emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İŞKUR Personel Alımı

İŞKUR Personel Alımı
16.04.2017

Türkiye İş Kurumu, kurulduğu günden bu yana istihdam konusunda önemli adımlar atmış bir kurumdur. İŞKUR genel anlamı ile işsizlik oranını düşürmek, ülkemizdeki genç işsiz sorununa çözüm üretmek, geçici, staj ve devamlı işlere eleman bulmak için kurulmuş bir kurumdur. Her sene istihdam oranını yükselten kurum, gün geçtikçe artan işsizlik sorununa çözüm üretmeyi amaçlamakta ve bu yönde çalışmalarını sürdürmektedir. İŞKUR iş arama konusunda önde gelen en güvenilir kurumdur. Bu bakımdan her gün yüzlerce kişi tarafından başvurulan ve takip edilen bir kurum olma özelliğini kurulduğu günden bugüne devam ettirmektedir. 2016 yılından bugüne iş başvurusunda rekor rakamlara imza atmış olan kurum, istihdam konusunda özveri ile çalışmaktadır. Söz konusu kurum personel alımı, personel alımı duyuruları gibi konularda ilk başvurulan ve takip edilen yerdir. Bu yazımızda sizlere İŞKUR personel alımı ile ilgili esaslarını paylaştık.

İŞKUR Hizmetleri ve Personel Alımı

İşveren, çalışan ve iş arayana iş alanı sağlamak amacıyla çalışmalarına devam eden Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Nusret Yazıcı iş arayan vatandaşlar için sevindirici haberi geçtiğimiz günlerde verdi. Bu habere göre İŞKUR personel sayısını arttırmayı hedeflediklerini paylaştı. Hali hazırda 8.000’nin üzerinden çalışanı olan İŞKUR bu sayıyı 2017 yılı içerisinde 12.000’e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Bu hedef için Maliye Bakanlığından ek kadro açılmasını talep ettiklerini bildiren Yazıcı, İŞKUR’un bünyesinde yer alan kurumların da daha fazla personel alması için teşvik edildiğini dil getirdi.

İŞKUR’a kayıtlı olan kurumların iş ilanlarını sitesinde sürekli güncelleyen İŞKUR, kamu kuruluşlarının da personel başvurularını ve ilanlarını sitesinde yayınlayarak daha geniş bir kitleye ulaşmasını amaçlamaktadır. Bu bakımdan iş arayan vatandaşların, İŞKUR’un sitesini takip ederek güncel iş ilanlarını takip etmesi son derece önemlidir. Ayrıca sistemin sunduğu hizmetlerden yararlanmak için öncelikle sisteme kayıtlı olmanız gerekmektedir. Üye olma işlemlerinizi İŞKUR’un sitesinden gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yazının sonunda yer alan linke tıklayarak kayıt sayfasına erişebilirsiniz. Sisteme kaydınızı gerçekleştirdikten sonra, kayıt sırasında verdiğiniz bilgiler doğrultusunda İŞKUR sizi doğru bir iş ile eşleştirecektir. Bu eşleştirmenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için girdiğiniz tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle eğitim, mesleki tecrübe gibi önemli bilgileri eksiksiz girmelisiniz.

İŞKUR sistemine kayıt olmak için 14 yaşının doldurulmuş olması ve kayıt sırasında fiili bir askerlik görevinde bulunmamak gerekmektedir. Ayrıca sisteme engelli bireyler de kayıt yaptırabilir. Engelli kaydı yaptıran bireylerin, sağlık raporu getirerek engeli ile ilgili detayları kuruma sunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yasal hüküm giymiş kişilerin de sisteme kayıt yaptırması mümkündür. Hüküm giyilen suçun belgelendirilerek kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Sisteme giriş yapılırken mutlaka herhangi bir suçtan hüküm giyilip giyilmediği belirtilmelidir.

Kayıtların aktif olarak işlemde kalması son işlem tarihinden itibaren 2 yıl olarak belirlenmiştir. Kayıtları işlemden kaldırılan kişiler İŞKUR’un internet sitesinden giriş yaparak arama durumunu aktif olarak güncelleyebilirler. Bunun yanı sıra kurum İl/Şube Müdürlüğüne şahsen, internet, telefon vb gibi ulaşım araçları ile iş arama durumlarını aktif hale getirebilirler.

İş arayan kişiler, İŞKUR’un sitesinde yer alan ‘’Duyurular’’ kısmından güncel iş ilanlarına, İŞKUR’a kayıtlı iş yerlerine ve gerekli belgelere erişebilirler. İŞKUR bünyesinde kamu kuruluşlarından, özel sektöre, TÜBİTAK, D&R gibi kurumlardan küçük ölçekli yerel şirketlere istihdam sağlanmaktadır. İŞKUR iş arayanlara staj, geçici ve uzun süreli iş imkanı sağlamaya ve ülkemizin başta gelen sorunlarından biri olan işsizlik sorununa çözüm bulmaya çalışmaktadır. İŞKUR tarafından bir işe yerleştirilen vatandaşlar SGK’lı olarak çalıştırılmaktadırlar. Bu nedenle en güvenilir kurumdur. İŞKUR her yıl yüzlerce kişiyi istihdam etmekte ve her yıl istihdam edilen kişilerin sayılarını arttırmayı hedeflemektedirler. Aşağıda yer alan linklere tıklayarak İŞKUR kaydınızı gerçekleştirebilir, Duyurular kısmından güncel ilanlara erişebilirsiniz.

İŞKUR Duyurular Sayfası İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

İŞKUR İŞ Arayan Kaydı İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Yorumlar

 1. recp ataş dedi ki:

  kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine katıldım.
  işkur tarafından verilecek olan cep harçlığını ne zan ne şekilde alabilirim.
  Recep Ataş

 2. SELÇUK dedi ki:

  BİR YENİ PERSONEL ALIYORUZ TEŞVİKTEN YARARLANACAĞIZ.4447.GEÇİÇİ 18.MADDE İLGİLİ PERSONELİN İŞ KURKAYDI OLUP OLMADIĞINI NASIL SORGULAYABİLİRİM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Selçuk Bey,

   Alo 170 hattını arayarak kişinin T.C kimlik numarası ile sorgulatabilirsiniz.