ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme
GSS
12.06.2018

Milyonlarca kişi her gün internet üzerinde GSS Ödeme, GSS 6824 Nasıl Ödenir, SSK Sorgulama, GSS Sorgulama gibi konuları aratarak bilgi almak istemektedir. Bu yazımızda GSS ile ilgili bilgilere yer vereceğiz.

GSS 6824 Nasıl Ödenir? ve GSS Sorgulama gibi hususları merak eden vatandaşlar sıklıkla bu sorgulamaları hem yetkililere hem de internet üzerinde yapmaktadırlar. Genel Sağlık Sigortası yani GSS ile ilgili olarak Gelir Testi borcu için bir takım düzenlemeler yapıldı. 6824 sayılı Kanun ile beraber GSS için farklı gelir seviyesi sistemi uygulanmaya başladı. Bununla birlikte tek prim sistemine geçildi bunun yanı sıra gelir testi zorunluluğu da ortadan kalktı. Bu düzenlemeler ile birlikte 2017 Nisan ayı önceki borçlar ile ilgili düzenlemeler yapıldı.

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme Nasıl Yapılır

GSS borçları ile ilgili 1 Nisan 2017 yılında yürürlüğe konulan 6824 GSS yasası, yaklaşık olarak 5 milyon vatandaşı kapsıyor. Yeni düzenlenen ilgili yasa ile 1 Nisan 2017 tarihinden sonraki vatandaşların borcu tekrardan hesaplanmaya başlandı. İlgili yasa düzenlemesi ile beraber düşünecek olursak yaklaşık 5 milyon vatandaşın borcunun aylık olarak 53,32 TL olarak sabitleneceğini ve borçların düşeceğini söyleyebiliriz. GSS Ödeme ile ilgili olarak faizler ve gecikme faizleri de siliniyor.

Sayılan bu tüm uygulamalar yapıldıktan sonra yine de kişinin borçları hala kalıyor ise, devlet bu borçları ödeyebilmesi için 12 ay gibi bir süre tanıyacak. Borcu hala kalmış olan vatandaşlar ise bur borçlarını peşin olarak ödeyebildikleri gibi 12 aya yayılmış bir şekilde taksitle de ödeyebilirler.

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme Nereye Yapılır

Var olan GSS borçları yeni gelen 6824 yasası ile tekrar düzenlenen kişiler, GSS Ödeme işlemlerini birçok şekilde halledebilmektedir. Bu kişiler kalan borçlarını PTT şubelerinden, Vakıfbank ve Ziraat Bankasından yapabilmektedirler. Borç ödeme esnasında bu üç kurumdan birine giderek TC kimlik numaranız ile birlikte, GSS 6824 Prim Tahsilatı bölümünü seçerek ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

GSS 6824 Nasıl Ödenir? Bundan başka yapılandırma dışındaki GSS borçlarınızın ödemelerini yine TC kimlik numaranız ile herhangi bir bankaya giderek ya da herhangi bir PTT şubesine giderek, GSS Prim seçeneği ile yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra herhangi bir yere gitmeden evde de bu ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Şöyle ki; eğer e-Devlet şifreniz var ise bu şifre ile sisteme giriş yaparak ilgili ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme Sorgulaması Nasıl Yapılır

Günümüzde artık iyice yerleşen e-Devlet sistemi ile birlikte vatandaşlar herhangi bir kuruma gitmeden işlerini evlerindeki bilgisayardan ya da ellerindeki cep telefonlarından rahatlıkla halledebilmektedirler. GSS Ödeme işlemleri, GSS sorgulama işlemleri yine bu sistem üzerinden yapılabilmektedir. Bu ve daha birçok özellik ile birlikte neredeyse bütün devlet daireleri ile alakalı işler bu sistem üzerinden yürütülebilmektedir. Eğer hala bir e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek bir e-Devlet şifresi edinebilirsiniz.

SGK tarafından e-Devlet sistemi üzerinden sunulan hizmetlerden bir tanesi de ‘Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ ile ilgili olarak verilen hizmettir. GSS 6824 Nasıl Ödenir ve GSS Ödeme ile ilgili bilgilere sahip olmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak, ifade ettiğimiz menü üzerinden gerekli yere ulaşabilirler. Gerekli bilgiler girildikten ve bahsettiğimiz menüye ulaştıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan prim borçlarınız ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme Yeni Düzenleme İle Eski Borçlar Siliniyor

Yukarıda da belirtildiği gibi devlet 2017 Nisan ayından önceki borçların büyük bir kısmını sildi. Diğer bir deyişle önceki düzenleme olan 6736 kanunu ile yapılan düzenlemeler bozuldu ve yerine 6824 yasası ile düzenlemeler getirildi. Bununla birlikte GSS borcu olan kişiler GSS 6824 Nasıl Ödenir? Diye sıklıkla sormaktadırlar. 2017/04 tarihli 6824 yasası ile birlikte, 2017 Nisan ayı öncesi Genel Sağlık Sigortası faizleri ve gecikme zamları silindi. 2017 Nisan ayı öncesi borçlarınızı ödeyebilmek için 2018 Nisan ayına kadar devlet tarafından süre tanınmıştır. Bu ödemeleri yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek, 2017/04 öncesi dönemi kapsayan Genel Sağlık Sigortası’na ait borç durum dökümünü almanız gerekmektedir. Yeni çıkan kanunla ile yapılan yapılandırmaların GSS Ödeme işlemleri için ayrıyeten yapılandırma talebi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmak durumunda değilsiniz.

6824 GSS yeni yapılandırma kanunu ile 2017 Nisan ayı öncesi için kalan borçlarınızı 2018 Nisan ayı tarihine kadar ödeyebildiğinizi belirtmiştik. 2017 Nisan ayı önceki borçlarınızı 2018 Nisan ayına kadar isterseniz tek seferde peşin olarak ödeyebilir isterseniz de gerekli taksitlendirmeleri yaparak parça parça da ödeyebilirsiniz. Bu kanun yapılandırması kapsamı ile yapılan düzenlemeler ışığında Genel Sağlık Sigortası prim borçlarınızı PTT ya da bankaya ödeyebilirsiniz. Eğer banka aracılığı ile ödeme gerçekleştirecekseniz “GSS 6824 Prim Tahsilatı” menüsünü seçerek bu ödemeleri gerçekleştirmelisiniz.

GSS 6824 Nasıl Ödenir? Diye sık sık sorulan soruların cevaplarını büyük ölçüde yazımızda belirttik. İster bankadan gerekli menüler aracılığı ile ister PTT şubelerinden isterseniz de evinizdeki bilgisayardan ya da cebinizdeki mobil telefonlardan ödemeleriniz gerçekleştirebilirsiniz. Peşin ya da taksit olarak ödemek borç sahiplerine kalmış olmakla birlikte gerekli sorgulamaları e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.