askere gidicek olanlar içinde aynı şey geçerlimidir sizce? Teşekkür ederim iyi günler dilerim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.11.2018

   Merhaba,

   Mevcut durumda henüz kesinleşen bir tasarı yok. seçimden sonra bir fon ile devam ettirileceği belirtiliyor. Eski çalışanları da kapsayacak mı. Yeniler için mi başlayacak bir netlik yok. Askere gidenler her halukarda tazminat alabilecektir.

 • Süleyman
  09.11.2018

  Merhabalar,
  Askerlik yerim belli oldu. B grubu 5 aralık 2018 te eğitim birliğime teslim olacağım. İşyerime istifamı mail ile bildirdim. 16 Kasım da çıkmak istediğimi belirttim. Ama B grubu olduğum için henüz e devletten silüsümü alamıyorum. Silüs b grubu olduğunda ne zaman çıkıyor? Son güne kadar işyerimde çalışmak zorunda mıyım?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.11.2018

   Merhaba,

   Kanunen son güne kadar çalışmanız gerekmiyor. Ancak iş çevresinde belirleyici belge olarak sülüs isteniyor. sülüs şart değil. Askere gideceğinizi belli eden bir belge de işyeri için yeterli olur.

 • Vural adsaz
  06.11.2018

  Merhaba.. geçen sene bu zamanlarda askere gittim. Çalıştığım yerde 3.5 senelik sigorta girişim var askere gittiğim zaman iptal edildi. Gittiğim zaman tazminat için başvurmadim bilgi sahibi değildim. Askerlik bitti geldim iş yerime başvurdum kabul etmedi almadı patron beni eski işime. Bu durumda tazminat alabilir miyim ?

  Cevapla
 • Mehmet Fatih ikizek
  29.10.2018

  Ben 22.07.2007 yılın da ssklı olarak devlet hastanesin de taşeron işçisi olarak işe başladım yeri yıl hastanede taşeron işçisi olarak çalıştıktan sonra 14.02.2014 tarihin de SSK çıkışım askerlikten dolayı yapıldı ama tazminat davası falan açmadım.askerliğimi bitirdikten sonra sözlü olarak şirkete başvurdum her defasın da işe alacaz diyip kandırdılar şimdi tazminat davası açsam kazanırmıyım?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   30.10.2018

   Merhaba,

   Evet dava açarak haklarınızı alabilirsiniz. ancak çok geç kalmayın. SGK davalarında zaman aşımı 5 yıldır. 14/02/2019 tarihine kadar dava açmalısınız. Ayrıca işe geri aalmaları için tazminat almamanız da şart değildi.

 • Sefer
  17.10.2018

  Merhaba, ben bedelli askerlik yapacağım. Benim sorum şu ben dilekçeyi direkt noter aracılığı ile yapacağım. Sigorta yatıran kurum farklı çalıştığım yer farklı sahibi aynı noterden dilekçe yazarken hangisinin ismini yazmam lazım ? Diğer sorumda şu normalde çıkmadan makul bir süre önce söylemen gerek fakat dilekçe yazarken sülüs istiyor bedelli yeri bir ay önceden açıklıyor 2 hafta sonra sülüs veriliyormuş ben sülüsü alır almaz dilekçe verip 3 gün sonra çıkıp tazminatı mı alabilirmiyim? Sorun olur mu çıkışım farklı tazminat isteme sürem farklı olabilir mi?

  Cevapla
 • Akif Kahraman
  15.10.2018

  Ben şuan ki çalıştığım yerde 6 ayı doldurmuş bulunmaktayım Kasım ayında askere gidecem benim tazminat alma gibi bir durumum olurmu acaba

  Cevapla
 • Ömer
  13.10.2018

  Merhaba ben 22/07/2014 tarihinde ford Otosan fabrikasında ise başladım kısa dönem askerlik sebebiyle 02/03/2018 tarihinde tazminatli bir şekilde işten ayrıldım 12/09/2018 tarihinde ise askerden geldim 4857 sayılı iş kanununun 31. Maddesine göre 2 ay içerisinde başvurursam işe almak zorunda ben telefonla durumu İK ya anlattım şimdi ben başvurmuş oluyormuyum şuan işçi alımı yok dediler bana elimdede bir belge yok notere gitmem gerekirmi acaba 3 aylık maaş tutarında tazminat yaklaşık 9 bin TL bırakmakta istemiyorum açıkçası

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   13.10.2018

   Merhaba,

   Bahsi geçen iş kanununa göre sizin kadronuza yerinize adam almamışlar ise işe almaları gerekiyor. Yazılı bir şekilde talep etmeniz gerekiyor. en azından mail atın. Dilekçenizi İadeli taahhütlü posta ile işyeri adresine gönderin. Telefonu delil olarak gösterebilmeniz zor.

 • Sefer
  12.10.2018

  Merhaba, ben bedelli askerlik yapacağım. Benim sorum şu ben dilekçeyi direkt noter aracılığı ile yapacağım. Sigorta yatıran kurum farklı çalıştığım yer farklı sahibi aynı noterden dilekçe yazarken hangisinin ismini yazmam lazım ? Diğer sorumda şu normalde çıkmadan makul bir süre önce söylemen gerek fakat dilekçe yazarken sülüs istiyor bedelli yeri bir ay önceden açıklıyor 2 hafta sonra sülüs veriliyormuş ben düşüşü alır almaz dilekçe verip 3 gün sonra çıkıp tazminatı mı alabilirmiyim? Sorun olur mu çıkışım farklı tazminat isteme sürem farklı olabilir mi?

  Cevapla
 • Ismail bahce
  12.10.2018

  Askerlik Zamanim Geldigi Icin Calismakda Oldugum Kurulusa Askerlik Sevk Belgemi Göstererek TaZminatimi Alip 4 Yildir Calismakda Oldugum is Yerinden Ayrildim.

  Askerlik Dönusü TaZminatimi Almis Oldugum Yer’e Tekrar Beni is’e almalari Konusunda Basvuru Yapabiliyormuyun ise Geri alma zorunluluklari varmi.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   13.10.2018

   Merhaba,

   Tazminat almanız işe tekrar başvurmanızı engellemez. Eğer yerinize personel alınmadı ise işe alınmak için 2 ay içinde yazılı başvuruda bulunmalısınız.

  • ismail bahce
   22.10.2018

   Yerime Eleman Alinmissa Ve Bunun Sebebinde Hala ise alinmiyorsam ne yapmam gerekir.

  • Danışma Birimi
   23.10.2018

   Merhaba,

   Yerinize eleman alınmış ise ilk eleman ihtiyacında size dönüş yapmaları gerekiyor. O zamana kadar işe iade dava açma hakkınız yok.

 • Ali
  17.09.2018

  Merhaba ben bir sirkette 1 subat 2018 de ise basladim 1 subat 2019 da da 1 yil sozlesmem biticek sozlesme belirli sureli 1 yil sozlesme bitiminde ben askere gitmeyi dusunuyorum askerlik nedeniyle tazminat alabilirmiyim ne yapmam gerekir yardimci olabilirmisnz

  Cevapla
 • Burak
  08.09.2018

  Merhabalar 2014.08 sigorta başlangıç tarihim askere gideceğim için işten 2019. 07 tarihinde cikicam maaş 1600 TL net ne kdr bir ücret tazminat alırım aksi durumda napmam gerek

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.09.2018

   Merhaba,

   2019.07 ayda 10.000,00 TL civarında nir tazminatınız olacaktır. Askere gideceğinizi 1 ay öncesinden bildirip; Sülüs kağıdınızla kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 • Mehmet
  31.08.2018

  Tecil bozdurulduktan kısa süre sonra üniversiteye kayıt yaptırdım tekrar tecil hakkımız varmı

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   31.08.2018

   Merhaba,

   Konu askerlik şubesi sınırlarına girmektedir. Bu konu hakkında mevzuatta bir açıklama bulunmamaktadır.

 • Oğuz
  03.08.2018

  Merhabalar askerlik için işten ayrılacağım ama yerim daha belli olmadı kasım 2018 de gidicem şimdiden çıksam tazminat alabilir miyim

  Cevapla
 • metin
  30.07.2018

  merhaba ben işe 26.08.2017 girdim askerlik nedeni ile çıkacam 26.07.2018 tazminat hakkımın olmadıgını söylüyor muhasebe

  Cevapla
 • Semih
  22.07.2018

  8 aylık çalışanım iş yerine sülüs verirsem tazminat hakkım var mı

  Cevapla
 • Emre
  22.07.2018

  Iyi günler 10 eylülde askerim 25 temmuzda işten ayrilmak istiyorum sülüsümü verip ayrılırsam tazminat alabilirmiyim acaba ?

  Cevapla
 • Ayaz
  18.07.2018

  Merhaba

  05/06/2017 tarihinde işe başladım
  20/09/2018 tarihinde işten askerlik nedeniyle ayrılacağım
  01/01/2019 tarihinde askere gidecem
  Çalıştığım yerden askere gitmeden 3 ay öncesinden işten çıkacam tazminat alabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • Yuri gargarin
  16.07.2018

  Merhaba ben 24 04 2012 ve 08 05 2015 tarihleri arasi sigortasiz calismam var 08 05 2015 ve muhtemel askere gidecegim tarih 01 10 2018 sigortali benim is verenimin sigortasiz senelerimin tazminata verme zorunlulugu varmi bu senelerimin tazminatini almak icin ne yapmaliyim

  Cevapla
 • Delikadir
  07.07.2018

  İyi gunler dılerım 10.10.2017 tarıhinde ize Gırdım
  07.10.2018 de cıkacagım işten calıstıgım fabrıkada
  İnsan kaynaklarına sordum askere gıdecegım ve tazmınat alıcakmıyım dedım Bana Yok dedıler ben tazmınat Almaya hak Kazanıyormuyum bu tarıhler arası Silüsüm İle işten cıkış Yapacagım Evrak vs İmzalatacaklar mı bana İşten ayrılırken

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.07.2018

   Merhaba,

   11/10/20158 tarihinde işten çıkarsanız tazminat hakkınız var. O tarihlerde askerde mi olmanız gerekiyor ?. Evet çıkış kağıdı imzalayacaksınız.

  • Delikadir
   08.07.2018

   Hayır O tarihte Askerlık Silüsüm Çıkıcak ve O silüs İle Cıkısımı yapacagım Ve Ben Kıdem tazmınatımı yoksa İhbar Tazmınatımı alacagım sordum isyerınde Bana tazmınat Verilmeyecek denıldi Buna Ne Yapmalıyım

 • Muhammamet dursun köse
  03.07.2018

  Merhaba işyerınde 6ay çaliştim askere gıdeceğım tazminat alabilirmiyim

  Cevapla
 • Emre bey
  02.07.2018

  Ben 1 senedir çalışıyorum bi yerde ve askere gideceğim i söyledim 2 ay önceden Nr kadar lik tazminat alcam bilgisi olan varsa yardimci olabilir mi

  Cevapla
 • Metehan
  22.06.2018

  Merhaba Temmuz’un ilk haftası askerlik yerim belli olucak 24.10.2017 ulaştırma bakanlığının lojistik şirketinde çalışıyorum benim haklarım nedir öğrene bilirmiyim

  Cevapla
 • Mustafa
  21.06.2018

  Merhaba ben 11/07/2017 tarihinden beri bir iş yerinde çalışıyorum 2018 ağustosta askere gideceğim Senemin dolmasına daha 20 gün var .Yani o zamana kadar sülüs de açıklanacak tazminatımı alabilirim herhalde .Birde önceden önceden iş yerine askerlik için işten ayrılacağımı söylemem gerekirmi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   22.06.2018

   Merhaba,

   Bir yılınızı doldurduktan sonra iş yerine bildirmeniz yeterli olur. Zaten hemen hemen 1 ay öncesine tekabül edecektir.

 • Ömer
  14.06.2018

  Merhaba iyi günler ben özel bir şirkette çalısıyorum 1 ay sonra askere gidecem çıktigim zaman toplam da 620 günüm dolacak sirket bana sadece kıdem tazminatini verecegini soyluyor arastirma yaptigim zaman ihbar tazminatını da alabilecegim soyleniyor. Dedigim gibi durumda ihbar tazminati alabilir miyim ? Ayrica ihbar tazminatı alanilirsem sirkette sadece kıdem tazminati askerdeyken verirse nasil bi işlem yapmam gerekecek

  Cevapla
 • Emre
  09.06.2018

  Merhabalar,
  Ben 15.08.2015 tarihinde başladığım iş yerinde halendaha çalışmaktayım lakin askerden 2020 yılbaşına kadar tecilliyim. Tecilimi şimdi bozdursam ne zaman askere gidebilirim. Bulunduğum yerde askerlik alımı kasımda olacak. Birde çalışmakta olduğum süre zarfı 3 seneyi geçeceğinden sevk kağıdını verdiğimde ne kadar kıdem tazminatı alabilirim. Askerden geldikten sonrada işe geri alınmazsam da ne kadar tazminat alabilirim. Bunlardan yararlanabilmek için hangi yolları izlemeliyim.

  Cevaplarınızı bekliyo olacağım.
  Teşekkürler..

  Cevapla
 • Tarik
  06.06.2018

  Merheba 2014 den beri aynı şirkette sezonluk çalişıyorum kasım ayında nisana kadar askıya alıyorlar şubatta askere gidicem askıda tazminat alabilirmiyim

  Cevapla
 • UĞUR ÖZTÜRK
  06.06.2018

  MERHABA BEN İŞ YERİNDEN MAYIS AYINDA AYRILDIM. ASKER E
  MAYIS DA GİDECEKTİM. 2. GRUP ÇIKINCA ŞİMDİ BAYRAM VE SEÇİM GİRİNCE 10 TEMMUZ A KADAR ERTELEDİLER KIDEM TAZMİNATIMI ALDIM. ŞİMDİ BEDELLİ ASKELİK SÖZ KONUSU BEDELLİ ÇIKARSA BUNU YATIRIRSAM GİTMEME GEREK KALMAYACAK.
  BENIM SORUM BU SUREÇ DE GİTMEZSEM İŞ YERİNE ALDIĞIM KIDEM TAZMİNATINI ÖDEMEK ZORUNDA MIYIM ? ÖDEMEZ İSEM GERİ NE GİBİ DURUMLAR İLE KARŞILAŞIRIM. BİR CVP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

  Cevapla
 • Mithat
  02.06.2018

  2aydlik çalıştım yerden askere giderken para alabilir miyim
  Ama ise başlarken askere gideceğimi soylememistim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   03.06.2018

   Merhaba,

   Askere giderken sadece kıdem tazminatı alınabilir. Bunun için de en az 1 yıl çalışıyor olmalısınız. 2 aydır çalışmanız sonucu herhangi bir kıdem ödemesi yapılmaz.

 • Mustafa
  23.05.2018

  Merhaba bir sorum olucak
  18/04/2014 tarihin itiberen çalışıyorum 02/08/2018 tarihinde işten ayrılıcağım lakin iş yerine çıkışımı 2 ay öncesinden vermek istiyorum sülüsüm elimde yok nasıl bi dilekce vermem gerekir. Ve maaşım 3.400 tl yanlız brüt 2.029 olarak gözüküyor maaşımın üzerinden tazminatımı nasıl talep edebilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 • oguz
  21.05.2018

  merhaba ben ağustosta askere gideceğim işyerindeki sıkıntılardan dolayı haziranda çıkışımı yapıp tazminatımı alabilirmiyim noter aracılığı ile kanıtlarsam veya başka bir yolla olabilirmi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   21.05.2018

   Merhaba,

   Kanunda askere giderken şu kadar süre önce diye bir süre yok. Askere hiç çalışmadan 3 ay sonra da gitseniz tazminat hakkınız. Ancak en az 1 ay önceden haber vermelisiniz

 • Firat çalışkan
  19.05.2018

  Merhaba 2014 nisan giris 2018 mayista gidicem isyerinden tazminat almak icin tam olarak neler yapmam gerekiyor tazminat istersem kavgali olucagiz askere gittikten sonra nasil oradan basvurabilirim tazminat icin

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.05.2018

   Merhaba,

   İşyerine askere gideceğinizden dolayı çıkış yapacağınızı yazılı olarak (iadeli taahhütlü posta yolu ile de yapabilirsiniz) önceden bildirmeniz gerekiyor. bunun üzerine de çıkışınızı askerlik nedeni ie yapmaları gerekiyor. Sonucunda da bu çıkış nedeni ile tazminatınız vermek zorundalar. Tazminat sizin yasal hakkınız.

 • Veysel
  05.05.2018

  Merhabalar ben 3 yıldır sağlık ocağında yardımcı hemşire olarak çalışıyorum ama kadrolu değilim sözleşmeliyim askere gitme zamanım geldi askerlik bittikten sonra aynı iş yerimde çalışma hakkım varmı yasal olarak Bilgi verirseniz sevinirim

  İyi çalışmalar dilerim .

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   05.05.2018

   Merhaba,

   Yerinize birini almazlar ve ihtiyaç olursa ilk girme hakkı size ait. Ama yerinize biri alınırsa almama hakları da var.

  • Okan
   07.05.2018

   Benim soruma niye cevap vermiyor

 • Faruk ŞEB
  04.05.2018

  Merhabalar
  02.01.2015 tarihin de işe başladım. 01.06.2018
  Tarihin de işten Askerlik sebebiyle işten ayrılsam
  Eylül ayında sülüs alsam 01.11.2018 tarihin de
  Askere gitsem yani iş çıkışından 5 ay sonra
  Askere gitsem tazminat alabilirliyim?

  Cevapla
 • fatih
  04.05.2018

  merhaba ben sözleşmeli er olarak askere gidiyorum 4 senedir çalıştığım yerden nasıl belge sunup tazminat alabilirim?

  Cevapla
 • Cihan
  03.05.2018

  04 10 2016 da 9 ay sözleşmeli ise girdim sonra 9 ay olunca aradım uzattık dediler bişey imzalamadım simdi tersanede is azaldı işçi çıkarıyorlar ama tazminat vermiyorlar askerlik kağıdıyla gitsem ne kadar tazminat alabilirim yada onlar çıkarsa dava açsam mi daha fazla tazminat alırım

  Cevapla
 • Yiğit B.
  01.05.2018

  Merhaba. 3 yıl 11 ay (temmuz ayının 15 inde)süresince aynı işyerinde çalışıp askerlik sebebiyle işten ayrılırken nasıl bir dilekçe yazmalıyım. ihbar tazminatı alabilir miyim? yıllık izinler k. tazminatına eklenir mi?

  Cevapla
 • davut
  28.04.2018

  Merhaba, 2012 yılında başladığım iş yerinde 2016 yılı içinde askere kısa dönem gittim ve geldiğimde tekrar aynı iş yerinde başladım halen devam etmekteyim. Askere giderken kıdem tazminatımı aldım. Burada sormak istediğim yıllık iznim benim 14 günden mi devam edecek yoksa 5 yıl dolduğu için 20 günden mi devam edecek? şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 • Basri
  24.04.2018

  Merhabalar. Ben 08/08/2014 yılından itibaren kesintisiz aynı işyerinde çalışmaktayım. 2018 ağustos itibariyle askerlik görevim var. Kıdem tazminatım ne kadar olur? İhbar sürem ne kadar, uygun sürede bildirim yaptığımda ihbar tazminatı alabiliyor muyum? Bir de bu ihbarı (yazılı bildirimi) nasıl yazmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi çalımalar dilerim.

  Cevapla
 • Okan
  23.04.2018

  10. 01.2017 tarihinde Tekstil fabrikasında işe girdim 12 saat üzerinden çalışıyorum ama 8 saat gösteriyorlar bordroda 18 Haziranda askere gideceğim 4 Haziran’da belgem çıkınca işi bırakacağım 4 Haziran 2018 de işi bıraksam ne kadar tazminat alırım (asgari ücret üzerinden)

  Cevapla
 • Okan
  23.04.2018

  Merhaba ben 10/01/2017 tekstil fabrikasında ise girdim sürekli 12 saat üzerinden çalışıyorum ama bordroda 8saat gösteriyor 4 haziran 2018 de askerlik belgesi ile işi bırakacağım ne kadar tazminat alirim? ve bırakırken silus haricinde bişey vercezmi fabrikaya ?

  Cevapla
 • Gokhan
  22.04.2018

  Merhaba
  10.05.2011 tarinde işe başladım her yıl düzenli olarak senelik iznimi kullandım 25.04.2018 tarihinde işten ayrilacagim senelik izin için ücret ödemesi tarafıma ölürmü?

  Cevapla
 • Onur hayta
  18.04.2018

  İyi geceler bi sorum olacaktı ben 2 senedir dominos pizzada çalışıyorum tazminatı almak için ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz.. şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   18.04.2018

   Merhaba,

   Askerlik nedeni ile çıkacaksanız 1 ay öncesinden yazılı bilgi vermeniz gerekmektedir. Sülüs kağıdının bir fotokopisini de iş yerine teslim ederek tazminatınız alacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir