Ekonomi

Ev Yapmak İsteyenlere Devletten 300 bin TL’ye Kadar Nakit Destek

Ev yaptırmak isteyenler için farklı devlet destekleri ve teşvikler verilmeye devam ediyor. Ev sahibi olmak ve ev yaptırmak isteyen ancak bütçesi yeterli olmayanlar için verilecek destek kapsamında birçok kişi için finansman sağlanabilecek. Özellikle son yıllarda artan inşaat maliyetleri nedeniyle çok sayda kişi ev satın alma hayallerini ertelemek zorunda kalmıştı.

Konut fiyatlarında ve inşaat maliyetlerinde yaşanan artış sonrasında farklı çözümler üretilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda duyurulan ve orta gelirlileri ev sahibi yapacak düşük faizli kredi fırsatının yanı sıra farklı projeler de hayata geçiriliyor.

EV YAPTIRMAK İSTEYENLERE DEVLET DESTEĞİ!

Yeni ev yaptırmak isteyenler için devlet destekleri farklı çözümler ile sunulmaya devam ediyor. Ancak söz konusu desteklerden yararlanmak isteyenlerin belirli birçok şartı sağlamaları gerekecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından barınma yardımları kapsamında sunulan destek ile vatandaşların betonarme ev yapım yardımı kapsamında destekten yararlanması sağlanıyor.

EV YAPTIRANA DEVLET DESTEĞİ ŞARTLARI NELER?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen devlet desteği kapsamında farklı şartlar aranıyor. Söz konusu destekten yararlanmak isteyenlerin ev yaptıracakları araziye veya arsaya sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca bu arsa için tam hisseli tapu isteniyor. Müşterek tapulu arsalar için yardım ödemesi yapılmıyor. Öte yandan başvuruda bulunacak kişinin ihtiyaç sahibi olması gerekiyor.

Hane içinde kişi başına aylık ortalama gelirinin net asgari ücretin üçte birini geçmemesi şartı da aranıyor. Buna ek olarak ailenin yaşamış olduğu evin sağlıksız ve bakımsız olması koşulu da önemli bir detay. Tüm şartların eksiksiz bir şekilde karşılanması halinde devlet desteğinden yararlanarak ev yaptırılması sağlanıyor.

EV YAPTIRMA DEVLET DESTEĞİ NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ev yaptıran ihtiyaç sahipleri için devlet destekleri verilmeye devam ediyor. İlgili şartları sağlayanlar için betonarme ev yaptırma devlet desteği 200 bin TL’den 300 bin TL’ye çıkarıldı. Söz konusu yardımı alan vatandaşlar betonarme ev yaptırırken 300 bin TL’lik destek ile maliyetleri azaltabilecekler.

Shares:

2 Yorumlar

 • Hakan
  29.05.2023

  Alan varmı bu desteği

  Cevapla
 • Berivan dengiz
  13.02.2023

  Depremden dolayı evimizde çatlaklar var çatısı su damliyo rutubet var çocuklarım hasta oluyo ev yaptirmak istiyoruz nolur Allah rızası için banada yardım edin

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir