ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA NE DEMEK?

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA NE DEMEK?

İsteğe bağlı sigorta, kişinin kendi isteğine bağlı olarak prim ödemesiyle uzun vadeli olarak kendini güvenceye alması ve Genel Sağlık Sigortası hizmetinden faydalanmasıdır. İsteğe bağlı sigorta aylık kazanılan miktarın %32’sine tekamül etmektedir. Bu oranın %20’lik kısmı malüllük, yaşlılık ve ölüm primi sigortalarını kapsamaktadır. Geriye kalan %12’lik kısım ise Genel Sağlık Sigortası sistemini içine dahil etmektedir. Bu primlerin belirlenmesinde 5510 sayılı kanunun 82’nci maddesi gereğince kazanılan aylık gelirin alt ve üst sınırı baz alınır. Alt sınır yani minimum değer asgari ücrettir. Üst sınır yani maksimum değer ise asgari ücretin yaklaşık 6.5 katına denk gelmektedir. İsteğe bağlı sigorta ne demek sorusuna cevap vermeye çalıştım. Peki başvuru sürecini nasıl gerçekleştirebiliriz?

İsteğe Bağlı Sigortalı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

İsteğe bağlı sigortalı olmak için bağlı bulunduğunuz SGK Genel Müdürlüğü’ne giderek “isteğe bağlı sigortalı giriş bildirgesi” formunu doldurarak teslim etmeniz gerekmektedir. İsteğe bağlı sigorta için belirlenen yaş sınırı 18’dir. 18 yaşın altındaki kimseler bu başvuru işlemini gerçekleştiremezler.

İsteğe bağlı sigorta, Genel Sağlık Sigortası’nı da kapsadığından dolayı GSS primlerini de ödeme zorunluluğu bulunmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Hangi Durumlarda İptal Edilir?

  •  Aylık talebinde bulunulması,
  •  İkametin yurtdışına taşınması,
  •  Zorunlu sigortalılığa tabii olunması,
  •  Sigortalının ölümü,
  •  Yurtdışındaki çalışmanın sona ermesi gibi durumlarda sona erer.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.