Ekonomi

Evde Bakım Maaşı Alanlar Kurban Bayramı İkramiyesi Alabilecek mi?

Evde bakım maaşı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bir maaştır. Bu maaşı yaşlı, engelli ya da bakıma muhtaç olan kişilere bakmaktan yükümlü olan bireyler alır. Tıpkı emeklilerde olduğu gibi bu maaşı alanlar da bayramda ikramiye alıp almayacağı konusunu merak ediyor. Evde bakım maaşı alanların merakla beklediği bayram ikramiyesi için gözler Kurban Bayramı’na çevriliyor. Henüz yetkililerden herhangi bir açıklama gelmedi. Yetkililerin bayram sürecine yaklaşıldığında açıklama yapması bekleniyor.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşının Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verildiğine değinmiştik. Bu maaş bakımını kendi başına halledemeyecek kişilere (yaşlı, hasta, engelli) bakanlara verilen ücrettir. Bu yıl yapılan diğer zamlara benzer şekilde bu maaşa da zam yapıldı. 2022 yılında 3 bin 336 TL olan evde bakım maaşına 1000 TL zam yapılarak 4 bin 336 TL’ye çıkarıldı. Bu kişilere bayram ikramiyesi verilip verilmeyeceği konusu ise henüz yetkililerden açıklama gelmediği için bilinmiyor.

Evde bakım maaşı başvuru ekranı : https://www.ssk.biz.tr/evde-bakim-ayligi-nasil-alinir-sartlari-nelerdir/

Evde Bakım Maaşına Nasıl Başvurulur? Şartlar Neler?

Evde bakım maaşını alabilmek için bazı şartların karşılanması gerekiyor. Bu şartların başında bakıma muhtaçlık geliyor. Ayrıca gelir kriterine de bakılarak bu maaşın verilip verilmeyeceği konusunda karar alınıyor. Hane halkının geliri yaşayan kişi sayısına bölünerek gelir kriterinin karşılanıp karşılanmadığı bulunuyor. Bakıma muhtaç kişi de bu sayıya dahil ediliyor. Bakıma muhtaç/engelli kişinin ikametinin yer aldığı yerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuru yapılarak maaş bağlanması sağlanabiliyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir