ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Genel Sağlık Sigortası Yapılandırması Nasıl Yapılmalıdır?

Genel Sağlık Sigortası Yapılandırması Nasıl Yapılmalıdır?
GSS
03.08.2017

Genel Sağlık Sigortası yaptırmayanlar, zamanla borçlanmaktadır. SGK borcu çoğalan kişiler borçlarını ödemekte büyük zorluklar çekmektedir. Genel Sağlık Sigortasına başvurmanız ve bu sigorta için cüzi miktar ödemeniz gerekmektedir. Başvurmayan vatandaşlar 12 bine kadar borç ödemek zorunda kalıyor. Ödenmeyen borçlar için SGK borç yapılandırması da mevcuttur. Bunun için SGK borç yapılandırma başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden formu doldurabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası yapılandırma 2017 için başvurular internet üzerinden veya SGK binasından yapılmaktadır. Eğer SGK borcunuz varsa bunu taksitlere böldürerek yapılandırabilir siniz. 20.000 TL borcunuzu ayda 53 lira ödeyecek şekilde yapılandırabilmeniz mümkün. Tamamen SGK’nızı kullanamasanız da 4 bine yakın bir ödemenizde sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Ödemeleri

Yapılandırılarak ödenebilen borçlar 12 ay taksit şeklinde ödenmektedir. Borcunuzu peşin olarak öderseniz sağlık hizmetlerinden hemen yararlanabilir ve SGK’lı olabilirsiniz. Fakat yapılandırarak ödemek istiyorsanız 12 ay boyunca ödemeniz gereken cüzi bir miktar vardır. GSS yapılandırma ödeme eskiden olduğu gibi gelir belgenizi istememektedir. Bu durum 2017 yılında değişmiştir.

Nisan ayından itibaren uygulanan bu sisteme göre artık gelir durumu önemsenmeden taksitlendirme yapılmaktadır. Ayrıca SGK borçlarına gelen aflardan da yararlanabilmeniz mümkün. Bu aflar borcunuz bazen tamamını bazen yarısını silmektedir.

Genel Sağlık Sigortasına yapılan afları öğrenebilmek için haberleri takip etmeniz gerekmektedir. Af geldiği zaman affın uygulama şartlarına uyuyorsanız yararlanabilirsiniz. Aftan yararlanmak isteyenler Genel Sağlık Sigortası İl Müdürlükleri’ne gidip başvuruda bulunabilir ve aftan yararlanabilirler.

Yapılandırma İçin Gelir Testi Nedir?

Gelir testi 2017 yılında SGK için yapılandırılma da artık kullanılmamaktadır. Eskiden kullanılan bu sistemde vatandaşlara gelir testi yapılırdı ve ona göre yapılandırma ayarlanırdı. Gelir testlerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bakanlığı’nda yaptırmanız gereklidir.

Gelir testi yaşadığınız aileye göre belirlenir. Gelir miktarına göre kişi başına düşen milli gelir hesaplanır ve buna göre bir yapılandırma uygulanır. Gelir testine göre kişi başına düşen milli gelir eğer asgari ücretin üçte biri veya daha düşükse o ailenin sigortası devlet tarafından karşılanmaktadır.

Yorumlar

  1. Bilalşeker dedi ki:

    Gas borç yapilandirma

  2. Bilal şeker dedi ki:

    Gas borçları internetten nasıl yapilandiririm