Haberler

EYT borçlanması yapacaklar için yeni duyuru! Sürenin uzatılmasına karar verildi

Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren EYT düzenlemesinde artık son noktaya gelindi. Meclis Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaşması beklenen EYT düzenlemesi Kahramanmaraş merkezli yaşanan büyük deprem felaketi sonrasında Meclis çalışmalarının ertelenmesiyle beklemeye başladı.

Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) ise son gelişmeler sonrasında yeni bir karara imza attı. EYT prim borcu olan kişiler için Kahramanmaraş’taki depremin ardından getirilen mücbir sebep Elazığ için de geçerli olacak. Toplamda 11 ilin afet bölgesi ilan edilmesinin ardından bölgede yaşayan depremzedeler için birçok kolaylık da getiriliyor.

EYT BORÇLANMASINDA SÜRE UZATILDI!

Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Malatya, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye ve Elazığ’da çok sayıda can kaybı ve hasara yol açan deprem felaketi sonrasında yeni kararlar da peş peşe alınmaya başladı. Mücbir sebep hali ilan edilmesinin ardından SGK tarafından da kolaylıklar sağlanmaya başladı. Bu kapsamda EYT borçlanması yapacak kişiler için sürenin uzatıldığı bildirildi.

Büyük deprem felaketinde yaralar sarılmaya devam ederken diğer yandan mücbir sebep ilan edilen bölgeler için kamu kurumları başta olmak üzere pek çok kurumdan kolaylık sağlanmaya başladı.

BİR İL DAHA EKLENDİ!

SGK tarafından yapılan açıklamaya göre depremden etkilenen Elazığ’ın da Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ilgili maddesi gereğince 6 Şubat – 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında mücbir sebep kapsamında yer aldığı aktarıldı. 9 Şubat 2023 tarihli Prim Borçlarının Ödeme Ödenme Süreleri ile Kuruma Verilmekle Yükümlü Olunan Bilgi, Belge ve Beyannamelerin Verilme Sürelerinin Ertelenmesine Dair Duyuru’da detaylar açıklandı.

Elazığ ilinin de bu kapsamda afetten etkilenen iller arasından yer aldığı ve söz konusu kolaylıkların aynı şekilde Elazığ için de sağlanacağı aktarıldı. Bölgede tam 11 ili ciddi şekilde etkileyen deprem sonrasında yaralar ise sarılmaya devam ediyor. Bir yandan hala zaman zaman depremler yaşanmaya devam eden bölgede çok sayıda vatandaş zor durumda kaldı. SGK başta olmak üzere pek çok kurum özellikle borçların ertelenmesi ve ödeme kolaylığı sağlanması gibi destekler veriyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir