Haberler

TÜİK Korkutan Rakamı Açıkladı! Ocak Ayında İşsiz Sayısı 62 Bin Kişi Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz aralık ayına ilişkin yeni veriler açıklandı. Aralık ayına ilişkin işsizlik rakamlarının açıklanmasının ardından yaşanan artış ise dikkat çekti. Hane halkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı aralık ayına göre ciddi bir artış gösterdi.

62 bin kişi seviyesinde bir artışın görüldüğü söz konusu döneme ilişkin veriler yakından takip ediliyor. Toplam işsizlik sayısında görülen bu artış sonrasında gelecek döneme ilişkin veriler şimdiden merak edilmeye başladı. TÜİK tarafından 2022 yılı Aralık ayı işgücü rakamlarının açıklanmasının ardından oranlarda görülen artış tedirginlik yarattı.

TÜİK İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2022 yılı Aralık ayı işgücü istatistikleri açıklandı. Hane halkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre işsizlik oranı 0,1 puan artışla yüzde 10,3 seviyesine ulaştı. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,2 iken kadınlarda ise bu oran yüzde 14,4 olarak açıklandı.

Söz konusu araştırmaya göre 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre 62 bin kişi artarak 3 milyon 633 bin kişiye ulaştığı kaydedildi. Ayrıca mevsimden arındırılmış ve genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranları da belli oldu.

MEVSİMDEN ARINDIRILMIŞ İŞSİZLİK ORANI BELLİ OLDU!

TÜİK verilerine göre mevsimden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 48 seviyesinde gerçekleşti. İstihdam edilenlerin sayısı geçen 2022 Aralık ayına göre bir önceki ayda 18 bin kişi artarak 31 milyon 573 bin kişi olarak tespit edildi. İstihdam oranı değişim göstermeyerek yüzde 48,5 olarak gerçekleşti.

GENÇ NÜFUSTA İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 18!

Genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 18 olarak gerçekleşti. 15 – 24 yaş arasında genç nüfusu kapsayan işsizlik oranı bir önceki aya göre 1.0 puanlık artış gösterdi. Bu artışla beraber yüzde 18,9 olarak gerçekleşti. Söz konusu yaş grubunda erkeklerde yüzde 15,4, kadınlarda ise yüzde 25,4 olarak işsizlik oranı tahmin edildi. Genel tabloda da işsizlik oranları artış gösterdi.  

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir