Haberler

KADINLARA ÇİFT MAAŞ MÜJDESİ!

Devlet, babasını ya da eşini kaybetmiş olan bayanlara maaş ödemesi yapıyor. Aynı zamanda bu bayanların kendi maaşları da oluyor. Kadınlara çift maaş verilmesi üzerine bir haber geldi.


Bu Durumdan Kimler Ne Şekilde Faydalanabiliyor?

Kadınlara çift maaş müjdesi! Uzun zamandır en çok merak edilen konu bayanın hem ölen eşi dolayısıyla hem de ölen babası dolayısıyla maaş alması konusuydu. Bilinmesi gereken bir konu şudur ki: Eşi vefat eden bir bayan devletten çift maaş alabilir. Bu durumda bayan emekli ise hem emekli maaşını hemde kocasının maaşını alabilir. Böylece bayan devletten çift maaş hakkına sahip olur. Bunun dışında eşi vefat eden bayan vatandaş çalışabilir. Böyle bir durumda kişi hem kocasından kalan maaşı hem de sigortalı olarak çalıştığı yerden maaşını alır ve zamanı geldiğinde emekli olur.

Bunun dışındaki bir diğer mevzu ise bayan vatandaşın hem ölen eşinden hem de ölen babasından alınan maaştır. Eğer kız çocuk çalışmıyorsa vefat eden anne babasından maaş alır. Eğer kız çocuğu çalışmaya başlarsa SSK ya da Bağ-Kur tarafından bağlanan maaş kesintiye uğruyor. Emekli sandığından bağlanan maaş ise kız çocuğu SSK yada Bağ-Kur lu olarak çalışıyorsa kesilmiyor.

Kız çocuğu çalışmıyorsa da çift maaş alabiliyor. Kız çocuğu ölen anne babasından gelenlerin fazla olanının tamamını, az olanının yarısını alabiliyor. Kız çocuğu evlendiği takdirde maaşı kesintiye uğruyor.

İlgili Makaleler

167 Yorum

 1. Merhaba
  Babam 2004 yılında vefat etti (emekli sandığı) eşim haziran 2019 da vefat etti (SSK emeklisi) her ikisinden maaş alabilir miyim

 2. Babam Mart 2019 da vefat etti annem babamdan emekli sandığından dul maaşı alıyor 1998 yılında vefat eden ssk dan maaş alan babasından yetim aylığı alabilir mi

 3. merhaba annem annesinin maaşı için ankaraya başvurduk 40 gün oldu ne kadar daha bekleriz onaylanmaması için sorun oluşurmu eşinden ve babasından maaş alıyor annesi 1992 de vefaat etti ssk emeklisi

 4. Babamın sigorta primi 5590 gün annemin ise 6571 gün. Annemin pirim günü daha yüksek iken ssk bana babamın maaşını bağlamış. Bu konuda itirazda bulunabilir miyim ? İtiraz süreci nasıl gelişir ? Babamdan şuan 1516 tl annemden ise 757 tl alıyorum. Babamın maaşının %71 annemin ise %25 i bağlı.

  1. Merhaba,

   Annenizin maaşı daha yüksek ise onun maaşını alma talebinde bulunabilirsiniz. Ancak öncesinde maaş hesaplaması yptırın kaybınız olmasın.

 5. merhaba benim babam 2014 ocak ayında vefat etti, sgk işçi emeklisi idi, dul maaşı anneme bağlandı, dedem de 2014 ocak ayında vefat etti, dedem bağkur emeklisi idi, annem yetim maaşınıda alabilir mi? yani çift maaş alabilir mi?

 6. Babam ve eşim bagkur emeklis ikiside vefat ettiler.i ben esimin maasini aliyorum annemde babamin maasaini aliyordu annemde vefat etti babamin ve esimin maasini alma sansim var mi

 7. selam kocam 2015 yılında vefat etti(emekli sandığı harp malülü) .emekli sandığından maaş bağlandı.
  babam 1992 yılında vefat etti ve bağkurlu,babamın maaşınıda alabilirmiyim.

 8. merhaba benim annem 1993 de vefat etti annemden maaş için ankaraya başvurdum faiz ödemesi kaç yılın dan itibaren oluyor

 9. Babam ssk emeklisiydi babam 2013 tarihinde vefat etti anneme babamdan dul maaşı bağlandı annemin babasida ssk emeklisiydi 1997 tarihinde vefat etti . Şu an anneannem dedemden dul maaşı alıyor anneannem yaşarken annemde maaştan alabilirmi alırsa hangi oranda alır. Birde anneannemin vefat etmesi durumunda başvuru yapılırsa hangi oranda maaş alabilir? Annem hem babasindan hem esinden cift maas alabilir mi ?
  Saygılarımla,

 10. öncelikle bilgileriniz den dolayı teşekkür ederim ananem 1993 de vefaat etti ssk emeklisi 93 den bu yanamı faizli ödeme yapılıyor ve faiz ne kadardan hesaplanıyor

 11. merhaba annem babamdan ve dedemden maaş alıyor annesinin maaşı için ankaraya müracaat ettik ne kadar sürede maaş bağlanır ve maaşın ne kadarını alabilir

  1. Merhaba,

   Emeklilik maaş bağlanma işlemleri45-60 gün arasında sürmektedir. Eğer onaylanır ise tek hak sahibi ise % 40 ını alabilir.

 12. merhaba öncelikle teşekkür ederim soruma cevap verdiğiniz için
  1993 de ananem vefaat etti maaş hakkı bulunuyor demiştiniz peki maaş bağlanma süresi ne kadar sürer maaş bağlandı kağıdını ankaramı yolluyor ssk mı

 13. merhaba annem babamdan ve dedemden maaş alıyor annesinin maaşınıda alabilirmi annesi 1993 de vefaat etti ssk emeklisi eğer alınırsa faizlimi ödeme yapılıyor

 14. Merhaba. Babam 2003 yılında vefat etti annem babamdan dul aylığı almaya başladı. Babam SGKlı idi. Dedem ise bağkurdan emekli oldu sonra da vefat etti onun emekli maaşını anneannem almaya devam etti 2019 yılında da anneannem vefat etti. Şimdi annem dedemden kalan bu Bağkur emekli maaşını alabilir mi ?

 15. merhabalar…annem 2003 yılında ölen babamdan maaş alıyor…anneannemin maaşınıda alabilir mi ?
  babam emekli sandığı memur emeklisi anneannem ssk emeklisi…?

 16. Merhaba babamız 2984 yılında vefat etti annem babamdan Bağ-Kur’da dul maaşı alıyor . Annemin babası da 2017 yılında vefat etti ve sgklıydı ; annem dedemin maaşından da yararlanabiliyor mi?

 17. Merhaba. Eşim 2013 yılında vefat etti. Eşim 1981 yılında emekli sandığından emekli oldu. Eşimden Emekli sandığından dul maaşı alıyorum. Ayrıca babam 1997 yılında vefat etti. Babam bağkurdan emekli oldu. 2014 yılında sgk başvuru yapmıştım. SGK babamın bağkur maaşınıda alamayacağımı söylemişlerdi. Yeni değişen kanunlarla birlikte şuan eşimden aldığım emekli sandığı dul emeklisi ile birlikte babamdan da bağkur yetim maaşıda alabilir miyim?

 18. 2018 yılında SSK emeklisi eş, 1999 yılında bağkur emeklisi baba vefat etmiştir. Her ikisinden de maaş bağlanabilir mi?

  1. Merhaba,

   Kendi maaşı yok ise hem eşinden ham babasından maaş alınabilir.

 19. Merhabalar. Eşim 2013 yılında vefat etti. Kendisinden kalan SSK emeklilik maaşını almaktayım. Babam ise 2015 yılında vefat etti ve Bağkur emeklisiydi. Çift emekli maaşı alabilme hakkım var mıdır? SGK kapsamında sorgulattık fakart 2008 yılı itibariyle yasanın değiştiği ve bütün sosyal güvenlik kurumlarının birleştiği yönünde bilgi verdiler. Ama ne hikmettir ki her yere sorgulatıyoruz, araştırıyoruz çift maaş almam gerektiği söyleniyor. Yardımcı olabilir misiniz lütfen.

  1. Annemin prim günü babamın prim gününden daha fazla lakin babamın maaşından daha yüksek alıyorum. Öncelik annemin maaşına verilmeliydi diye biliyorum. Yani hangi maaş yüksekse o maaştan daha fazla alınmıyor mu. Bu durumu değiştirme seçeneğim var mı.

  2. Merhaba,

   Hem annenizin hem da babanızın maaşının %50 sini alma hakkınız mevcut. Annenizin maaşı için de başvuru yapmalısınız.

 20. Merhaba benim kafamı karıştıran bir sorum olacak ben 14eylül 2012de vefat eden emekli sandığına baglı eşimden dul öasşı alıyorum çalışmıyorum bir sigortamda söz konusu değil iki çocuğum var sormak istediğim şu 9aralık 1997de vefat eden annemden de yetim aylığı bağlanmadı için başvurdum ama hep red cevabı geldi tekrar başvursam alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Anneniz de eğer emekli sandığı emeklisi ise yetim aylığı alamazsınız. diğer kurumlardan ise alabilmeniz gerekiyor.

 21. Merhaba Beni yetim maasi almaktayim aldigim para yetmemektedir. Kulagimda da rahatsizligim var. Işitme cihazi kullaniyorum. Duncan dolayi calisamiyirum. Beni m yetim maasim ssk ya dilekce versem. Maasim zamlanir mi?

  1. Merhaba,

   Yetim maaşı babanızın emekli maaşına göre oranlanmaktadır. Maalesef Kulağınızda ki rahatsızlık bunun artışını sağlamaz

 22. Ben devlet memuru olarak çalışmaktayım eşim vefat etti SSK’lı olan ölmüş babamdan yetim aylığı alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Emekli sandığı kapsamında çalıştığınız veya emekli olduğunuzda babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

 23. mrbalar ssk emeklisi babam 2007 yılında vefat etti anneme dul maaşı bağlandı daha sonra ssk kurumundan Tarım/Çiftçi Bağkurlu babasındanda maaş alabileceği söylendi ve bir süre sonra anneme babasındanda maaş bağlandı bir süre bu maaşı aldı. 2015 yada 2016 tarihinde Tarım/Çiftçi Bağkur babasından aldığı maaş kesildi ve geriye dönük olarak 20000 tl borç çıkardılar ve bu borcuda şimdi eşinden aldığı ssk maaşında kesiyorlar. bu konuda bilgi verebilimisiniz .iyi çalışmalar.

  1. Merhaba hem annemden hem de babamdan yetim aylığı alıyorum. Lakin her iki maaşta kesintiye uğruyor. Her ikisi de ssk’lı normalde 1 maaşı tam bir maaşı yarım almam gerekmiyor mu?

 24. Ben dul bir bayanım babamdan kalan emekli maaşını bir kısmını deği ltammmını alsam annemde kendı babasınınkıni alabilirim ikisinde SSK emeklisi

 25. Dul bir bayanım babamın bağkur emekli maaşını alıyorum annem yurt dışında emekli öldü onun maaşını alabilirmiyim

 26. Kolay gelsin annem babamdan malulen emekli maaşını alıyor ayrıca kendi babasından da SSK emekl maaşını alıyor bauram öncesi ikramiye ödemes iki maaşa da mı olur nasıl olur acaba teşekkürler

 27. Ben bir bankanın özel sandığından emekli maaşı almaktayım. Ssk emeklisi babamdan yetim aylığı alırken evlilik nedeniyle kesilmişti . Babamın vefatı 1978 yılı olup boşanmış olmam nedeniyle yeniden yetim aylığı almak istemekteyim . Özel bankanın özel sandığından almakta olduğum emekli maaşı ile birlikte yetim maaşı alabilir miyim ?

 28. merhabalar ;
  2015 Yılında özel bir bankadan emekli oldum. eşimden 2017 yılında boşandım.babam 2013 yılında vefat ettti.kendisi emekli sandığından emekli idi. emekli sandığından annem emekli maaşı alıyor. Bende ölen babamdan emekli maaşı alabilirmiyi. Alacağım tutar annemin aldığı maaştan mı kesilir.

 29. Annem 1990 yılında ölen bağkurku babamdan asgari ücretin altında maaş alıyor. 1987 yılında bağkurlu ölen babasındanda maaş alabilir mi?

 30. Eşim 2000 yılında vefat etti . Eşimin bagkur dan emekli maasi tarafima bağladı.

  Babam 1980 yılında vefat etti bagkurlu
  .
  Kız kardeşimin vefat eden eşi ssk emeklisi esinin ve babamın maasini alıyor.

  Ben bagkurdan babamin maasini alabilirmiyim.

  saygilarimla

  1. Merhaba,

   Eşiniz ve babanız bağkur emeklisi olduğundan ikiside 2008 öncesi vefat etse de tercih ettiğiniz maaşı alabilirsiniz. Her ikisinide alamazsınız.

 31. İyi günler,2018haziranda evleneceğim. Ölüm aylığı almaktayım babam vefat ettiği için . Bu kesilecek mi acaba evlendiğimde?>Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

 32. SGK emekliyim. Eşim 2011 tarihinde vefat ettti, Emekli Sandığı dul maaşı alıyorum. Babam Bağkur emeklisi idi, 2000 yılında vefat etti, babamın maaşını alabiliyormuyum.

  1. Merhaba,

   Emekli sandığı emekli dul maaşı alırken babanızdan da maaş alabilirsiniz.

 33. Hocam merhabalar.. Annem 1981 yılında emekli sandığından emekli oldu. Babam 1996’da vefat etti ve SSK’dan emekli idi. Büyükbabam yani annemin babası da 1994’te vefat etti ve o da SSK’dan emekli idi. Annem şu an hem kendi maaşını hem de babamdan kalan dul maaşını almakta.. Bu halde annem artı olarak kendi babasından kalan maaşı da alabilir mi? Yani aynı anda 3 maaşı birden, hem kendisinin, hem babamın ve hem de kendi babasının maaşını alabilir mi? Yoksa birinden feragat etmesi mi gerekir? Değerli cevabınız için şimdiden teşekkür ederim….

  1. Merhaba,

   Eğer anneniz emekli sandığı emeklisi olmasa idi 3 maaş alma hakkı vardı. Ancak mevcut durumda alma hakkı yoktur.

 34. Emekli sandığından Emekliyim . Dul bir bayanım, ssk dan emekli olan babamı 2000 yılında kaybettim Çalışan biri değiim artık emekliyim babamdan maaş alabilirmiyim?

  1. Merhaba

   Emekli sandığı emeklileri annenden veya babadan yetim maaşı alamamaktadır.

 35. Ablam bekar ve emekli sandigindan emekli, annem ssk,dan emekli 2007 yilinda vefat etmis babamin maasini aliyordu. O da bu ay vefat etti. Ablama maas baglanabilirmi.

  1. Merhaba,

   emekli sandığı emeklisi ssk veya bağkur emeklisinden yetim maaşı alamamaktadır.

 36. annem, babamdan sgk dan dul maaşı alıyor, annemin annesi kocasından şehit maaşı alıyordu ve vefat etti, annem hem babamdan sgk dul maaşı hem de şehit maaşı alabilirmi?

 37. Merhaba eşimi trafik kazasında kaybettim 1991 yılında dul maaşı alıyorum bagkurdan babamida 2014te kaybettim onun maasinida alabilirim oda bagkurlu

  1. Kevser Hanım merhaba,

   Her iki aylığı da alma hakkınız yok. Ancak yüksek olan tercih edebilirsiniz.

 38. Karı koca her ikisi de emekli sandığından emekli olanlar eşlerinin ölümü durumunda önünde da maaşını alabilirler mi? Yani iki maaş alma durumları varmı? Teşekkürler.

 39. sle hastasıyım.7 senelikte sigortam var.işten ayrıldım.ayrılalı 3-4 sene oluyo.32 yaşındayım.erken emekli olabiliyomuyum.

 40. Ben devlet memurluğundan emekli oldum . Emekli sandığından maaş alıyorum ve bekarım .Babamı ve annemi kaybettim babamın emekli sandığından maaşını alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan babadan yetim maaşı alamazsınız

 41. 21.nci hukuk dairesi’nin 29.03.2011 gün ve 2010/1954 Esas, 2011/2938 Kararı, üstteki mevzuat hükümlerini göz önünde bulundurarak, her ikisi de SSK’lı olan eş veya karı/kocadan birisinin 06.08.2003 tarihinden önce ölmüş olması halinde, dava açmak yoluyla SGK’dan çift aylık alınabileceğini ortaya koymaktadır. Babamın olum tarihi 13.08.1997 dedemin olum tarihi 2009 annemin cift maas hakkı varmı saygılarımla ikiside ssk emeklisi

 42. Ben özel bi şirkette çalışmaya başladım temizlikçi olarak babamda kalan bagkur maaşı alıyordum ama şimdi kesildi
  Tekrar nasil alabilirim çunku benim maaş çok az bi mevla dort çocukla vede dulum bana yardimci olurmusunuz lutfen

 43. iyi günler 1996 yılında iş kazasında ölen eşimden ölüm aylıgı . ve kaza maaşı alıyordum. babam danda yetim maaşı alma hakkı kazandım mahkeme yoluyla babamın maaşı baglandı babamda 1988 vefat etmişdi kaza maaşım kesildi eşim iş kazasında öldugu için baglanan bir maaşdı 19 sene sonra neden kesildi anlamadım 506 yasa geregi kesilemez biliyordum ama kesildi. gerekçeli bir kanun varmı eski maaşlara geçerli olan soruma cevap verirseniz memnun olurum saygılarımla.

 44. Neden çalışabilecek güçte bir kız çocuğu ölene kadar maaş alıyor. Erkekler neden sosyal haklardan faydalanamiyor. sosyal adaletsizlik var.

 45. 2014 yılında eşimi kaybettim ve emekli sandığından dul maaşı almaktayım 5 ay önce de isteğe bağlı bağkur emeklisi babamı kaybettim. Babamın maşını da alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Eşiniz emekli sandığı emeklisi olduğundan; babanızdan da emekli maaşı alabilirsiniz.

 46. Babam Bağ-Kur emeklisi iken 2005 yılında vefat etti.Ben,emekli sandığı mensubuyum.Babamdan ikinci bir aylık alma hakkım var mı?

  1. Emekli sandığı emeklisi veya çalışanın Bağkur veya SSK emeklisi babasından yetim maaşı alma hakkı bulunmamaktadır.

 47. Sevinç
  Ssk’ lı çalışıyorum.
  2014 yılında eşimi kaybettim, bu sebepten bağ-kur’dan dul aylığı alıyorum.
  Babamı ise 2009 yılında kaybettim. O da bağ-kur emeklisi idi ve şu an adul aylığı anneme bağlı durumda
  Soru: ben babamın aylığını talep edebilirmiyim?
  Annemin aylığı kesilirmi

  1. Merhaba,

   Ssklı olarak çalışıyorsanız babanızdan yetim maaşı alma hakkınız bulunmuyor.

  1. Merhaba,

   Sorunuz çok açık değil. Eğer eşinizin vefatı dolayısı ile Bağ-kur dul emeklilik maaşı ise Hem kendi emekli maaşınızı hem de eşinizden kalan emekli maaşını alabilirsiniz.

 48. Ben 25 sene oldu evleneli bekarken 290 günüm vardı sigartata şöyle bir duyum aldım 25 sene evli olup calışmayan bayanları emekli yapacaklarmış acaba bu duyumlar dogrumu

 49. herhangi bir işte çalişmadim.kocam öldu ondan maaş aliyorum ölen babamdan da maas alabilirmiyim her ikisi de emekli sandigi mensubuydu
  75 yaşındayım

 50. Eşimi 2013 kaybettim malülen emekli oldum bi kızım var skklı bi işe girsem eşimden aldığım emekli maaşim kesilirmi?

 51. Merhabalar!Ben emekli sandığından emekliyim.Babam 2005 yılında vefat etti,Bağ-Kur emeklisiydi.Babamdan ikinci bir aylık alabilir miyim?Teşekkürler.

 52. Babam 1982 yılında memurken vefat etti ve ozamndan beri annem emekli sandıgından maaş almakta idi 2010 yılında babasının ciftci bakuru olan maaşına müracaat etti ve onuda almaya başladı.2016 yılında yeterli diyerk hem maaşı kesildi hemde o gune kadar aldığı parayı almak için kocasının maaşına haciz kondu ve maaşı bide öyle kesildi.AYRICA MAAŞI BRÜT ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDEDE DEYİL .Bu nasıl odu

 53. Annem ssk emeklisi eşinden maaş alıyordu babasının bağkur maaşına başvurdu 2015 haziranda alabilir günü eksik para yatırıp tamamlatın dediler askerliğini yatırttılar 4500 tl her ikisininde ölüm tarihi 2000 öncesi ve eşten aldığı maaş asgari ücretin brüt tutarının altında ise ve başka bir geliri yoksa sıkıntısız bağlanır dediler bağlandı 2016 şubatta geri kesildi kurum doğru düzgün bir açıklama yapmadı ankaradan kesildi dediler biz bilemeyiz dediler neden bağladınız yeni bağlandı böyle bir durum varsa neden para yatırttınız dediysekte muhattap bulamadık şimdi annemin maaşından yatan paralar geri kesiliyor üstelik yatırttıkları parada gitti mağdur olduk yapabileceğimiz dava açmaktan başka birşey yok dediler onun içinde yine para gerekiyordu açamadık bu durumla ilgili ne yapabiliriz tşk

  1. Lütfen alo 170 SGK hattını arayarak konuya ilişkin daha detaylı bilgi alınız ve dilekçe ile kuruma başvuruda bulununuz

  1. Anneniz dul maaşı alabilmektedir. Lütfen başvuru için alo 170 SGK hattını arayınız

 54. Merhaba. Annemin babası (dedem) 1988 yılında, babam 1992 yılında vefat etti. Dedem öldüğünde Bağ-Kur dan emekli idi. Babam Emekli Sandığından Emekli olamadan vefat etti. Annem Babamdan vefat maaşı alıyor. Dedemden de aylık alabilir mi ? Teşekkürler…

 55. 21.nci hukuk dairesi’nin 29.03.2011 gün ve 2010/1954 Esas, 2011/2938 Kararı, üstteki mevzuat hükümlerini göz önünde bulundurarak, her ikisi de SSK’lı olan eş veya karı/kocadan birisinin 06.08.2003 tarihinden önce ölmüş olması halinde, dava açmak yoluyla SGK’dan çift aylık alınabileceğini ortaya koymaktadır. Babamın olum tarihi 03.08.2003 dedemin olum tarihi 2005 annemin cift maas hakkı varmı saygılarımla ikiside ssk emeklisi

  1. Sigorta durumunuzu bilmediğimizden dolayı alo 170 sgk hattını arayarak bilgi alınız

 56. İyi Günler,
  Ben emekli sandığından emekliyim. Karım ise SSK dan emekl.
  Vefatım halinde karım benim maaşımı da alabilecek mi?
  Teşekkürler.

  1. Vefat eden eş üzerinden kişinin tekrardan resmi evliliği olmadığı süreci ölüm aylığı alabilecektir.

 57. annem dedemden şehit maaşı alıyordu fakat vefat etti bende eşimden dul maaşı almaktayım annemin maaşı bana bağlanır mı ?

  Not:dedem harpde(savaşda) kalmış bir daha geri dönmemiş

 58. Merhaba

  Babam 30.11.2015 te vefat etti. Annen babamin ssk maasini aliyor. Dedeminde bagkur dan emeklisi var. Annem her ikisinin maasini alabilirmi

  1. Konu hakkında bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir. Kurum tarafından hakedişlik kontrol edilerek olumlu yada olumsuz bilgiyi ordan verecekler

 59. Merhaba.
  Babam 2010 yılında vefat etti ve bağkurluydu. Annem babamdan dolayı dul aylığı alıyor. Ablam da 2016 yılında vefat etti ve SSK lıydı. Annemin hem babamdan hem de ablamdan dolayı maaş bağlanma durumu var mı?

 60. Slm annem 1989 yılında vefat etti bende 2000 yılında bosandım annemden maas baglandı emekli sandıgı mensubuydu annem şimdi cıkan kanunla bana alo 170 babamdanda maasının yarısını alabileceğimi soyluyor ama oda emekli sandıgı mensubuydu ve 1970 yılında vefat etmiştir babamın maaasnı yarım anneminkini tam alabilirmişim sgk ya basvurdum olmaz dendi ama alo 170 ısrarla olur kuruma dilekce yazın der alabilirmiyim babamdanda yarım maas

  1. Alabilmektesiniz. Ancak vefat yılı veya farklı kurum özelliklerinden dolayı kuruma başvurunuz

  2. Emekli sandıgına basvuru dilekcemi hangi adrese gondermem gerek yazabilirmisiniz lutfen

 61. Babam 2003 tarihinde vefat etti anneme babamdan dul maaşı bağlandı annemin babası dedem 2005 te vefat etti çift maas icin sgk ya başvurduk anneme dedemin maaşı bağlandı babaminki kesildi annem hem babadan hem eşten çift maas alabilir mi ikiside ssk emeklisi saygilarimla

  1. 5510 sayılı kanuna göre iki aylığı alamayacaktır ancak dosyadan incelenmesi için Alo 170 hattını arayarak başvuru oluşturabilir veya dilekçe ile kuruma başvurabilirsiniz

 62. Merhaba
  Annem 1937 doğumlu 2000 yılında Bağkurdan Emekli oldu. Babamı genç yaşta kaybettiğimiz için hiç evlenmedi DUL aylığı almıyor.
  Annemin Babası SSK Emeklisi idi Dedemi de 1995 yılında kaybettik.
  Annemin başka kardeşi yok. SSK meklisi ölmüş babasının maaşını alabilir mi? Alabilirse ne yapmalıyız. Teşekkürler.
  Annem şuanda sadece bağkurdan kendi emekli maaşını almaktadır.

 63. Yeni bir yasami cikti haberimiz yok.babam 2008 yılında vefat etti emekli sandigiydi. dedem 1987 yılında vefat etti o da bagkurluydu. annem hem eşinden hem babasından maaş alıyordu fakat uc sene once eline gelen belgeyle ikisini haketmediği iki maasın toplamının asgari ücreti aştıgı onun icin geriye dönük borclandıgı yazıldı. ve suan annem babasından maas alamıyor eşinden aldıgı maasın4te 1 i kesiliyor. suan cıkan düzenlemeyle iki maası alıp borcu ödemeyebilirmi.

  1. Henüz çıkan bir yasa yok ancak kuruma dilekçe ile müracat edin.Şartları sağlıyorsa kurum tarafından maaş bağlanacaktır. Detaylı bilgi için lütfen alo 170 SGK Danışma hattini arayınız

 64. Babam 1994 yılında vefat etti bağkur emeklisi idi. Bende buyıl ssk dan emekli oldum. Bekar olmam ve babamın 2008 den önce ölmesi nedeni ile onun maaşını da alabilirmiyim.

 65. babam 1 ağustos 2016 da vefat etti onun aylığı anneme bağlandı dedem annemin babası nisan 1994 te vefat etti annem dedemin aylığını alabilirmi not her ikiside ssk emeklisi

  1. Alabilir. Belirli bir oranda her iki maaştan da faydalanır. Dilekçe ile birlikte SGK ya başvurunuz.

 66. Merhabalar. Annem, babam vefat ettiği için dul aylığı alıyordu. Babam SGK’dan emekli. Annemin babası da SGK’dan emekli. İkisi de SGK’dan emekli olduğu için sgk başvuru dilekçemizi olumsuz cevapladı. BİMER’e yazarak hakkımız olduğunu beyan ettik ve cevap olumlu geldi. Bir önceki başvuru tarihimizden itibaren birikmiş kısmı da toplu yatırdılar. Ama doğrudan anneme değil. Anneme babasının maaşı bağlandı kız kardeşime ise babamın maaşı bağlandı. Benim sorun kız kardeşim evlendiği zaman maaşı annemin üzerine devretmesi mümkün olacak mı?

  1. Kız kardeşiniz evlenirse babasından aldığı yetim aylığı kesilir. Devir işlemi için kurumunuza başvuru yapınız

 67. Ssk dan emekli boşanmış bir bayanım.Babam 1983 yılında vefat etmişti.Ssk dan emekli idi.Maasini alabilirmıyım?

 68. 31 Aralık 1997 senesinden bu yana Devlet Memuru olarak çalışmaktayım. Aralık 2014 yılında eşimden boşandım. Babam Haziran 2010 yılında vefat etti. Dul ve çalışan bir bayan olarak babamın bağkur aylığını alabilirmiyim? Beni aydınlatırsanız teşekkür ederim.

 69. merhaba. babam 2004 yılında vefat etti ssk lıydı. dedem 1995 yılında vefat etti o da bagkurluydu. annem hem eşinden hem babasından maaş alıyordu fakat gecen sene eline gelen belgeyle ikisini haketmediği iki maasın toplamının asgari ücreti aştıgı onun icin geriye dönük 28bin lira borclandıgı yazıldı. ve suan annem babasından maas alamıyor eşinden aldıgı maasın4te 1 i kesiliyor. suan cıkan düzenlemeyle iki maası alıp borcu ödemeyebilirmi.

  1. Kanunla net olarak alır ifadesi geçmiyor. Kurum incelemesine göre aylık bağlanır. Aylığı bağlayan kurum ile iletişime geçebilirsiniz

 70. Annem Vefat eden babamdan dul maaşı alıyor babam 88 öncesi vefat etti,ayrıca vefat eden kendi babasından maaş alabilirmi?çünkü diğer dul teyzem de dedemden maaş alıyor,ne yapmamız gerekiyor?

  1. Eğer kendi maaş veya emekli aylığı bulunmuyorsa %50 oranında dul aylığı ve kurumun belirlediği miktarda yetim aylığı alma hakkına sahiptir.

 71. babam 2010 tarihinde vefat etti (Emekli sandığı) annem babamdan dul aylıgı alıyor. 2015 senesınde annemın babası vefat ettı(Ssk) yetım alıgı alıp alamayacagı muamma ? kımı sıteler de alır kımı yerde alamaz dıyor emeklı sandıgı iştirakçisi oldugundan babasının maaşını da alabılecegı cogu yerde yazıyor sızce alabılır mı ?

  1. Dul ve yetim aylıkları:
   Ölenin bağlanmış veya bu Kanun hükümlerine göre hesaplanacak emekli, adi malullük
   veya vazife malullüğü aylıklarının;
   a) Dul karı ve koca için % 50’si, aylık alan yetimi bulunmayanların dul eşlerine % 75’i,
   b) Çocuklarla ana veya babanın her biri için % 25’i, oranında bağlanır.
   Ölenin aylığa müstehak bir dul karı veya kocası ile bir yetimi bulunması halinde, dul
   karı veya kocaya % 60, yetimine % 30 oranı uygulanır.
   Ayrıca daha detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ.

 72. MERHABA BENİM ANNEM 2016 DA EMEKLİ OLDU VE 2003 TEN BERİ DUL VE BABAMIN ÇOK FAZLA SİGORTASI OLMADIĞINDAN MAAŞ ALAMAMIŞTI DİYE BİLİYORUM BENİM ANNEM HEM EMEKLİ HEMDE DUL MAAŞI ALABİLİR Mİ VE AYRICA ANNEM DUL KALDIĞINDA BABAM VEFAT ETTİĞİNDE 7 ÇOCUĞU DA KÜÇÜKTÜ .

  1. Hem eşinden kalan maaşı hem de sigortalı olarak çalıştığı iş yerinden maaşını alır ve zamanı geldiğinde emekli olur.Ancak Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

 73. Selamlar babam 2 ay önce vefat etti bağkur emeklisiydi anneme henüz maaş bağlanmadı, dedem sgkdan prim gün sayısındolmuş fakat emekli olmadan 1985 tarihinde vefat etti. Annem çift maaş alabilirmi. ? Saygılar

 74. merhaba babam 2014 bag kur emeklisi vefat etti.(annem dul aylığı alıyor) dedem 1991 veya 1994 yılında vefat etti ssk emeklisi bu durmda annem babasının da maaşını alabilir mi. basvuru yapsam kesin onaylanır mı

  1. Bunun resmi bir hükmü bulunmuyor.Kesin alırsınız diyemeyiz. Müracaatınızı kuruma yapabilirsiniz

 75. annem babamın vefatı ile SSK dan dul maaş almakta. Yurtdışı borçlanması yaparak Bagkur dan emekli maaşı olabilir mi?

 76. Babam 2016 da vefat etti malulen emekli annem alıyo maasini dedem ise annemin babası 1980 de vefat etmiş ssk emeklisi annem ıkisinide alabilirimi nasıl olur

 77. SGK’dan emekliyim. Babam İşbankası emeklisiydi ve vefat etti. Babamdan emekli maaşı albilir miyim?

  Tercih etme şansım var mı? Kendiminden vazgeç.p babamınkini alabilir miyim?

 78. kuzenimin babası bağkurdan emekli 2008 yılından önce vefat etti eşi ssk dan emekli 2014 yılında vefat etti kuzenim ev hanımı kocasının maaşını alıyor kendi üzerine kayıtlı bir evi varbabasından da maaş alabilirmi ayrıca kocasının üstüne olan bir daire vardı odairedende çocuklarıyla beraber üçte bir hissesi var bu durum babadan maaş almasına engel teşkil edermi

 79. Annem 2000 yılında emekli olmuş bir devlet memurudur
  Dedem ise ssk emeklisydi vefat etti annem ve babam ayrı Boşandılar annem dedemin maaşını alabilirimi ssk da buna göre değişen bir kanun çıktı mı?

 80. Merhaba annem babam şehit (polis) olduğu için emekli Sandığından maaş alıyor du. Dedem ise Bağkur emeklisi idi onun maaşıni ise anneannem almıştı. 2005 te anneannem öldü. ve Annem maaş için müracaat etti. maaşini alıyor du . Fakat bu ay kesildi. Niçin kesildiğini araştırmak için dilekçe verdi. Şimdi ise diyorlarmiski .gelir düzeyiniz fazla olduğu için maaş kesildi. ve hatta 5 sene geri ödeme yapılacak demişler . Böyle bir şey olabilir mi .Annemin bir çok arkadaşı bu şekilde maaş alıyor. Bir karşılık mı oldu. Lütfen çok acil cevap Yazın. Üzüntüden hasta olucak. Zaten kitkanaat geciniyordu .bu ne sacmalik

 81. Hocam merhabalar.. Annem 1981 yılında emekli sandığından emekli oldu. Babam 1996’da vefat etti ve SSK’dan emekli idi. Büyükbabam yani annemin babası da 1994’te vefat etti ve o da SSK’dan emekli idi. Annem şu an hem kendi maaşını hem de babamdan kalan dul maaşını almakta.. Bu halde annem artı olarak kendi babasından kalan maaşı da alabilir mi? Yani aynı anda 3 maaşı birden, hem kendisinin, hem babamın ve hem de kendi babasının maaşını alabilir mi? Yoksa birinden feragat etmesi mi gerekir? Değerli cevabınız için şimdiden teşekkür ederim….

 82. Merhaba,
  Dedem 1993 de babam, 2010 yılında vefat etti.
  Annem babamın ssk emekli aylığını alıyor 2010 dan bu yana. Dedemin
  Bağkur aylığını 2 sene kadar aldı fakat ocak 2016 da yasa değişti gerekçesi ile iptal edildi.
  Dedemin Bağkur maaşını şunan geri ödüyor annem , ölen babamın emekli aylığından
  Kesiliyor şu an. Babamın emekli aylığı zaten asgari ücretin altında. Bu geri ödeme yapılması gerekiyor mu itiraz etme şansımız var mı? Çok teşekkürler

 83. Mrb.benim eşim mefat etti 4 sene oluyo emekli maaşı bağlandı ayriyeten mefat eden babam dul maşini aldım yanlız babamdan aldım maaşı kestiler geri istiyorlar ayından kesiyorlar kredi çekmistim 2 sini eşimden aldım maaştan kesiyorlar ne yapmam gerekiyo bi yardım ci olurmusunuz

 84. Annem memur emeklisi. babamda memur emeklisi babam 1994 te Vefaat etti .2008 yılında da dedem ssk emeklisiydi 2008 yılında Dedemde Vefaat etti.şimdi annem hem kendi hem babamın hemde dedemin maaşını alabilirmi

 85. Emekli dul bir kadınım, babamın emekli maaşını annem alıyor..Ben 2. maaşş alabilirmiyim .. Nereye müraccat edeceğim..

 86. Ben ssk emeklisiyim ve çalışıyorum.emekli olmadan babamdan yetim aylığı alıyordum emekli olunca kesildi.simdi tekrar babamdan yetim aylığı da alabilir miyim?

 87. Selam annem dul emekli. Maaş dedemin 2. Dul Eşine bağlandı annem faydalanamiyor bu maaşdan annemin hiç bir hakkı yokmu acaba

 88. Babam 1996 yilında vefat etti ssk lıydı..dedem 2000 yilında vefat etti bagkur emeklisiydi. Annem hem babamdan dul aylıgı dedemden de yetim aylıģi aliyordu. Fakat 2014 yilinda dedemden aldığı yetim aylıgı kesildi.sebebi ise babamdan aldıģı dul aylığı asgari ücreti gećtiği içinmiş..sizce bu dogrumu..yapabileceģimiz birşey varmıdir.teşekkürler.

 89. Annem ölen eşinden (4c/Emekli Sandığı) maaş alıyordu. Babasından da (4b Bağ-kur) maaşı alıyordu. Bağ-kur maaşını 1 Ekim sonrası çıkan kararlar neticesinde 2016 yılının ilk ayında kestiler. Halbuki 1 Ekim sonrası çıkan kararların annemin aldığı maaşlar ile hiç bir sıkıntısı olmaması gerekiyor. Annemin babamdan aldığı maaşı Asgari ücretin brüt ücretinden düşük. Yani ikinci bir maaşı farklı kurum oldukları için almaya hak kazanıyor. Kuruma Dilekçe yazdık ve gelen cevap oğlunun yanında kaldığı için kira gideri olmadığı ve onun da kira geliri olarak sayılacağından Asgari ücretin üstünde olunacağı düşünülerek haksız rekabet olmaması için kesilmiş. Böyle bir kesme gerekçesi olabilir mi?

 90. Babam ssk emeklisiydi 2011 yilinda vefat etti annem aliyor maasini ve dedemde ssk emeklisi 1986 yilinda vefat etti basvuru yaptik sanirim red cevbi gelicek olurda annem babasinin maasini alirsa bnde babamin maasini alabilrmiyim calisyorum ssk liyim .ayrica red cvbi gelirse mahkeme acsak bi sekilde olumlu olurmu mahkeme acip davayi kazanan vatandas oldugunu okudum simdiden tesekkurler ..

 91. Merhaba. Ben 2007 de vefat eden babamdan 5 yıldır bagkurdan yetim maaşı alıyorum. Fakat sigortadan emeklilik günüm gelmesinden dolayı dilekçe verdim. Sigortadan emekli olacağım aynı zamanda küçük bir terzi dükkanım var. Sorum şu; kesilen yetim maaşım tekrar bağlanabilir mi bunun için ne yapmalıyım?

 92. Annem ssk emeklisi babam da ssk emeklisi babam vefat etti annem hem babamın maaşını hemde kendi maaşını alabilir mi

  1. Çift maaş alma durumu yeni yasalara göre mümkün değildir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 93. Eltimin eşi öldü. Bağkurluydu. 2 kız çocuğu var. Biri liseye biri ortaokula gidiyor. Hem esine hem de çocuklarına maaş bağlanabilir mi?

  1. Emekli ise bağlanır. Emekli olması için yeterli primi varsa emekli edilip kalanlara maaş bağlanabilir.

 94. Babam ssk emeklisiydi babam 2003 tarihinde vefat etti anneme babamdan dul maaşı bağlandı annemin babasida ssk emeklisiydi 2005 tarihinde vefat etti çift maas için ssk ya başvurduk babamın maaşı kesilip dedemin maaşı biraz yüksek oldugu icin onu bagladilar annem hem babasindan hem esinden cift maas alabilir mi saygilarimla

 95. Ben 8 sene önce devlet memuru olarak emekli oldum. Babam 1993 yılında vefat etti Babam emekliye sandığından emek bir astsubaydı.
  Bekar biri olarak babamdan da yetim maaşı alabilir miyim. S.S.K dan emekli olan kuzenlerm emekli sandığına bağlık olan babalarından ayrıca yetim maaşı alıyorlar. Ayrı kurum olduğu için veriyorlarmış. Bu anayaşasının eşitlk ilkesine aykırı değil mi Ayrı kurum ise yetim maaşı var. Ama çalıştığınız kurum ve babanızın emekli maaşı aldığı kurum aynı ise yetim maaşı verilmiyor. Saygılarımı arz ederim.

  1. Annem ssk emeklisi babamdan(2014 vefat) dul maasi alıyor, dedemden kalan bagkur maasida teyzeme baglandi 2008 oncesi vefat, annem yetim ayligina basvursa babamin maasini ayni oranda almaya devam eder mi kesinti olur mu, dedemin maasi teyzemle anneme hangi oranda baglanir

 96. Annem babamdan sgk dan dul maaşı alıyor. Babam 26 Ocak 2012de vefat etti. Dedem Bağkur emeklisi 28.05.2013’te vefat etti. Anneannem dedemden dul maaşı alıyordu. Şimdi anneannemi de kaybettik. Teyzem de dul ve şehit aylığı var. Annemle teyzem dedemden maaş alabilirler mi? Teşekkürler. Saygılar.

  1. Bağkur emeklisi olduğu için alamayabilirler. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. Merhaba, babam ssk emeklisiydi,9 ocak 2019 da vefat etti ve anneme dul maaşı bağlandı. Dedem bağkur emeklisiydi 2007 de vefat etti, annem dedemden de yetim aylığı alabilir mi?

  3. Merhaba benim babam 2015 yılında vefat etti bagkur emeklisiydi,annemin bababasıda 2000yılında vefat etti oda bakur emeklisiydi annem çalışmıyor ev hanımı hiç bir geliri yok sadece eşinin maaşını alabiliyor acaba babasının maaşınıda alabilirmi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu