GSS

GSS BORCU OLANLAR NE YAPMALI?

prim borcu sorgulama

Genel Sağlık Sigortası yani GSS, ilk etapta sadece 4/a (işçi), 4/b (Bağ-Kur), isteğe bağlı sigorta kapsamında sigortalı olanları, emekli–dul–yetim aylığı alanları kapsamaktaydı. Ancak 1 Ocak 2012’de çıkarılan 5510 sayılı kanunla birlikte tüm vatandaşlarımıza zorunlu hale getirilmiştir. Fakat yasanın farkında olmayan birçok vatandaşın biriken GSS borçları bu kimseleri zor durumda bırakmıştır. GSS işlemleri için gelir testi yaptırmak gereklidir. 25 yaş altı ve öğrencilik durumunda olan ayrıca gelir testi sonucu aylık geliri 313 Tl ve altında olan kişiler GSS borcu ödeme yükümlülüğünde değildir. 25 yaş altı ve öğrenci olan kimseler SGK’ya başvurarak GSS borçlarını sildirme imkanına sahiptirler. GSS borcu sildirme için öğrenci belgesi gereklidir. Öğrenci belgesi eğitim görülen kurumun öğrenci işleri ile ilgili bölümünden sağlanır. SGK’ya öğrenci belgesi ile başvurarak geçmiş döneme ait borçların silinmesi işlemi gerçekleştirilir. Peki GSS borcu olanlar ne yapmalı?

Yukarıdaki şartlar altında bulunmayan kişiler GSS borcu ödeme yükümlülüğüne sahiptirler. Hatta biriken ve gecikme durumunda olan borçlar gelen faizlerden ve cezalardan dolayı giderek artacaktır. Bu koşulda da ödeme imkanlarını zorlaştıracaktır. Bu yüzden GSS borçlarını biriktirmeden ve geciktirmeden ödemek gereklidir. Borçların ödenmemesi durumunda herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşılması halinde Genel Sağlık Sigortası hizmeti altında bulunmayan vatandaşlar zor durumda kalacaktır. Sonuç olarak GSS borcu takibi iyi yapılmalı ve ödemeleri düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.

Shares:

3 Yorumlar

 • DURMUŞ GİRGİN
  14.11.2016

  22.5.2013 de GSS na resen girişim yapılmış.2014 teki başvuru imkanıyla gelir testine başvurdum.27.10.2014 e kadar yaklaşık 17 aylık 2966,17 TL prim borcu tahakkuk etti.28.10.2014 de tarım SSK ya giriş yaptım.GSS borcumu hiç ödemedim.Ne yapmam gerekir?

  Cevapla
 • Perihan
  20.03.2016

  Kardeşim 20 yaşında açıköğretim lisesi öğrencisi gss borcu aylık 65 tl ödendiği için yok bundan sonra gss odemese olurmu acaba neyapmamız gerektigini soylerseniz sevinirim

  Cevapla
  • Yusuf Karataş
   25.03.2016

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir