ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Adalet Bakanlığı 10 Bin Gardiyan, Zabıta Katibi ve IKM Alımı Yapacak

Adalet Bakanlığı 10 Bin Gardiyan, Zabıta Katibi ve IKM Alımı Yapacak
01.02.2023

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı konuşmada personel eksikliğinin söz konusu olduğunu ve yeni personel alımı yapılacağına işaret etti. HSK Teftiş Kurulu Başkanlığı Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’na katılım sağlayan Adalet Bakanı bu toplantının ardından yaptığı açıklama ile personel alımının detaylarını anlattı.

Bakan Bozdağ, hâkim ve savcıların sayısının arttırılmasına önem verildiğini, 2002’den bu yana sayıların artırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını ve bu alanda kadınlara da fırsat tanındığını söyledi. Bakan yaptığı açıklamada personel sayısının yetersizliğine vurgu yaparak eksiklerin giderileceğini belirtti. Bakanlık, üç binden fazla zabıt kâtibi ve 5 bin İKM alımı yapılacağının müjdesini verdi.

Alım Yapılacak Kadrolar Hangileri?

Adalet Bakanlığı’nın kadro genişleteceği duyurusunun ardından kaç kişinin alınacağı ve alınacak kadroların neler olduğu da merak konusu haline geldi. En az lise mezunu 10 bin adayın alınacağı bilgisi verildi. Bakanlık alımları her yıl Nisan ayı içerisinde Resmî Gazete’de ilan eder.

Bu alımda cezaevlerine yaklaşık 5000 infaz koruma memuru alınacaktır ve zabıt kâtibi kadrolarının da Nisan ayı içerisinde açıklanması beklenmektedir. 2022 yılında Adalet Bakanlığı 3618 zabıt kâtibi, 1125 adet gardiyan, 5016 infaz koruma memuru, 830 mübaşir, 202 şoför, 25 sosyal çalışmacı, 5 kaloriferci, 141 büro personeli, 159 teknisyen, 66 aşçı ve hemşire, 54 psikolog, 202 şoför, 919 hizmetli, 7 istatistikçi, 10 tekniker, 12 işaret dili tercümanı, 27 öğretmen, 35 mühendis, 4 fizyoterapist ve 2 veteriner alımı yapmıştı.

Hak kazanan adaylar iş başı yaparak istihdam edilmişti. 2023 yılında da Adalet Bakanlığı müjde vererek kadro açıklarının giderileceğini duyurdu.

Personel Alımı Müjdesi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamalarla personel sayısını artıracaklarına işaret etti. 3 binden fazla zabıt takibi ve 5 bin kadar infaz koruma memuru alımı yapılacağı tahmin edilmesine ek olarak 1000 civarında mübaşir ve yine 1000 civarında güvenlik görevlisi alımı yapılması bekleniyor. İlanların önceki yıllarda olduğu gibi Nisan ayında yapılması öngörülüyor. Bu alanlarda istihdam edilmek isteyenlere bakan müjde vererek alım yapılacağını söylüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.