Ekonomi

EYT’lilere Promosyon Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? 15.000 TL Ödeme Gündemde

EYT yasasının nihayet Meclis Genel Kurulu’ndan geçmesinin ardından milyonlarca EYT’li emekli olacakları günü heyecanla beklemeye başladı. Bir yandan süreç meral edilirken, diğer yandan emeklilere bankalar tarafından verilen promosyon ödemelerine ilişkin EYT’liler için özel oranlar olup olmadığı da merak ediliyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda çözümün gelmesinin ardından bu kapsamda emekli olacak kişiler için bankaların yeni bir promosyon yarışına başlayabilecekleri aktarılıyor. Bu kapsamda EYT’lilere verilecek promosyon oranlarının 15.000 TL’ye kadar çıkmasının beklendiği ifade ediliyor. Emekli maaşını en yüksek promosyon veren bankalara taşıyanlar yararlanabilecek.

EYT’LİLERE HANGİ BANKA NE KADAR PROMSOYON VERİYOR!

EYT kapsamında emekli olacaklar için bankalar henüz EYT’lilere yönelik özel bir kampanya duyurmadı. Ancak kısa süre içinde EYT’lilere yönelik emekli maaş promosyon oranlarının bankalar tarafından açıklanması bekleniyor. Emekli promosyonunun yanı sıra EYT’lilerin 1.100 TL bayram ikramiyelerini de almaları sağlanacak.

Kamu bankaları tarafından emeklilere verilecek promosyon oranları netlik kazandı. SGK tarafından 2023 yılı için asgari promosyon oranları belirlendi. Buna göre emeklilere kamu bankalarından şu oranlarda ödeme yapılacak:

  • 3.500 TL’ye kadar maaş alanlar: 3.000 TL
  • 3.500 TL – 7.500 TL arasında maaş alanlar: 3.500 TL
  • 7.5000 TL – 10.000 TL arasında maaş alanlar: 4.500 TL
  • 10.000 TL’den fazla maaş alanlar: 5.000 TL

EYT’LİLER İLK MAAŞINI NE ZAMAN ALACAK?

İlk etapta 2 milyondan fazla kişinin EYT ile emekli olması bekleniyor. EYT yasasının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından süreç başlayacak. Bu kapsamda EYT’lilerin ilk maaşlarını Nisan ayında almaları bekleniyor. e-Devlet üzerinden veya emeklilik işlemleri sırasında SGK’dan vatandaşların maaşlarını alacakları bankayı seçerek promosyondan yararlanmaları sağlanacak.

Özel bankalar tarafından şu an için emeklilere yönelik 7.500 TL’ye varan emekli promosyon fırsatı sunuluyor. Emekli maaş müşterilerini artırmak için bankalar tarafından EYT’lilere özel 15 bin TL’ye varan emekli promosyon ödemelerinin yapılacağına dair beklentiler ise devam ediyor. Ancak henüz EYT’lilere yönelik bankalardan net bir açıklama gelmedi. EYT’lilerin beklentisi ise devam ediyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir