Ekonomi

2023 Kurban Bayramı 2000 TL Devlet Para Yardımı Başvurusu

2023 Kurban Bayramı 2000 TL devlet para yardımı başvurusu ile Kurban Bayramı’nda ödeme almak mümkündür. Bayramlarda pek çok kişinin maddi olarak desteklemeye ihtiyacı olur. Bayramlarda insanların ihtiyaçları daha fazla olur. 2023 Kurban Bayramı 2000 TL devlet para yardımı başvurusu ile bu ihtiyaçların karşılanması mümkün olur.

Kurban Bayramı, maddi imkânsızlıklar yaşayanlar için biraz sıkıntılı geçer. Maddi sıkıntılar, aile içi çatışmalar yaşanmasına ve huzursuzluk yaşanmasına sebep olur. Maddi imkânsızlıklar yaşayanlara devlet tarafından sosyal yardım verilir.

Sosyal yardımlar, maddi ve ayni olarak yapılabilir. Yardımların geçici ya da sürekli olması da söz konusu olabilir. Bu durum yardımların türüne göre değişir.

Sosyal yardım almak isteyenlerin e-Devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından başvuru yapması gerekir.

PTT Bayram Harçlığı Başvuru Nasıl Yapılır?

PTT bayram harçlığı başvurusu, e-Devlet üzerinden yapılır. Bunun için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine girmek gerekir. Ardından “Giriş Yap” yazan kısma tıklanmalıdır.

Giriş Yap yazan alana tıklandıktan sonra kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girilmelidir. Ardından alt kısımda bulunan “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

Sisteme giriş yapıldıktan arama alanına “Sosyal Yardım” yazılmalıdır. Ardından “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” seçeneğine tıklanmalıdır.

Gelen ekranda henüz bir başvurunuz yoksa “Yeni Başvuru” yazan alana tıklamalısınız.

Kişisel verilerle ilgili kısma onay işareti konulmalıdır.

“Kabul ve beyan ediyorum” yazan kısım da işaretlenmelidir. Son olarak “Başvur” yazan alana tıklanmalıdır. Bu aşamadan sonra karşınıza başvuru formu çıkar. Başvuru formunda istenen tüm bilgiler, eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, başvuruları değerlendirirken formda belirtilen bilgileri esas alır.

Sosyal yardım başvuru adımları için tıklayınız : https://www.ssk.biz.tr/sosyal-yardim-basvurusu/

Bayram Harçlığı İçin Nereye Başvurulur?

Bayram harçlığı için başvuru yapılacak yer, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıdır. Bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla başvuru yapılabilir.

Bayram harçlığı başvuruları belirli dönemlerde alınır. Bu nedenle başvuru dönemlerini takip etmek önemlidir. Bayram harçlığı almak isteyenlerin ilk olarak sosyal yardım başvurusu yapması gerekir. Sosyal yardım alanlara belirli yıllarda bayram harçlığı ödemesi yapılır.

Bayram harçlığı için herhangi bir başvuru süreci bulunmaz. Ancak “Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama” alanından bayram harçlığının ödenip ödenmediği anlaşılabilir.

Yukarıdaki kısımdan sosyal yardım bilgileri sorgulanabilir. Bu sayede yapılan ödemeler görüntülenir. Ödemeler nu kısımdan takip edilir.

Sosyal yardım almak isteyenlerin maddi durumunun kötü olması gerekir. Hane içerisinde kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinden az ise yardım yapılır.

Bayram harçlığı almak isteyenlerin sigortalı bir işte çalışmaması da istenir. Maddi açıdan kötü durumda olanlara bayramlarda para yardımının dışında farklı ödemeler de yapılır.

Sosyal yardım başvuru sonucu öğrenmek için tıklayınız : https://www.ssk.biz.tr/e-devlet-uzerinden-sosyal-yardim-para-yardimi-sorgulama/

Kurban Bayramı Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kurban Bayramı yardımı başvurusu yapmak için e-Devlet üzerinden belirtilen adımların takip edilmesi gerekir. Yardım başvurusu yapanları üzerinde ev, araba olmaması gerekir. Ayrıca kira, faiz gibi farklı gelirleri bulunmamalıdır.

Kurban Bayramı öncesi yapılan ödemeler, Ramazan Bayramı’nda da yapılır. Ancak yardımların hangi yıllarda yapılacağına, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı karar verir. Kurban Bayramı’ndan evvel sosyal yardım başvurusu yaparak bu yardımlardan yararlanılabilir.

2023 Kurban Bayramı 2000 TL devlet para yardımı başvurusu ile yardım hakkı elde edilir. Yardımlar, gelir durumu dikkate alınarak yapılır. Gelir durumunda bir iyileşme söz konusu olduğunda yardımlar kesilir.

Yardım alanların gelir durumu sistem üzerinden belirli aralıklarla kontrol edilir. Gelir durumunda iyileşme olanların yardımı kesilir.

Açık Kapı Bayram Harçlığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık Kapı bayram harçlığı başvurusu yapmak için acıkkapi.gov.tr adresine giriş yapılır. Bu adrese giriş yapıldıktan sonra “Başvuru Yap” yazan kısma tıklanmalıdır.

Gelen ekranda “Başvuru Yap” yazan alana tıklanmalıdır. Bu alana tıkladıktan sonra karşınıza bir form gelir. Bu formda; kimlik numarası, ad-soyad, annenin evlenmeden önceki soyadı yazılmalıdır. Ardından cep telefonu numarası girilmelidir.

Form doldurulduktan sonra “…aydınlatma metnini okudum” yazan kısım işaretlenmelidir. Ardından altta yer alan “Onay veriyorum” seçeneği işaretlenmelidir. Son olarak “Onay Kodu Gönder” seçeneğine tıklanmalıdır. Gelen ekranda işlemlere devam edilmelidir.

Açık Kapı Parası Nereye Yatıyor?

Açık kapı parasının yatırılacağı yer, PTT oluyor. PTT üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ödemeleri alınabilir. Ödemeler, bayramdan en az bir hafta önce yapılır.

Yardım alanlar, bayram öncesi tüm ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılar. Yardımlardan yararlanmak isteyenlerin, ilk olarak sosyal yardım alma şartlarını sağlaması gerekir. Yardımlar, kişinin muhtaçlık durumu devam ettiği sürece yapılır.

Yardım almak isteyenler hem E-Devlet üzerinden hem de Açık Kapı sistemi üzerinden başvurularını iletebilir. Açık Kapı ödemesi yatırılmayanlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkililerinden bilgi alabilir. 

E-Devlet Bayram Harçlığı Onaylandı Nereden Alınır?

E-Devlet bayram harçlığı onaylandı, yardım başvurusunun kabul edildiği anlamına gelir ve yardım PTT’den alınır. Yardımlar 2000 TL olacak şekilde ödenir. Dul ve yetimler için 500 TL ödeme yapılır.

E-Devlet bayram harçlığı ödemeleri hem Ramazan Bayramı’nda hem de Kurban Bayramı’nda yapılır. Ancak ödeme yapılmayan yıllar da söz konusu olabilir. Ödeme yapılıp yapılmayacağının kararını, bakanlık verir.

Bayram harçlığı ödemelerine belirli aralıklarla zam yapılabilir. Zam sonrası oluşan yeni tutarlar, ilgili yılda ödenmeye başlar.

E-Devlet bayram harçlığı ödendikten sonra PTT’den alınır. Bunun için PTT’ye kimlik numarası ile başvuru yapmak gerekir. PTT yetkilisi kimlik sahibinin siz olduğunu anladıktan sonra ödeme yapar.

2000 TL Devlet Para Yardımı Kimlere Ödenir?

2000 TL devlet para yardımının ödeneceği kişiler, maddi durumu kötü olanlardır. Bayram harçlığı, kendini geçindiremeyecek durumda olanlara ödenir. Maddi yardım almak isteyenlerin sosyal yardım talebinde bulunması gerekir.

Para yardımı ile maddi durumu kötü olanlar için ciddi bir katkı sunulur. Bayram harçlığının yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek isteyenler, e-Devlet üzerinden takip yapabilir. Sosyal yardım sorgulama alanından yardımların durumu incelenebilir.

Dul ve Yetimlere Bayram Harçlığı Verilir mi?

Dul ve yetimlere de bayram harçlığı verilmesi söz konusudur. Dul ve yetimlerin yanı sıra emeklilere, vazife malullerine, şehit yakınlarına ödeme yapılır. Gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular için de ödeme yapılır. Terörden zarar görenler de bayram ödemesi alır.

Dul ve yetimlere yapılacak ödeme tutarı daha az olur. Eşi vefat eden kadına 1000 TL ödeme yapılır. Anne ya da babası vefat eden çocuklara 500 TL verilir.

Sosyal yardım hakkı kazananların bayram ödemesinden yararlanmasının bazı şartları bulunuyor. Yardımın yapılacağı ayda kişiye aylık bağlanmış olması, şartlar arasında bulunur. Kurban Bayramı bu yıl 28 Haziran’a denk geliyor. Bu ayda kurumdan aylık alanlara bayram harçlığı ödemesi yapılıyor.

2023 Kurban Bayramı 2000 TL devlet para yardımı başvurusu ile bayramlarda ihtiyaçlar daha kolay karşılanır. Bu haktan yararlanmak isteyenler, sosyal yardım başvurusunu, vakit kaybetmeden yapmalıdır.

Shares:

16 Yorumlar

 • Ahmet değerli
  19.03.2024

  Kirada oturuyorum 3 cocuk babasiyim

  Cevapla
 • Sedanur
  26.06.2023

  Ben hastayım eşim çalışmıyor madi durumum hiç yok evde kuru ekmekte başka bişey kalmadı

  Cevapla
 • Tuğba
  25.06.2023

  Ben de yardım istiyorum ben de 4 tane çocuğum var kirada oturuyorum ayda 6000 TL kira veriyorum sizden destek talep ediyorum �stanbul Esenler Kazım Karabekir Mahallesi’nde oturuyorum çalışmıyorum ev hanımıyım çocuklarım küçük olduğu için çalışmıyorum sizden destek talep ediyorum

  Cevapla
 • Ali utan
  24.06.2023

  Efendim kiradayım cok muhtacım calısacak kimsem yok 2 cocugumun masraflarını karsılamıyorum kazadan dolayı 2 aydır sakat kaldım tarım iscisiyim hic gelirim yok buyuklerimizin affına size sıgınarak el atmanızı arz ediyorum

  Cevapla
 • Cüheyine Muhammed
  23.06.2023

  Benim de 3 çocuğum var kiracıyım ben de yardım istiyorum

  Cevapla
 • Sabiha solemez
  23.06.2023

  Beni 4 cooklarm var kiraciym yardım istiyorum

  Cevapla
 • Mehmet
  20.06.2023

  Maddi durumum kötü ve çaresiz oldugum için Kurban yardımından faydalanmak istiyorum saygılarımla

  Cevapla
 • Kadriye
  19.06.2023

  4 çocuğum var çok mağduruz eşim belfidigindan dolayı bazen çalışmıyor lütfen bize yardım edin

  Cevapla
 • Gizem
  17.06.2023

  Para yardım istiyorum çok ihtiyacım var

  Cevapla
 • FEYİZE ARAB
  15.06.2023

  2.000 TL Bayram harçlığı için bize yardım edebilirmisiniz

  Cevapla
  • Filiz
   23.06.2023

   Bayram harçlığı istiyorum

 • Dilek Doğan
  13.06.2023

  Konteyner de yaşıyoruz üç çocuk var Bayram harcligi istiyorum

  Cevapla
 • Yusuf
  13.06.2023

  Sosyal yardım 950 TL alanlar bu yardımdan faydalanmak için ne yapabilir ? Hiç gelirmiz yok herseyimiz bitti

  Cevapla
 • Fehime
  13.06.2023

  Benim eşim hapiste benim iki kızim var neolursunu yardım edin

  Cevapla
 • Hakan öngör
  11.06.2023

  Bayram harçlığı istiyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız iki tane oğlum okuyor çocuklarım için bayram arclıgı bekliyoruz

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   12.06.2023

   Merhaba,

   Emekliliere harçlık verilmekte. Diğer yardımlar için İl veya ilçenizde bulunan Sosyal yardımlaşma müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir