Uncategorized

Merkez Bankası’ndan Önemli Karar Açıklaması Geldi!

Merkez Bankası’ndan Önemli Karar Açıklaması Geldi! Merkez Bankası’ndan önemli son dakika açıklaması geldi. Gelen habere göre Merkez bankası 2019 kesinleşmemiş hesap dönemi karından toplanan tutarın % 90 oranını avans olarak dağıtma kararı aldı. Buna göre Merkez Bankası 2019 yılına ait olan ve henüz tutarı kesinleşmemiş olan hesap dönemi karından, hesaplanacak olan tutarın % 90 oranında tutarını avans olarak dağıtılması kabul edilmiş bulunmaktadır. Merkez Bankası’nın son yıl karından ayrılan kısmı hariç olmak üzere, birikmiş olan ihtiyat akçesinin tamamının kara katılarak dağıtılması kabul edilmiş bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası toplanan Olağan Üstü Genel Kurulu’nda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, bankanın 2019 yılı için henüz kesinleşmemiş olan hesap dönemi sonu finansal tablolarında yer alan kar üzerinden, hesaplanacak olan tutarın % 90 tutarının avans olarak dağıtılmasına ilişkin sunduğu önergesi kabul edilmiş bulunmaktadır.

2020 Yılı İçin Merkez Bankası’ndan Son Dakika Gelişmesi

2020 Yılı İçin Merkez Bankası’ndan Son Dakika Gelişmesi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası toplanan Olağan Üstü Genel Kurulu’nda son dakika gelişmesi yaşanmış bulunmaktadır. Yapılan toplantıda Hazine ve maliye Bakanlığı, bankanın 2019 yılı için henüz kesinleşmemiş olan hesap dönemi sonu, finansal tablolarında yer almakta olan kar üzerinden, hesaplanması yapılacak olan tutarın % 90 tutarının avans olarak dağıtılmasına yönelik sunduğu önergeyi kabul etmiş bulunmaktadır. Gerçekleştirilen toplantının günden maddelerinden biri de Merkez Bankası’nın 2019 yılı dönem karından avans dağıtımı yapılmasına yönelik olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi Feyza İleri tarafından Genel Kurula bir önerge sunuldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi Feyza İleri tarafından Genel Kurula sunulan önerge, Merkez Bankası’nın 2019 yılına ait olan kesinleşmemiş hesap dönem sonu finansal tablolarında yer alan kar tutarının % 90 oranındaki meblağının avans olarak dağıtılması olmaktadır. Buna göre 2019 yılına ait olan Merkez Bankası’nın kesinleşmemiş olan hesap dönemi sonu finansal tablolarında yer alan kar üzerinden, Ticaret Bakanlığı’nın Kar Payı Avansı Dağıtımı Hakkında Tebliği’nin 7. Maddesi gereğince, indirimler yapılmak sureti ile birlikte hesaplanan tutarın % 90’nının avans olarak dağıtılması ve son yıl karından ayrılan hariç, birikmiş ihtiyat akçesinin tamamının kar olarak dağıtılması konusu Genel Kurula arz edilmiş bulunmaktadır.

Genel Kurul toplantısında, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, önergeye ilişkin hissedarların görüş ve önerilerini aldı. Hissedarlar kendilerine dağıtılmakta olan kar payının artırılması talebine bulundu. Yapılan konuşmaların ardından Olağan Üstü Genel Kurulda söz konusu olan önerge kabul edilmiş bulunmaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir