Ekonomi

Depremden Etkilenen Esnaflar da Unutulmadı! Deprem Bölgesindeki Esnafa Kredi Düzenlemesi Geliyor

Türkiye’nin yaşadığı acı deprem felaketi sonrasında depremden zarar gören esnafların da desteklenmesine yönelik çalışmalar gündeme geldi. Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle ya da doğrudan Halkbank’tan kullanılan düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesine yönelik düzenleme yapıldı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren düzenleme kapsamında, depremden etkilenen 10 ilde faaliyet gösteren, işleri zarara uğrayan veya faal şekilde işlerini devam ettiremeyen esnaf ve sanatkarların, Halkbank tarafından TESKOMB bağlı bölge birliklerine ortak olan ESKKK kefaletiyle ya da doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

DEPREMZEDE ESNAFA KREDİ DÜZENLEMESİ!

Depremden etkilenen esnaflara yönelik Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ilgili kapsamda yer alan kişilerin kredi ödemelerinde kolaylık sağlandı. Karar kapsamında borçlarından, vadesi/taksit, vadesi/hesap devresi henüz gelmemiş olmakla beraber 6 Şubat’tan itibaren 6 ay içinde dolacak ve 6 Şubat itibariyle vadesinden itibaren 90 gün bekleme süresi içinde olan kedi borçları, herhangi bir başvuru şartı da aranmadan vade tarihinden itibaren 6 ay süreyle ertelenecek.

Tahakkuk edecek faiz tutarı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak. Buna bağlı olarak kredi ifta tablosu doğrultusunda, kalan tüm taksitler de 6 ay ertelenecek. Kararın yayımlanmasının ardından ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak.

KARAR YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

6 Şubat’ta geçerli olmak üzere yürürlüğe giren karar kapsamında, bankaların ertelenen kredilerden dolayı doğacak gelir kayıpları, esnaf ve sanatkarlar için banka tarafından esnaf ve sanatkar kredilerinde uygulanan cari kredi faiz oranı dikkate alınarak hesaplanacak.

Ertelenen kredilere ilişkin bilgiler ve vade sonuna kadar hesaplanmış tahmini gelir kaybı tutarlarını projeksiyon yapılabilmesini teminen aylık olarak bakanlığa bildirilecek.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ KULLANDIRILACAK

Borçları ertelenen esnaf ve sanatkarlara, talepleri halinde düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar ile banka tarafından erteleme süresinde düşük faizli kredi açılabilecek. Bu kapsamda ertelemeye tabi borcu olanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir