Haberler

EYT’de Kadın ve Erkekler İçin Emeklilik Tablosu Netleşti

eyt emeklilik tablosu

Pek çok kişinin dört gözle beklediği ve Meclis onayından geçen EYT düzenlemesi Resmî Gazete’de yayımlandıktan sonra başvurular açılacak. Dilekçesini martta veren kişilerin emekli aylıkları 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere bağlanacak. Ramazan Bayramı nedeniyle verilecek 1.100 TL tutarındaki ikramiye de ayrıyeten alınacak.

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmî Gazete’de yayımlandığı günden itibaren tüm koşulları karşılayanlar emeklilik dilekçesi vererek yaş şartına takılmadan emekli olabilecek. Yasadan 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı işe başlayanlar yararlanacak. Dilekçesini martın herhangi bir gününde verenlerin emekli aylıkları 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere bağlanacak. SSK’lı çalışanlar ise önce işyerinden ayrılıp daha sonra emeklilik dilekçesi verecek ve sonrasında aylıklarını alacaklar.

Mart ayında dilekçe verenler aynı zamanda Nisan ayında olan Ramazan Bayramından ötürü 1.100 lira tutarındaki ikramiyeyi de alacak.

İşverenler EYT’de Nasıl Bir Yol İzleyecek?

EYT kapsamındakilerin işten çıkartma işlemlerinde normal emeklilik prosedürlerinden farklı bir prosedür izlenmeyecek. 8 numaralı kod kullanılarak işten çıkarma işlemi yapılacak. İşveren emekli olacak olan çalışana hakkı olan kıdem tazminatını da ödeyecek. EYT’lilerin kıdem tazminatı için Kredi Garanti Fonu’ndan destek verilecek. EYT ile emekli olan kişiler 30 gün içerisinde aynı işyerinde çalışmaya başlamaları durumunda yüzde 5 oranında sosyal güvenlik destek primi indirimi hakkından faydalanabilecek.

EYT kapsamında emekli olanlar ne kadar aylık alacak?

Asgari emekli maaşı 5 bin 500 lira ancak mevcut sistemde prim ödemesi gün sayısı, çalışılan sigorta kolu, kazanç ve hizmet yılına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle kişilerin alacağı maaş da birbirinden farklı oluyor. Aylık bağlama oranları ortalaması 8 bin 733 lira olmakla birlikte bu oran SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için farklılık göstermektedir. SSK emeklileri için 7 bin 797 lira, Bağ- Kur’dan emekli olanlar için 5 bin 811 lira, Emekli Sandığı’ndan emekli olacaklar için maaş 12 bin 389 lira olacaktır.

EYT Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • EYT başvurusu için önce E-Devlet sistemine girilir.
 • Ardından “gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesini” ardından da yeni başvuru sekmesini tıklanır.
 • Tahsis talep türünde “yaşlılık aylığı” seçilir ve başvur butonuna basılır.
 • Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek açıklama kısmına maaş almak istenilen şube yazılır.
 • Son aşamada “ileri” butonu ardından “başvur” butonuna basılarak bilgiler SGK’ya gönderilmiş olur.
erkek tablo eyt
kadin tablo eyt
Shares:

1 Yorum

 • muhyeddin kurt
  03.03.2023

  slm hayırlı cumalar bn bildıme gore 1987 de sgk girişim var ve 18.11.2015 te tır kazası yapmışım bnı malulen emekli yapmışlar maaşım 21.02.2023 te yeni 3290 tle yapılmış kiradayım kira 1000 tle elektrik 01.02.2023 1150 tle geldi 01.03.2023:814 tle gelmiş su 155 çok zor durumdayım bnım hakkım yokmu emekli olmamı devletıme gerekeni yapnanı çok arz edıyom saygılar

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir