ÇSGB

Koronavirüsü Kapsamında İşten 3 Aydan – 6 Aya Kadar İşçi Çıkartılması Yasaklandı!

Koronavirüsü Kapsamında İşten 3 Aydan – 6 Aya Kadar İşçi Çıkartılması Yasaklandı! Korona virüsü dolayısıyla birlikte pek çok işçi ve işveren mağdur olmuş ve olmaya devam etmektedir. Korona virüsünün bulaşmasını engellemek adına sosyal mesafenin korunması son derece önem taşımaktadır. Dünya ve ülke olarak alınan tedbirler ve her geçen gün uygulanan yeni yasakların tek amacı bulunmaktadır. Korona virüsü salgınını en az kayıp ve en az hasar ile bitirerek salgını sonlandırmak ve hayatın biran önce normale dönmesini sağlamak. Fakat bu kapsamda bazı firmaların ve iş yerlerinin çalışması ve insanların eve ekmek götürmeye devam etmesi de son derece önem taşımakta. Bu kapsamda da devlet tarafından pek çok destek paketleri hazırlanmış ve kullanıma sunulmuş bulunmaktadır. Fakat son olarak yine bir tedbir amaçlı yasa tasarısı hazırlanmış ve iş dünyasının onayına sunulmuştur. Buna göre;

Korona virüs kapsamında 3 ay süre ile işten çıkarma yasaklanmaya gidilmiş bulunulmaktadır. Gerekli görülmesi durumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan bu süreyi 6 aya kadar uzatabilecektir. İşveren işçiyi eğer isterse ücretsiz izine çıkartabilecek. İşçinin izinli olduğu süre zarfında işçinin kendisine günlük, 39,24TL ödeme yapılacak. Bu kapsamda 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkarılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de bu meblağ ödenecektir. Belirtilen yasa taslağı işveren dünyasından görüş almak üzere kendilerine sunulmuş olmaktadır.

Son Dakika Gelişmesi Koronavirüsü Nedeniyle 3 Ay İşten Çıkarmak Yasaklandı!

Son Dakika Gelişmesi Koronavirüsü Nedeniyle 3 Ay İşten Çıkarmak Yasaklandı! Gelen son dakika haberine göre korona virüsü nedeni ile işten çıkarma yasağı getirilmiş bulunmaktadır. Gelen son yasa tasarısına göre çalışan vatandaşların işten çıkarılması korona virüsü nedeniyle 3 ay yasaklanmaktadır. Gelen haberler doğrultusunda Fesih yasağı olan işverenler çalışanlarını ücretsiz izine çıkartabilecekler. Cumhurbaşkanı kararına göre ise gerekli görülmesi durumunda Fesih yasağını 6 aya kadar uzatılabilecek. İşçilere günlük olarak 39,24TL nakdi ödeme yapılacak. Belirtilen düzenlemeleri içeren yasa teklifi taslağı, konu almakla ilgili olarak iş dünyası yetkililerine sunulmuş bulunmaktadır.

Torun Bakım Maaşı (Parası) Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır ?

Sosyal Hizmetler 2 Milyon Haneye 1.000TL Nakdi Yardım Yapılacak!

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Merhaba,

      Emeklilerde işsizlik primi kesilmediğinden kısa çalışma ödeneğinden yararlanamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu