• Almanya’dan Türkiye’ye Prim Aktarma


  ‘Almanya’dan Türkiye’ye Prim Aktarma’, ülkemizdeki birçok vatandaşı ilgilendiren konulardan birisi olarak görülmektedir. Birçok vatandaşımız iş hayatlarına Almanya’da başlamakta ve emekli olduktan sonra ülkesine dönüş yapmaktadır. Prim iadesine ve şartlarına geçmeden önce prim iadesinin ne demek olduğunu öğrenmekte fayda var. Prim iadesi, Almanya’da sigortalı çalışan Türklerin, orada yatırılmış primlerinin istek üzerine ve kurumlarca belirlenen bazı şartlar altında, sigortalılara ya da ölümleri halinde ailelerine iade edilmesidir. Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmasının en önemli sonucu ise, primlerin iade alınan tarihe kadar olan Alman emeklilik sigortasının iptal edilmesidir. Kısacası Almanya’da yaşayan bir Türk, kendi isteği ile ya da hak sahiplerinin talebi ile Almanya’da hak kazandığı primlerin iadesini isteyebilir ve bu primleri kendi ülkesindeki sigortasına devrini yaptırabilir.

  İade Başvurular Nereye Yapılmalıdır?

  Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmak için başvurular ikamet yerindeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne yapılmalıdır.

  İade alabilmek İçin Aranan Şartlar

  Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarma için devlet tarafından belirlenen bir takım şartlar bulunmaktadır. Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmak isteyen Türk vatandaşının priminin iadesi için en önemli şart iki yıllık bekleme süresinin dolmuş ve kişinin Almanya’yı terk etmiş olmasıdır. Eğer çifte vatandaşsa ülkeye kesin dönüş yapmış sayılmadığı için prim iadesi yaptıramaz. Yani birinci şart Türk vatandaşı olmaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmada ikinci şart mecburi sigortalılık kapsamındadır. Mecburi sigortalılığın sona erdiği tarih bekleme süresinin başlangıcı olarak kabul edilir. Almanya ve Türkiye’ deki mecburi sigortalılık eşdeğer olup Almanya’da kazanç yerine geçen ödemeler olarak kabul edilen işsizlik parası, işsizlik yardımı veya 1 Ocak 2005’ten sonra işsizlik parası veya hastalık parası gibi ödemeler mecburi sigortalılık olarak işlem gördüğü için bekleme süresi bu tür ödemelerin bitiminde başlamaktadır. Yani Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmaya başvurmadan önce bu sürenin bitişine dikkat edilmelidir. Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmaya başvurmada, bu iki yıllık bekleme süresince Türkiye’de veya Almanya’da mecburi sigortalı bir işe girilir ise; iki yıllık bekleme süresi her defasında mecburi sigortalılığın sona ermesinden sonra tekrar başlamaktadır. Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmaya başvurma sürecinde, tutuklu olarak geçen süreler ile kanuna göre isteğe bağlı sigortaya prim ödenen süreler, bekleme süresini etkilemez.

  Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmaya başvurmada, 17 Mart 1987 tarihine kadar Almanya’yı terk etmiş vatandaşlarımız Türkiye’de mecburi sigortalı olsalar bile bekleme süresinden etkilenmezler, istedikleri takdirde bekleme süresi olmadan primleri iade edilir.

  65 yaşını doldurdukları halde her iki ülkedeki prim ödeme süreleri toplamı 5 yılı bulmayan vatandaşlarımız da 24 aylık bekleme süresine tabi olmadan Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarma isteğinde bulunabilirler.

   Yetimler prim iadesi alabilir mi?

  Yetimlerin prim iadesinden yararlanıp yararlanamayacağı da önemlidir. Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmak isteyen yetimlerin prim iadesine hak kazanabilmeleri için, Alman emeklilik sigortasından yetim aylığı alabilme kriterlerine sahip olması gerekir. Yani diğer bir deyişle yetim aylığı bağlanması şartlarını taşıması gerekir. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz:

  • 18 yaşını doldurmamış veya mesleki eğitimde bulunan yahut engelli bir durum nedeni ile kendi geçimini sağlayamayacak durumda olup, 27 yaşını doldurmamış yetimler
  • 15 yaşını doldurmuş yetimler ise dilekçe verme hakkına sahiptirler.

  Eğer birden fazla yetim varsa prim iadesi tutarı yetimler arasında eşit olarak paylaştırılır.

  Almanya’dan hangi primlerin iadesi yapılır?

  Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmada, iadesi yapılabilen primler de önemlidir. Sigortalı adına ödenmiş olan primlerin yarısı yani sigortalı hissesi iade edilmektedir. Hastalık parası, yaralı parası gibi belli sürelere ait sigortalının bizzat üstlendiği primler iade edilmektedir.

  Almanya’dan hangi primlerin iadesi yapılmaz?

  Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmada iade edilmeyen primler de vardır. Sigortalının maddi olarak katkıda bulunmadığı, işsizlik parası, işsizlik yardımı ve çocuk yetiştirme gibi sürelere ait primler, prim iadesi kapsamına girmemektedir. Herhangi bir emeklilik sigortası tarafından yapılmış bir aylık ödemesi veya iyileştirme tedbirleri ile kendisi, eşi veya çocukları için verem hastalığı gibi özel hastalıklar nedeniyle yapılan yardımlardan önceki sürelere ait primler bu kapsamda iade edilmemektedir. Aylık ödemesi veya iyileştirme tedbirlerinden yararlanmış sigortalıya, bundan sonraki süreler için prim iadesi yapıldığında, primi iade edilmeyen sürelere ait primlerde iptal edilmekte, bu sürelere istinaden daha sonra aylık dahil herhangi bir yardım yapılmamaktadır. Ayrıca Almanya’dan Türkiye’ye prim iadesinde, sigortalı kişinin adına ödenmiş olan primlerin sadece yarısı iade edilmektedir. İşsizlik parası, işsizlik yardımı ve çocuk yetiştirme gibi sürelere ait primler Alman sigorta kasasında kalmaya devam ediyor ve Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarma kapsamında iadesi yapılamıyor.  tıkla sorunu sor

  Almanya’dan Türkiye’ye Prim Aktarma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Emre dedi ki:

   Merhaba eşim 3 sene önce Almanyadan Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Oradaki emekli sandığında biriken parayı almak istiyoruz. Nereye ve nasıl başvurabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emre Bey merhaba,

    Başvuru sahipleri bizzat Türkiye’deki ikamet ettikleri en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü /Sosyal Güvenlik Merkezleri müracaat etmeleri gerekmektedir. İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik Merkezine müracaat edebilirsiniz. Talebinizle ilgili matbu dilekçeler SGM’ de mevcuttur

  2. Fatma dedi ki:

   Merhabalar almanya’dan kesin dönüş sonrası prim iadesi başvurusunda bulunduğumuz da bu prim iadesini ne kadar süre zarfında alabiliyoruz,
   ne kadar beklememiz gerekiyor başvuru sonrası…
   Şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim iade işlemleri 60-90 gün arası sürmektedir.

  3. zübeyda dedi ki:

   ben cift vatandaşim 1989 da almanyada işe başldım 22 yıl calışmışlığım var 2009 da türkiye geldim. 2012 de bir ay calışdım halen türkiyedeyim almanyadan emekliliğimi getirebilirmiyim. almanya emekli sandığından ne kadar gelir. bilgi verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanya da emekliliği getirmeniz gibi bir durum söz konusu değil. Ancak bu süreleri Türkiye de borçlanabilirsiniz.

  4. Hasan dedi ki:

   Almanyada emkliyim türkiyede 6 aydan fazla kaliyorum sigortami ssk aktarsam sonra ileri bir tarihte tekrar almanyaya döndügümde tekrar sigortami almanyaya aktara bilirmiyim .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortayı Türkiye ye aktarmanız veya Almanya ya aktarmanız mümkün değil. Yurt dışında çalıştığınız süreleri Türkiye de borçlanarak emekli olabilirsiniz.

    1. Hasan dedi ki:

     Merhaba,
     Almanya sagliksigortasi(AOK) türkiye icin 6 aydan fazla sagliksigorta karti vermiyor onun icin saglik sigortami türkiyeye aktarsam beli bir zaman sonra almanyaya geri döndügümde Almanya saglik sigortasi (AOK) tekrar kabül edermi .
     Veya ne yapmam lazim
     Cevap icin tesekürler

  5. Türkiye’de ilk sigortalı olma tarihim 20.04.1986

   20.04.2017 tarihinden itibaren Emekliliğe hak kazandım. Tabii eksik primlerini ödersem.
   Türkiye ye kesin dönüş yaptığımda
   Almayadaki sigorta primlerim ile Türkiye’deki sigorta primlerim birleşirmi?

   Emek ve Zaman ayırdığınız için

   Teşekkür ederim.

  6. Halil Başgül
   Almanya ya 22 .10.2002 de geldim.
   15.01.2003 de Sigortalı işe başladım.
   Şu an itibari ile sigortalıyım.
   Türkiye ye kesin dönüş yapmak istiyorum.

   Soru 1
   Türkiye ye dönüş yapıp.
   Prim iadelerini beklediğim 2 yılın sonun da
   Ödemeye hak kazandığım da
   Alman hükümeti ve diğer kamu kuruluşları
   Benim prilerimden hak talep edebilirim?
   Hangi finansal borçlarının tutarı kesilir?

  7. Mehmet dedi ki:

   Sekiz yıl Almanya’da ve dokuz yıl Türkiye’de çalışıp primlerimi ödedim. 2010 yılında eksik yıllarımın farkını ödeyip SGK’dan emekli oldum. Almanya’dan da emeklilik hakkım var. Her iki ülkeden emeklilik alabilirmiyim?

  8. Mehmet dedi ki:

   Sekiz yıl Almanya’da ve dokuz yıl Türkiye’de çalışıp primlerimi ödedim. 2010 yılında eksik yıllarımın farkını ödeyip SGK’dan emekli oldum. Almanya’dan da emeklilik hakkım var. Her iki ülkeden emeklilik alabilirmiyim?

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.