ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Geçici İşçiler İçin Sevindirici Haber! Geçici İşlere Kadroda Son Dönemece Girildi

Geçici İşçiler İçin Sevindirici Haber! Geçici İşlere Kadroda Son Dönemece Girildi
09.02.2023

Türkiye’de uzun süredir gündemde yer alan geçici işçilere kadroda sona doğru gelindiği aktarılıyor. Geçici işçilere kadro düzenlemesinde çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği aktarıldı. Yaklaşık 60 bin kişiyi kapsayan çalışma kapsamında EYT düzenlemesinin ardından geçici işçilere kadro ile ilgili çözümlerin gelmesi bekleniyor.

Kulislerden alınan bilgiler göre geçici işçilere kadro düzenlemesine ilişkin teknik çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu aktarılıyor. Geçici işçilerin çalışma sürelerinin 5 ay 29 gün ile 9 ay 29 gün arsında değiştiği belirtiliyor. Özellikle TCDD, OGM ve şeker fabrikaları gibi kurumlarda çok fazla geçici işçi bulunduğu aktarılıyor.

GEÇİCİ İŞÇİLERE KADRO MÜJDESİ GELEBİLİR!

Türkiye’de yaklaşık 60 bin kişiyi ilgilendiren geçici işçilere kadro ile ilgili düzenlemede artık sona gelindi. Geçici işçilerin çalışma sürelerinin üzerinde durulan çalışmalar kapsamında 12 ay çalışacak bir model geliştirilmesi bekleniyor.

Uzun süredir gündeme ilk sırada yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yapılan yasal çalışmada sona gelinmesinin ardından sıra geçici işçilere kadro meselesine geldi. Yakın zamanda çalışmaların tamamlanarak geçici işçilere kadro ve çalışma süreleri ile ilgili yeni düzenlemenin gelmesi bekleniyor. Geçici işçilere kadro müjdesine ilişkin açıklamaların ilerleyen günlerde detaylı bir şekilde gelmesi bekleniyor.

SOSYAL HAKLARDA İYİLEŞTİRMEYE GİDİLECEK!

Geçici işçilere kadro konusunda yeni düzenlemenin yakın zamanda yürürlüğe girmesi bekleniyor. Çalışmada artık sona gelindiği aktarılıyor. 60 bin geçici işçiyi ilgilendiren çalışma kapsamında işçilerin kadrolu işçi olarak çalışmalarının sağlanması hedefleniyor. Ayrıca sosyal haklarında da birçok iyileştirmenin yapılması bekleniyor. Düzenleme ile ilgili yeni detayların takip eden günlerde açıklanması bekleniyor.

Çalışma sürelerinin değişmesi ve sosyal hakların artırılması gibi konular birçok kişi tarafından gündeme getirilmişti. Son dönemde EYT ile ilgili çalışmaların hız kazanması ile hükümetin ve Meclis’in önceliği EYT konusu oldu. EYT yasasının Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçmesinin ardından Meclis onay bekleniyor. Geçici işçilere kadro konusuyla ilgili çalışmanın da yakın zamanda Meclis gündemine gelmesi ve sorunun en kısa sürede çözüme kavuşması hedefleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.