Genel

Asgari Ücrete Yeni Zam Hamlesi Cumhurbaşkanından Geldi!

Her yıl bir kez uygulanan asgari ücret zammı 2022 yılı içerisinde iki kez uygulandı. “Vatandaşımızı enflasyonu ezdirmeyeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı tarafından Temmuz ayında uygulanan yeni asgari ücret zammı sonrasında yeni bir zammın sinyali de verilmiş oldu.

Asgari ücrette çalışanlara önümüzdeki yıl Temmuz ayına kadar yasal olarak zam yapma zorunluluğu bulunmamakla beraber kulislerde konuşulan yeni yıl zammı yıl bitmeden yeni bir zammın sinyalini verdi.

BİR YIL İÇİNDE 3 ZAM UYGULANMIŞ OLACAK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilginin yaptığı açıklama ile 2022 yılı bitmeden Aralık ayında yeni bir zam daha uygulanabilme ihtimalini artırdı. Bu durumda bir yıl içerisinde toplamda asgari ücretlilere 3 farklı zam uygulanmış olunacak.

Asgari ücret zammına yönelik oluşan yeni beklenti ağustos ayındaki maaşlara bu durum yansıyacak mı? sorusunu akıllara getirdi. 2022 yılı Temmuz ayı ara asgari ücret zammı 30 Haziran günü Resmi Gazetede resmen yayınlandı. Yapılan bu yeni düzenlemenin ardından ara asgari ücret zammı ağustos ayında hesaplara yatırılıyor.

ZAM KANUNEN ZORUNLU DEĞİL AMA YAPILABİLİR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayseri’de sanayi işçileri ile bir programda bir araya geldi. Konuşma sırasında yılbaşında asgari ücrete yönelik yeni bir zam olabileceğinin de sinyalini verdi. Her yıl kanuni olarak bir kere zam yapılması gerekiyor. Temmuz ayında yapılan zamla beraber Aralık ayında yapılacak olan zammın zorunluluğu ortadan kalktı. Ancak Cumhurbaşkanı konuşmasında Aralık ayında da yeni bir zam olabileceğinin sinyallerini verdi.

Erdoğan konuşması sırasında: “Asgari ücreti net 5.500 TL’ye kadar yükselttik. Vatandaşı enflasyona karşı ezdirmeyeceğiz. Bunun için sabır bekliyorum. Yılbaşında bu tabloyu yeniden değerlendirecek ve gerekeni yapacağız” dedi ve “Vatandaşımızdan sabır bekliyorum” diyerek tekrar yineledi.

“YIL SONUNDA YENİ BİR DÜZENLEME YAPACAĞIZ!”

Ocak ayında yapılan asgari ücret zammı sonrasında Temmuz ayında yeni bir zam uygulandı. 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe giren asgari ücret brüt 6.471 TL net 5.500,35 TL oldu.

2022 Ocak ayındaki asgari ücret tutarı yaklaşık %30 oranında artış göstermiş oldu. Bu durum 2021 yılına göre kümülatif olarak %95 oranında yükselişi beraber anlamına geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret ile ilgili açıklamasında yeşil ışık yaktı. “Yıl sonunda tüm şartları dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız” dedi. “Emekçilerimizi ezdirmeyeceğiz. Emek düşmanlığı yapılmasına karşı çıkacağız” diyerek ekledi.

“ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI!”

Türk-İş Basın mensupları tarafından açıklanan asgari ücret tablosunda net olarak %29,32’lik artış yaşandığı fark edildi. Günlük olarak işçinin yevmiyesi ise 183 TL’ye ulaştı. Net olarak saatlik ücret ise 24,45 TL oldu. Türk-İş verileri 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını da yeniledi. Buna göre hane içerisinde yaşayan 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı Haziran ayında 6.391 TL’ye ulaştı. Yoksulluk sınırı ise 20 bin 818 TL’ye yükseldi.

Bekar bir çalışanın yaşama ücreti aylık 8.8313 TL oldu. Açıklanan asgari ücret tutarı açlık sınırının altında kaldı.

İŞVERENE MALİYETİ 7 BİN TL’Yİ AŞTI!

Asgari ücret tutarında yaşanan bu gelişmeler geçmişe dönük kayıtları da ortaya çıkardı. Cumhurbaşkanı tarafından 2011 yılında Adana’da halka hitaben yapılan bir konuşmanın kesitleri alınarak sosyal medyada viral hale geldi. O konuşmada Cumhurbaşkanı: “Eğer 8 yıl önceki asgari ücretle alınan yumurtayı, sütü, peyniri, ekmeği bugün daha az alıyorsan bize oy verme!”

2022 yılında asgari ücret 4.253 liraya yükseldi. Temmuz ayında yapılan ara zam yaklaşık %30 civarında oldu. Net olarak 5.500 TL’ye yükseldi. Yapılan ara zam 1.244 TL fark yansıması ile bu rakama ulaştı. Açıklanan son rakamlar ile işverene toplam maliyeti 7.603 TL’yi buldu.

SSK, BAĞKUR, MEMUR EMEKLİSİ YENİ YIL ZAMMI

Asgari ücretin daha çok gündemde olduğu bugünlerde Sosyal Güvenlik uzmanı memur ve emekliye yönelik de tahmini yeni yıl zammına dikkati çekti. Temmuz ayındaki enflasyon oranı açıklandı. %2.37 oranında enflasyon farkı oluştu. Aralık ayına kadar olan dönem göz önünde bulundurulduğunda TÜİK’in enflasyon oranları memur emeklisi, SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için yeni yılda %15’lik enflasyon farkının verilmesi olası hale getirdi. Eğer temmuz ayındaki enflasyonla aynı rakamlar yıl sonuna kadar görülürse %15’lik zam kaçınılmaz olacak.

İSTANBUL ENFLASYONDA REKOR KIRDI!

TÜİK Temmuz ayı TÜFE verilerini açıkladı. Ortaya yıllık %79.60 aylık ise 2.37 oranında artış çıkarıldı. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yıllık %144,61 aylık ise %5,17 oranında artış gösterdi.

Konu üzerine İstanbul Ticaret Odası Haziran ayına ilişkin fiyat endekslerini yayınladı. 1 Ağustos tarihinde yayınlanan raporda İstanbul’un enflasyonda Temmuz ayında da en yüksek seviyede olduğunu fark ettirdi. İstanbul’da satışı yapılan perakende fiyatlar yıllık oranda %99,1 oranında artış gösterdi. Toplamda elde edilen veriler ile birlikte 1998 tarihinden beridir en yüksek seviye kayıtlara geçmiş oldu.

Shares:

1 Yorum

  • Erdal yilmaz
    07.08.2022

    Ayeş bacayı sardı.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir