ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Yılında Sözleşmeli Personel Alım Şartları Belirlendi

2021 Yılında Sözleşmeli Personel Alım Şartları Belirlendi

Kamu iktisadi teşebbüsleri KİT ve ortaklıklarında 2021 yılında uygulanacak olan sözleşmeli personel alım şartları belirlendi. Alınan kararlar kapsamında önceden olduğu gibi personel alımlarında 3 yıl kuralı uygulanacak ve 3 yıllık süre dolmadan atama talebinde bulunamayacaklar.

KİT’lere Bağlı Personel Alım Şartları Açıklandı

Kamu iktisadi teşebbüsleri KİT’ler ve ortaklıkları için 2021 yılında uygulanacak olan sözleşmeli personel alım ve çalıştırma şartları açıklandı. Buna göre sözleşmeli personel olarak göreve başlayanlar 3 yıl süre geçmediği durumlarda görev yaptıkları kuruşlarından atama talep edemeyecekler ve atamaları da bu süre içinde gerçekleşmeyecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası KİT’e dahil olan işletme ya da işletmelerden oluşan anonim şirketler ayrılan personel sayılarını belirlerken kurum dışı nakil, emeklilik, ölüm ve iş sözleşmesi feshi yoluyla ayrılmış olanları temel alacaklar. 2021 yılında bakanlık tarafından sermaye transferi yapılacak olan KİT’ler ve ortaklıklarının personel atama işlemleri de bakanlığın uygun görüşüne dahil olacak. Bu kapsamda personel talep formunun doldurulması gerekecek ve KİT’ler bakanlığa personel alımlarını bu şekilde bildirilmiş olacaklar. Bakanlık tarafından gerekli izinlerin verilmesi halinde personel alımı yapabilecekler.

2021 yılında yapılması planlanan personel alımlarında aynı zamanda kamu girişimleri istihdam garantisi veren kurslar kapsamında da statü ve unvan belirlenerek kaç kişinin alınacağı da planlanacak ve kurs kapsamında garantili iş imkânı sunulacak. Bu durumda İŞKUR’dan da destek alınacak.

Sözleşmeli Personel İçin 3 Yıl Şartı Devam Ediyor

2021 yılından itibaren sözleşmeli personel olarak göreve atananlar 3 yıl geçmediği sürece görev yapmakta oldukları kuruluşlara ya da diğer kamu kurumlarına atanmayacaklar. Kurumsal alım yöntemi ile teşebbüslerde sözleşmeli personel olarak ataması yapılanlar, mesleğe özel yarışma sınavı ile yardımcı pozisyondan girilen kadrolar ve bulunulan pozisyondan farklı eğitim durumuna sahip olanlar ise bu kısıtlamanın dışında tutulacaklar. Gerçekleşecek olan atamalar için 2021 yılında bakanlık tarafından uygun görüş alınmış olan fakat sınav ya da atama işlemlerine yönelik olarak gerekli işlemlere başlanmasına rağmen sonuçlanmayan personel atama izinleri ise 2022 yılında ek bir izne gerek duyulmadan kullanılabilecek. Teşebbüsler ise 2021 yılında çalıştırmakta olacakları geçici işçilerin çalışabilmesi için toplam kişi ve ay süresini bakanlık tarafından bildirilen tavanı aşmayacak şekilde uygulayacaklar.

Teşebbüslere Kredi Sağlanacak

Açıklanan kararlar kapsamında aynı zamanda teşebbüslere kredi kullanımı da mümkün olacak. Kamu teşebbüsleri tarafından hazırlanacak olan işletme bütçeleri dahilinde programda yer almakta olan mali hedef ve tavanlara uyumlu olunması ve işletme bütçeleri için de mali hedef ve tavanların oluşması için her bir kaleme detaylı olarak yer verilmesi gerekecek. Teşebbüsler finansmana ihtiyaç duymaları halinde ise ilk olarak gelir arttırıcı ve gider azaltıcı önlemlere başvurmak suretiyle etkin işletme sermaye ve sabit sermaye yönetimi için gerekli olan önlemleri alacaklar.

Fakat bu önlemlerin yeterli olmaması durumunda ve zorunlu hallerde ise teşebbüsler programları dahilinde tespit edilmiş olan mali büyüklük sınırlarında uyumluluk şartı ile bankalardan ticari kredi kullanımı dahil olacak şekilde diğer finansman sağlama yöntemlerine başvuru yapabilecekler. Bakanlık tarafından açıklanan bildiride aynı zamanda kamu iktisadi teşebbüslerinin bakanlık tarafından 2020 yılı kâr beklentisi ve önceki yıllardan kalan borçları da göz önünde tutularak kredi tutarları belirleneceği açıklandı. Buna göre teşebbüslerin borçları da dikkate alınarak çekecekleri kredi belirlenmiş olacak. Kamu işletmeleri aynı zamanda dahil oldukları mevzuat kapsamında sorumlu oldukları mali tablolar da belirlenecek olan takvim temel alınarak Bakanlığa iletilmiş olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.