Ekonomi

Kentsel Dönüşüm Yarısı Bizden Kampanyası Başvuru Detayları Belli Oldu!

yarisi bizden basvurusu

Yarısı Bizden Kampanyası başvuru tarihleri, kredi tutarı, başvuru şartları ve faiz oranları kampanyanın açıklanmasının ardından merak konusu haline geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden’ kampanyası kapsamında yapılacak konutların iki yıl içerisinde teslim edileceğini belirtmesinin yanı sıra hak sahiplerine 10 bin 500 lira taşınma ve 5 bin 250 lira kira yardımı yapılacağını da duyurdu. 2023 Kentsel Dönüşüm Yarısı Bizden Kampanyası başvuru tarihleri ve şartlarına ilişkin detaylara haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Kampanya Hayata Geçirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentsel dönüşümde maliyetin yarısının devlet tarafından karşılanacağını söyledi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kampanyanın detaylarını açıkladı. Bu kampanyadan pek çok kişinin faydalanması öngörülüyor.

İstanbul Kampanyanın Başlayacağı Yer Oldu

Kentsel Dönüşüm Yarısı Bizden Kampanyasına İstanbul’dan başlanacağını duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması şu şekilde:

Tüm bu dönüşümleri TOKİ güvencesi ve kalitesiyle gerçekleştirerek herhangi bir istismara veya tereddütte yer bırakmayacağız. Evini parsel bazında kendisi dönüştürmek isteyenlere de yine 0,74 faiz oranıyla 1 milyon 250 bin lira kredi kullanma imkânı sağlıyoruz. Vatandaşımız bilecek ki riskli binasını sağlam şekilde yeniden yapmak istiyorsa devleti hibesiyle, kredisiyle yanındadır. Kampanyayı, İstanbul’dan başlatıyoruz. Amacımız bu şekilde İstanbul’da dönüşüm ihtiyacı olan 1 buçuk milyon konuttan durumu acil olan 300 binini, 200 bini yerinde 100 bini rezerv alanlarda olacak şekilde 1 yılda tamamlamaktır. Takip eden yıllarda da aynı dönüşüm rakamını yakalayarak İstanbul’da 5 yıl içinde depreme dayanıksız bina bırakmamakta kararlıyız.

yarisi bizden gorsel2

Başvuru Tarihleri Açıklandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden’ kampanyasında başvuruların 26 Nisan-29 Mayıs tarihleri arasında e-Devlet üzerinden yapılacağını açıkladı.

Sürecin devamında bakanlık ekiplerinin binalarda ön inceleme yapacağını söyleyen Bakan Kurum şunları da ekledi:

Bakanlığımızın ekipleri ön incelemeye gidecekler. Bu bina riskli mi, öncelikli mi diye ön rapor tutacaklar. Bina dönüşüme uygun mu diye bakılacak. Bu başvuru çerçevesinde biz bakanlığımızın ekipleri ön incelemeye gidecekler, bir rapor tutacaklar. Bin konutluk yerinde dönüşüme başlatıyoruz bugün. Rezervde 100 bin konutluk rezervin 2041 konutun temelini attık. 4 bin konutu da teslim ettik bugün. 10,5 milyar liralık 6500 konutluk bir kentsel dönüşüm inşası ve teslimi yapılmıştır bugün.

yarisi bizden gorsel1

Kampanya Kapsamında Yapılan Konutlar 2 Yıl İçerisinde Teslim Edilecek

‘Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden’ kampanyasının detaylarını açıklayan Bakan Murat Kurum, konutların en geç 2 yıl içerisinde teslim edileceğini duyurdu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Sadece bugün 10,5 milyar liralık 6 bin 500 konutun inşası ve teslimi yapılmıştır. Bina dönüşüme uygunsa 3’te 2 çoğunluk dönüşme girmek istiyorsa rezerv alanda ya da yerinde yapılacak. Önce yerindekine odaklanacağız. Dönüşüme girmesi gereken konut sayısı 200 bini aşarsa kura çekeceğiz. Yerindeki değeri 10 lira, rezerv alandaki değer 20 lira ise yerindeki değerini düşeceğiz. Kalan tutarın da yarısını biz karşılayacağız. İsterse TÜFE ve memur maaş katsayısına göre isterse kalan tutarı 0, 79 vade farkıyla 10 yıla kadar sabit kredi kullanıp borcunu ödeyecek. 2+1 dairelerimizin 1,5 milyon liralık maliyetinin yarısını biz karşılayacağız. Vatandaşımız 75 bin TL peşin ödeyip kalan tutarı başlangıç tutarı 5 bin 625 liradan 10 yıl vadede ödeyebilecek. 3+1 konutlarımızın maliyeti 1 milyon 800 bin TL. Yine yarısını devletimiz karşılıyor.” ifadelerini kullandı.

10 Bin 500 TL Taşınma Yardımı

Kira ve taşınma yardımı imkanlarının da sunulacağına dikkat çeken Murat Kurum açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yine 10 yıl vadede 6 bin 750 TL ile bu dönüşüme tabi olacak. En geç 2 yıl içerisinde teslim edeceğiz. 1 yıl bitenler de olacak. 2 yıl içerisinde bitenler de olacak. 10 bin 500 TL taşınma yardımı yapacağız. 5 bin 250 TL de kira yardımı yapacağız. Eğer bir artış söz konusu olursa biz de desteklerimiz artırırız.”

Taşınma yardımı başvurusu için konumuzu incele – https://www.ssk.biz.tr/tasinma-yardimi/

Peşinat Tutarı ve Vade Sayısı da Açıklandı

100 m² 2+1 daire için 750 bin TL devletten, kalan tutara yüzde 10 peşinat ve 5 bin 625 TL’den başlayan taksitle 10 yıl vade uygulanacak. Kampanyada vade süresi 10 yıl olacak. Kampanya kapsamında 120 m² 3+1 daire için ise 900 bin TL devletten, kalan tutara yüzde 10 peşinat ve 6 bin 750 TL’den başlayan taksitle 10 yıl vade uygulanacak.

Başvuru Detayları

  • Mülk sahipleri 26 Nisan – 29 Mayıs tarihleri arasında e-devlet üzerinden başvuru yapacak.
  • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzmanları tarafından başvuruda bulunulan binanın ön incelemesi yapılacak ve bina için bir keşif raporu hazırlanacak.
  • Gönüllülük esasıyla anlaşma sağlanan bina için protokol hazırlanacak, proje aşamasına geçilecek.
  • Ruhsat alma süreci başlayacak.
  • Binanın boşaltılmasıyla TOKİ eliyle başlatılacak inşa süreci en geç 2 yıl içinde tamamlanacak, bu süreçte 10.500 TL taşınma ve aylık 5.250 TL kira yardımı yapılacak.
  • Çarşamba günü başvuruları başlayacak kampanyanın detayları bakanlık tarafından ilan edecek.
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir