• Aile Hekimi Doktorum Kim? Nasıl Öğrenirim?


  Ülkemizde yakın zamanda sağlık alanında çok büyük yenilikler yapılmıştır. Bunlardan bir tanesi de aile hekimi uygulamasıdır. Uzun yıllardır Avrupa ülkelerinde uygulanan bu sistem sayesinde ülkemizdeki sağlık sisteminin çok daha etkili bir şekilde işlevini yerine getireceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Aile hekimi uygulaması hakkında insanların birçoğu bilgi sahibi olsa da aile hekiminin kim olduğunu insanlar bazen bilememektedir. Böyle durumlarda ise aile hekimi doktorum kim? Nasıl öğrenirim? Gibi sorular sorulmaktadır. Bu yazımızda aile hekimi uygulaması hakkında detaylı bilgilere ulaşabilecek ve aile hekiminizi nasıl öğrenebileceğinizin bilgisine sahip olacaksınız. Böylelikle de bu bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda aile hekiminizi kolaylıkla öğrenebileceksiniz.


  Aile hekimi uygulaması sağlık ocaklarında yapılmaktadır. Bu uygulamada sağlık ocağında görev yapan doktorlardan bir tanesi kişilerin aile hekimi olmakta ve bu noktadan sonra büyün muayene işlemlerini bu doktor yapmaktadır. Böylelikle de kişilerin sağlık süreçleri tek bir hekim tarafından takip edilmektedir. Dolayısıyla da bu durum alınan hizmet kalitesine olumlu bir şekilde etki etmektedir.

  Aile hekimi sistemi hakkında genel bir bilgi verdikten sonra aile hekiminin nasıl öğrenileceği konusuna değinelim. Aile doktorum kim sorusu insanların bir kısmı tarafından sorulmaktadır. Bu soruyu soran kişiler belli özellikleri bulunmaktadır. Aşağıdaki durumlarda insanlar aile hekimlerinin kim olduğunu tam olarak bilememektedir. Bu durumlar şunlardır:

  • Farklı bir yere taşınma
  • Daha önce sağlık ocağına gitmeme

  Aile Hekimi Doktorum Kim Sorusunu Sağlık Ocağından Öğrenme

  Yukarıda belirtilen durumlarda kişilerin aile hekimleri belli olmamakta ya da belli olsa dahi insanların bundan haberi olmamaktadır. Bu durumlarda izlenmesi gereken basit yollar bulunmaktadır. Aile hekimimi nasıl öğrenirim sorusuna verilecek çok sayıda cevap bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Aile hekimini öğrenmek için uygulanacak ilk yöntem oldukça basittir. Sağlık ocağına gidilerek aile hekimini öğrenmek mümkündür. Buradaki doktorlara adresinizi söylediğinizde aile doktorunuzun kim olduğunu söylemektedir. Ayrıca yeni taşınmış iseniz adresinize uygun olarak doktorlardan biri sizi kaydedecek ve böylece aile hekiminiz belirlenmiş olacaktır.
  • Aile hekimini öğrenmek isteyen kişilerin izleyeceği yöntemlerden bir tanesi de online sorgulamadır. Bunun nasıl yapılacağı yazımızın sonraki bölümlerinde ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

  E-Devlet Üzerinden Aile Hekimi Öğrenme

  İnternet teknolojisinin gelişmesinin ardından devlet kurumlarından bir kısmı buradan hizmet vermeye başlamıştır. Söz konusu kurumlardan bir tanesi de Sağlık Bakanlığı’dır. Sağlık Bakanlığı’nın vermiş olduğu hizmet sayesinde insan aile hekimi sorgulaması yapabilmektedir. Fakat bunun için kişilerin e-devlet şifresinin olması gerekmektedir. E-devlet şifresini en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında almak mümkündür. Bunun dışında da farklı yöntemler vardır. Aile hekimimi nasıl öğrenirim sorusunun cevabını öğrenmek için aşağıda belirtilen adımların izlenmesi gerekmektedir. Bu adımlar şunlardır:

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Öncelikle e-devlet sitesine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Bu aşamadan sonra ise e-devlete giriş için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin girilmesi gerekmektedir.
  • E-Devlet sitesine tam olarak giriş yaptıktan sonra ise hizmet bölümüne geçiş yapılmalıdır.
  • Burada farklı bakanlık ve kurumların olduğu görülecektir. Sağlık Bakanlığı ya da Sağlık bölümü seçilmelidir.
  • Bu noktadan sonra ise “Aile Hekim Bilgisi Sorgulama” seçeneğine tıklanmasıyla aile hekiminin kim olduğu öğrenilebilmektedir.

  Randevu Sisteminden Aile Hekimi Öğrenme

  Yukarıda iki farklı aile hekimi öğrenme yolu ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Bunları uygulama konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için farklı yöntemler de bulunmaktadır. Aile hekimi doktorum kim? Nasıl öğrenirim konusundaki bir diğer yöntem ise randevu almaktır. Bu yöntem başlangıçta insanlara tuhaf gelebilmektedir. Çünkü insanlar aile hekiminin kim olduğunu merak etmekte ve bundan dolayı randevu almanın alakasını kuramamaktadır. Bunun nasıl mümkün olacağını anlamak için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir. Bu adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle online olarak randevu alma sitesine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Bu siteye giriş yapılması aile doktorum kim sorusunun cevapları arasında yer almaktadır.
  • Online siteye giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve şifre yazılması gerekmektedir. Bunların doğru bir şekilde yazılmasıyla birlikte siteye giriş sağlanmaktadır.
  • Siteye giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ tarafından aile hekimine randevu al bölümü bulunmaktadır. Buraya giriş yapılması gerekmektedir.
  • Buraya giriş yapıldığında bağlı bulunduğunuz sağlık ocağı ve aile hekiminizin adı ekrana gelecektir.

  Yukarıdaki adımlar sırasıyla izlendiğinde aile hekiminin ismi kısa sürede öğrenilmektedir. Söz konusu işlemlerin sonucunda randevu alma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. İsteyen kişiler randevu alabilirken isteyen kişiler randevu almama hakkına sahiptir.

  Telefonla Aile Hekimi Öğrenme

  Aile hekimimi nasıl öğrenirim sorusunun bir başka cevabı yine randevu sistemiyle ilgilidir. Bilindiği gibi randevu almak isteyen kişiler online olarak işlem yapabileceği gibi telefon üzerinden de işlem yapabilmektedir. Bunun için yapılması gereken işlem 182 numaralı hattın aranmasıdır. Bu aşamadan sonra görevliye T.C. kimlik numaranızı söyledikten sonra aile hekimini öğrenmeniz mümkündür. Bunun için görevliye bunu sormanız yeterli olacaktır. Sistemde görülen bilgiyi anında aktaran görevli bu sayede yukarıda bahsedilen soruların cevabını vermiş olacaktır. Aile hekiminin kim olduğunu öğrenmenin bir başka yolu da budur.

  Aile hekimimi nasıl öğrenirim konusu genel itibariyle bu şekildedir. Yukarıda belirtilen yöntemlerin tamamı çok kısa sürede sonuç vermektedir. İnsanların bu alandaki ihtiyacı yukarıdaki yöntemlerle giderilmiş olmaktadır. Böylece aile hekiminin kim olduğunu öğrenen insanlar sağlık ocağına giderek muayene olabilmektedir.

  E-Nabız İle Aile Hekimini Öğrenme

  E-Nabız sistemi vatandaşın aile hekimi işlemlerinin tamamını yapmak için geliştirilmiş bir platformdur. Yeni yaygınlaşan bu platforma üye olabilmek için E-Devlet üzerinden kayıt oluşturmanız gerekiyor. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra E-Nabız sistemine giriş yaparak sağlıklık ile ilgili tüm geçmişinizi detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

  E-Nabız Üzerinden Aile Hekiminizi Öğrenmek için TIKLAYINIZ

  Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma

  Aile Hekimi Sağlık Raporu ve Tahlil Sonuçları

  İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?  tıkla sorunu sor

  Aile Hekimi Doktorum Kim? Nasıl Öğrenirim? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın