• Memura Evlilik Kredisi


  Bankalar tarafından farklı meslek gruplarına yönelik kampanyalar yapılmakta ve bu meslek gruplarından olan kişilere özel fırsatları sunulmaktadır. Söz konusu meslek gruplarından bir tanesi de memurlardır. Bankalar memurlara özel birçok kampanya yapmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise memurların sabit bir gelire sahip olması ve bu gelirle kredi borcunu rahatlıkla ödeyecek olmasıdır. Memura evlilik kredisi ya da araç kredisi adı altında farklı kampanyalar yapılmakta ve böylece memurlara özel fırsatlar sunulmaktadır. Bazen de memurların farklı kredileri alması için teşvik edilmektedir. Ülkemizdeki birçok insan gibi memurlarda bazen ciddi miktarlara ihtiyaç durabilmekte ve bundan dolayı da bankalardan kredi çekebilmektedir.


  Memura evlilik kredisi adı altında yapılan kampanyalar da memurların ani para ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yapılmaktadır. Evlilik yapmak oldukça masraflı bir iş olup ortalama bir düğün için ödenmesi gereken miktar 50 bin TL ile 75 bin TL arasında değişmektedir. Daha gösterişli bir düğün yapılması durumunda ise ödenmesi gereken toplam miktar daha da artmaktadır. Devlet tarafından ekonomik durumu iyi olmayan kişilere yönelik faizsiz krediler verilmektedir. 10 bin TL kredi için toplam ödeme süresi 48 ay iken ilk yıl geri ödeme yapılmamaktadır. Fakat memurların bu krediyi kullanma durumları bulunmamaktadır çünkü memurların ekonomik durumu iyi olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı da memurların bankaların vermiş olduğu kredilerden başka seçenekleri kalmamaktadır.

  Memura Evlilik Kredisi Veren Bankalar

  Memura evlilik kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi devlet bankaları olduğu gibi Akbank ve Yapı Kredi Bankası gibi özel bankalarda bulunmaktadır. Söz konusu bankaların vermiş oldukları krediler için farklı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan en yaygın olanı yani bütün bankalar tarafından istenileni kişilerin evlilik yapıyor ya da yapmış olmasıdır. Bunun dışındaki şartlar genellikle aynı olup diğer kredilerde istenilen şartlar ile aynıdır. Evlilik kredisini veren bankaların sayısının fazla olması kişilerin seçim yaparken dikkatli olmasını gerektirmektedir. Çünkü faiz oranlarındaki fark, kredilerin toplam maliyetine doğrudan etki etmekte olup bundan dolayı da düşük maliyetli olanın seçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde normalde ödenmesi gereken miktara göre çok daha fazla ödeme yapılması söz konusu olmaktadır.

  Memura evlilik kredisi alırken dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise faiz oranların dışındaki unsurlardır. Bazı bankalar krediler için dosya masrafı alırken bazıları ise hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Bunların tamamı maliyete etki ettiğinden dolayı bunların da özel olarak hesaplanması ve buradan çıkan sonuca göre karar verilmesi gerekmektedir. Karar verildikten sonra ise maaş bordrosu ve memurluğu gösteren belgelerin bankaya verilerek başvuru yapılması gerekmektedir. Memurlar için kredi veren bankalardan bazıları şunlardır:

  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • Yapı Kredi
  • Finansbank
  • Ziraat Bankası

  Yukarıdaki bankaların birisine başvuru yapıldıktan sonra ise kredi başvurusunun sonucunun beklenmesi gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Memura Evlilik Kredisi ve İstenen Şartlar

  Memura evlilik kredisi için bankalar farklı fırsatlar sunarken memurların düzenli gelir sahibi olmasının etkili olduğu yukarıda belirtilmişti. Fakat buna rağmen her başvuru yapan kişiye kredi verilmemektedir. Öncelikle başvuru yapanların mevcut kredileri olup olmadığına bakılmakta, mevcut bir kredi var ise yapılan aylı ödeme tutarına bakılmaktadır. Maaştan geriye kalan miktar ile kredi kullanıp kullanamayacağına banka tarafından karar verilmektedir. Çünkü bankaların temel amacı verdikleri kredilerden kar etmek ve bu kredilerin sorunsuz ve düzenli bir şekilde geri ödenmesidir. Dolayısıyla kredi borcunu ödemeye yeterli maaşı olmayan kişilerin kredi talepleri banka tarafından reddedilmektedir. Bu da her başvuru yapan kişilerin başvurularının kabul edilmeyeceği anlamına gelmektedir.

  Memura evlilik kredisi verirken incelenen bir başka husus ise kişilerin kredi notlarıdır. Bankalardan yapılan bütün işlemler birlikte değerlendirilmekte ve bunun sonucunda da bu not oluşmaktadır. Yani kişilerin daha önceki kredi kullanmaları sırasında yapmış oldukları ödemelerde sıkıntı var ise ya da yasal takibe düşülmüş ise kredi notu aşağılara düşerken bunların düzenli ve sorunsuz olması durumunda ise kredi notu yükselmektedir. Aynı durum kredi kartı ödemeleri için de geçerlidir. Böylece başvuru yapan memurların kullanacakları evlilik kredisini geri ödeyip ödeyemeyeceklerine karar verilmekte ve buna göre de yapılan başvuru kabul ya da ret edilmektedir.

  Memura evlilik kredisi veren bankalar farklı faiz oranları uygulamaktadır fakat vade hepsinde aynıdır. Kullanılan kredilerin vadeleri en fazla 48 ay olmaktadır. Kişiler kendi durumlarına ve kullanılan kredilerin miktarına göre bu vadelerden bir tanesi tercih etmekte ve alınan kredi vade boyunca eşit taksitlerle ödenmektedir. Verilen kredilerin miktarları da farklılık gösterse de üst sınır olarak genellikle 50 bin TL belirlenmiş olup kredi buna göre verilmektedir. Uygulanan faiz oranı ve vadeye bağlı olarak ödenecek ortalama miktar bin 600 TL iken ödeme yapılacak toplam miktar ise 75 bin TL’yi bulabilmektedir. Bankaların uygulamış oldukları faiz oranı ve diğer giderlere göre bu miktar arta da bilmekte azala da bilmektedir.

  Memura evlilik kredisi konusu genel hatlarıyla böyledir. Memurlar için birçok banka seçenekler sunmakta ve kişiler kendilerine uygun olanı tercih etmektedir. Memurların almış oldukları maaşa bağlı olarak verilecek kredinin miktarı da farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla yukarıda belirtilen 50 bin TL üst sınırdır ve değişkenlik göstermesi muhtemeldir.

  Memur Babaya Yarı Zamanlı Çalışma Fırsatı

  Memurlara Özel Kredi Kampanyaları

  Kıdem Tazminatı Hakkı
  tıkla sorunu sor

  Memura Evlilik Kredisi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın