KADINLARA ÇİFT MAAŞ MÜJDESİ! | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • KADINLARA ÇİFT MAAŞ MÜJDESİ!  Devlet, babasını ya da eşini kaybetmiş olan bayanlara maaş ödemesi yapıyor. Aynı zamanda bu bayanların kendi maaşları da oluyor. Kadınlara çift maaş verilmesi üzerine bir haber geldi.

  Bu Durumdan Kimler Ne Şekilde Faydalanabiliyor?

  Kadınlara çift maaş müjdesi! Uzun zamandır en çok merak edilen konu bayanın hem ölen eşi dolayısıyla hem de ölen babası dolayısıyla maaş alması konusuydu. Bilinmesi gereken bir konu şudur ki: Eşi vefat eden bir bayan devletten çift maaş alabilir. Bu durumda bayan emekli ise hem emekli maaşını hemde kocasının maaşını alabilir. Böylece bayan devletten çift maaş hakkına sahip olur. Bunun dışında eşi vefat eden bayan vatandaş çalışabilir. Böyle bir durumda kişi hem kocasından kalan maaşı hem de sigortalı olarak çalıştığı yerden maaşını alır ve zamanı geldiğinde emekli olur.

  Bunun dışındaki bir diğer mevzu ise bayan vatandaşın hem ölen eşinden hem de ölen babasından alınan maaştır. Eğer kız çocuk çalışmıyorsa vefat eden anne babasından maaş alır. Eğer kız çocuğu çalışmaya başlarsa SSK ya da Bağ-Kur tarafından bağlanan maaş kesintiye uğruyor. Emekli sandığından bağlanan maaş ise kız çocuğu SSK yada Bağ-Kur lu olarak çalışıyorsa kesilmiyor.

  Kız çocuğu çalışmıyorsa da çift maaş alabiliyor. Kız çocuğu ölen anne babasından gelenlerin fazla olanının tamamını, az olanının yarısını alabiliyor. Kız çocuğu evlendiği takdirde maaşı kesintiye uğruyor.  tıkla sorunu sor

  KADINLARA ÇİFT MAAŞ MÜJDESİ! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sulese dedi ki:

   Annem babamdan sgk dan dul maaşı alıyor. Babam 26 Ocak 2012de vefat etti. Dedem Bağkur emeklisi 28.05.2013’te vefat etti. Anneannem dedemden dul maaşı alıyordu. Şimdi anneannemi de kaybettik. Teyzem de dul ve şehit aylığı var. Annemle teyzem dedemden maaş alabilirler mi? Teşekkürler. Saygılar.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bağkur emeklisi olduğu için alamayabilirler. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. Meral dedi ki:

   Ben 8 sene önce devlet memuru olarak emekli oldum. Babam 1993 yılında vefat etti Babam emekliye sandığından emek bir astsubaydı.
   Bekar biri olarak babamdan da yetim maaşı alabilir miyim. S.S.K dan emekli olan kuzenlerm emekli sandığına bağlık olan babalarından ayrıca yetim maaşı alıyorlar. Ayrı kurum olduğu için veriyorlarmış. Bu anayaşasının eşitlk ilkesine aykırı değil mi Ayrı kurum ise yetim maaşı var. Ama çalıştığınız kurum ve babanızın emekli maaşı aldığı kurum aynı ise yetim maaşı verilmiyor. Saygılarımı arz ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet maaşa başvurmanız durumunda alabilirsiniz.

  3. göksel. g dedi ki:

   Babam ssk emeklisiydi babam 2003 tarihinde vefat etti anneme babamdan dul maaşı bağlandı annemin babasida ssk emeklisiydi 2005 tarihinde vefat etti çift maas için ssk ya başvurduk babamın maaşı kesilip dedemin maaşı biraz yüksek oldugu icin onu bagladilar annem hem babasindan hem esinden cift maas alabilir mi saygilarimla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır çift maaş alamaz. Yüksek olan maaş bağlanır.

  4. Deniz selin dedi ki:

   Eltimin eşi öldü. Bağkurluydu. 2 kız çocuğu var. Biri liseye biri ortaokula gidiyor. Hem esine hem de çocuklarına maaş bağlanabilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli ise bağlanır. Emekli olması için yeterli primi varsa emekli edilip kalanlara maaş bağlanabilir.

  5. Kml35 dedi ki:

   Annem ssk emeklisi babam da ssk emeklisi babam vefat etti annem hem babamın maaşını hemde kendi maaşını alabilir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çift maaş alma durumu yeni yasalara göre mümkün değildir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  6. Fatma Yıldırım dedi ki:

   Merhaba. Ben 2007 de vefat eden babamdan 5 yıldır bagkurdan yetim maaşı alıyorum. Fakat sigortadan emeklilik günüm gelmesinden dolayı dilekçe verdim. Sigortadan emekli olacağım aynı zamanda küçük bir terzi dükkanım var. Sorum şu; kesilen yetim maaşım tekrar bağlanabilir mi bunun için ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli olacağınız için yetim aylığı alamazsınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.