Ekonomi

5.100 TL Öğrenci Yardımı Şartları Neler? Öğrenci Yardımı Başvuru Nasıl yapılır

2023 yılı itibariyle devlet kurumları tarafından ihtiyaç sahipleri için sosyal yardımlar yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda devletten öğrencilere yapılacak 5.100 TL yardım kapsamında detaylar belirlendi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilere verilecek ve en az 5.100 TL olarak yapılacak yardımlar için başvuru ekranı açıldı.

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere verilen sosyal yardımların yanı sıra bu ailelerde eğitim gören çocuklara yönelik de destekler veriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Başarı Teşvik Programı kapsamında başarılı öğrencilere devlet desteği verilecek.

BAŞARI TEŞVİK DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kısa süre önce açıklanan öğrencilere yönelik başarı teşvik desteği kapsamında başvurular alınmaya başladı. Sadece sosyal yardım alan ailelerin devlet okullarında okuyan ve belirli başarı yüzdesine giren öğrenciler için bu ödemeler yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başarı teşvik programının açıklanmasının ardından başvuru şartları ve detaylar da yakından takip ediliyor.

Öğrencilerin eğitim kademesine göre yapılacak destek ödemeleri kapsamında öğrencilerin belirli şartları sağlamaları gerekiyor. Yılda iki defa yapılacak yardımlar kapsamında sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerin okuyan çocukları için bu destekler ödenecek. Öğrencilere yönelik yeni yılda duyurulan birçok farklı devlet desteği sayesinde de birçok öğrencinin eğitim ve öğretim hayatına daha rahat şekilde devam etmesi hedefleniyor. İhtiyaç sahibi ailelerin devlet okullarında okuyan ve dereceye giren çocukları için yapılacak ödemeler kapsamında farklı oranlarda destek verilecek.

BAŞARI TEŞVİK BURSU NE KADAR?

Sosyal yardım alan ailelerin devlet okullarında okuyan ve başarı kriterlerini sağlayan öğrenciler için 5.100 TL’den başlayan destek ödemeleri yapılıyor. Bu kapsamda öğrencilerin eğitim kademesine göre verilen burs asgari ücret tutarına kadar yükseliyor. 8.506 TL’ye kadar başarı teşvik bursu ödemesi yapılıyor.

Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerin devlet okullarında okuyan ve dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerine net asgari ücretin yüzde 60’ına kadar, yükseköğretim öğrencilerine ise net asgari ücret kadar dönem arasında başarı desteği verilecek. Yılda iki defa yapılacak ödemeler kapsamında öğrencilerin belirli şartları sağlamaları gerekiyor.

Öğrenciler için ödenecek destek ödemesi için başvurunuzu “Öğrenci Yardım Parası” başvuru ekranından yapabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir