emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sodexo Bakiye Para Sorgulama ve Nakite Çevirme

Sodexo Bakiye Para Sorgulama ve Nakite Çevirme
11.02.2022

Sodexo kartta ne kadar kaldığını öğrenmek için yapılması gereken çeşitli yöntemler bulunmaktadır. İş yerlerinin çalışanlarına yemek yemesi amacı ile verdiği bu kart, aylık olarak harcanabilmektedir. Kartın içerisinde her ay çalışılan gün kadar para yatırılmaktadır. Kart içerisinden ay içerisinde ne kadar para harcandığının görüntülenebilmesi için belirli yöntemler bulunmaktadır.

Bu yöntem aşağıda ifade edilmiştir:

 • Sodexo bakiye para sorgulaması yapmak isteyen bir kişi kartının numarasını internet sitesi üzerinden yazarak bakiye bilgisine ulaşabilmektedir. Kartın üzerinde yer alan 14 haneli rakam Sodexo Clup web adresi üzerinden yazıldığında kartın son hareketlerine ve içinde kalan tutara net olarak ulaşılabilmektedir.
 • Kart uygulaması yüklenerek Sodexo bakiyesi sorgulanabilmektedir. Bunun için kartınızda yer alan verileri Sodexo uygulamasına girmeniz gerekmektedir. Sodexo uygulamasına ücretsiz olarak ulaşmak için telefonunuzun mağazasını kullanabilirsiniz. Uygulama yüklendikten sonra sizden bazı veriler talep edilecektir. Verilerin doğru girilmesinin ardından bir üyelik oluşturulacak ve hesabınızda kaç TL kaldığı görünebilecektir.
 • Yukardaki iki yöntemin yanı sıra bir yöntemle daha bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. Son yaptığınız alışverişe dair slipin alt tarafından Sodexo kartta kalan bakiye görüntülenebilmektedir. Bunun sorgusunu yemek yemeden önce işletmelerde de yapabilirsiniz.

Sodexo Kart Nedir?

Sodexo kart işverenlerin çalışanları için satın aldığı bir yemek kartıdır. Kart içerisine iş yerleri çalışanlarının öğle yemeklerini yatırmaktadır. Günlük olarak hesaplanan öğle yemeği tutarı ile çalışanın bir ay içinde çalıştığı gün sayısı çarpılmakta ve kart içine o ay çarpılan kadar para yatmaktadır. Sodexo kart ile ilgili özellikler aşağıdaki şekilde ifade edilmiştir:

 • Sodexo kart kişilere çalıştıkları gün kadar yemek ücreti yatırılması için verilmektedir.
 • Kişiler işe başlar başlamaz Sodexo kullanımına başlayamamaktadır. Sodexo içine para yüklenebilmesi için kişilerin en az bir ay boyunca aynı iş yerinde düzenli olarak çalışması gerekmektedir.
 • Kişiler bu kartı kullanarak Sodexo ile anlaşmalı olan pek çok iş yerinden yemek yiyebilmektedir.
 • Kişiler kartı yalnızca yemek yeme için kullanmak zorunda değildir. Kart market harcamaları için de kullanılabilmektedir. Bunun için alışveriş yapılan marketlerin giriş kapısında “Sodexo Geçerlidir.” ibaresi yer almalıdır. Eğer böyle bir ibare görmüyor iseniz market çalışanlarına bu kartın alışveriş esnasında kullanılıp kullanılamayacağını sorabilirsiniz.

Sodexo Bakiye Para Sorgusu Nereden Yapılmaktadır?

Sodexo bakiyesinin sorgulanması oldukça basit bir işlemdir. Yemek kartınızda ne kadar kaldığına bakmak ister iseniz yapmanız gereken birkaç adım bulunmaktadır.

Aşağıda bu adımlar yer almaktadır:

 • Sodexo kart geçen bir işletmeye gidiniz. İşletmelerin hangisi olduğuna ulaşmak için internet sitesinden kart numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz. Kartın kendi çıkardığı uygulama üzerinden de işletme isimlerine ve adresine ulaşabilirsiniz.
 • Sodexo kartınız ile bir alışveriş gerçekleştiriniz. (Bu alışveriş bir mağazadan olabileceği gibi bir lokantadan da olabilmektedir.)
 • Kartınızı görevlilere veriniz ve ödemenizin Sodexo kart ile olacağınız söyleyiniz.
 • Kasiyer sizin için Sodexo pos cihazını getirecektir. Bu pos cihazının yan tarafından kartınızı okutarak size geri verecektir.
 • Ardından birkaç saniye sonra slip çıkacaktır. Bu slipin alt kısmında “Kalan Sodexo Bakiyesi” şeklinde bir başlık bulunmaktadır.
 • Başlıkta yer alan tutar sizin güncel Sodexo paranızı göstermektedir. Slipte yazan tutar kadar daha alışverişi kartınız ile yapabilirsiniz.
 • Kalan tutarı bir ay içinde harcayabileceğiniz gibi bir gün içinde de harcayabilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize bağlı bir durumdur.
 • Kart sorgunuza doğrudan uygulama ara yüzünden de erişebilir ve bakiye tutarınıza bakabilirsiniz.

Sodexo Bakiye Para Durumuna Online Nasıl Bakılmaktadır?

Sodexo bakiyesine online bakmak isteyen kişiler karta ait olan siteden yardım alabilmektedir. Kişiler kart sitesine giriş yaparak kartın içindeki para durumunu kontrol edebilmektedir. Kişilerin siteye giriş yapabilmesi için elektronik bir cihaz ve internet bağlantısı yeterli olacaktır.

Eğer kişiler siteye ilk kez giriş yapıyor iseler Sodexo kartlarını yanlarında bulundurmalıdır. Site sizlerden kart numarasını, kart üzerinde yer alan ad ve soy ad bilgisini istemektedir. Buna ek olarak aktivasyon işleminin gerçekleşmesi için bir tane telefon numarası da istenmektedir. Telefon numarasına gelen 6 haneli numara doğru girilmelidir.

Sodexo Kart Nerelerde Kullanılmaktadır?

Sodexo kartın kullanım alanları oldukça geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Günümüz teknolojileri ile uyumlu olarak çalışan pek çok restoranda yemek kartlarının tamamı geçmektedir. Hem mavi hem de turuncu olabilen Sodexo yemek kartınızı “Sodexo Geçerlidir” ibaresini gördüğünüz her restoranda kullanabilirsiniz.

Sodexo kartın kullanım alanları ile ilgili aşağıdaki bilgileri inceleyebilirsiniz:

 • Eğer kartınızı yeni aldı iseniz kartınızın nerede kullanılıp kullanılmadığına dair veriler için internet sitesinden yardım alabilirsiniz. Site üzerinde her gün güncellenen market ve lokanta listeleri yer almaktadır. Bu listeleri takip ederek size yakın yerleri öğrenebilirsiniz.
 • Size en yakın olan kartınızın kullanılabileceği yerlerin listesine ulaşmak için kartınızın uygulamasını indirebilirsiniz. Uygulama size yalnızca kartın kullanılabileceği yerlerin listesini sunmamakta aynı zamanda Sodexo bakiye para durumuna da bakabilmenizi sağlamaktadır. Eğer uygulamayı telefonunuza indirir iseniz uygulama üzerinden bildirim de alabilirsiniz. Uygulama üzerinden alabileceğiniz bildirimler, kart ile ilgili yapılan yeniliklerden kartınızın güncel bakiye durumuna kadar pek çok konuyu içerebilmektedir. Uygulama sayesinde internete bağlı olduğunuz her an kartınız ile ilgili bilgiler elde edebilirsiniz.

Sodexo Kart Nasıl Bozdurulmaktadır?

Sodexo kartın bozdurulması farklı işletmeler tarafından gerçekleştirilmektedir. Kartın bozdurulmasını isteyen kart sahipleri genellikler kartlarını yemek yeme ya da kafede harcama için kullanmak istemeyen kişilerdir. Kartını nakite çevirmek isteyen kişiler Sodexo kart geçen işletmelerle gidip görüşmelidir. Kartın bozdurulduğu yerler ile ilgili net bir bilgi mevcut değildir.

Kartını bozduran kişiler aşağıdaki işlemleri yapabilmektedir:

 • Sodexo kartını bozdurarak paraya çeviren kişiler, kart bakiyesinin biraz daha altında nakit paraya erişmektedir.
 • Kart sahipleri bu parayı akaryakıt istasyonlarında yakıt almak için kullanabilmektedir.
 • Para istenir ise giyim mağazalarında kıyafet ya da aksesuar alınır iken harcanabilmektedir.
 • Sodexo kartını bozduran kişiler bu para ile kırtasiye alışverişi yapabilmektedir.
 • Kartını bir kez bozduran kişi o ayın parasını nakite çevirdikten sonra tekrar Sodexo olarak geri alamamaktadır. İşlem için diğer ayın yatacak olan parası beklenmelidir.

Sodexo Kart Nerede Bozdurulmaktadır?

Sodexo kartın bozdurulacağı yerler her ilde değişiklik göstermektedir. Kartın belirli bir tutarını kendisine komisyon alarak paraya çeviren işletmelerin sayısı oldukça fazladır. Eğer böyle bir düşünceniz var ise aşağıdaki adımları izleyerek kartınızı nakit paraya çevirebilirsiniz:

 • Çevrenizde Sodexo kart geçen yerleri araştırabilirsiniz. Kartın nelerde kullanıldığına online olarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca kart geçen yerlerde “Sodexo” ibaresi mavi ya da turuncu olarak yer almaktadır. Bu alanları bulabilirsiniz.
 • Sodexo kartınızın içindeki bakiyeden ve kartınızı nakit para olarak almak istediğinizden işletme yetkililerine bahsedebilirsiniz.
 • Yetkililer durumu kabul eder ise kartınızın içindeki bakiyeyi alarak sizi oradan alışveriş yapmışsınız gibi gösterecektir.
 • Ardından kartınızı size geri vereceklerdir.
 • Son adımda anlaştığınız tutar kadar nakit parayı işletmeden alabilirsiniz.

Sodexo İstanbul’da Nerelerde Bozdurulmaktadır?

Sodexo kartın İstanbul’da kullanımı oldukça yaygındır. Pek çok işletme lokantasında Sodexo ve buna benzer yemek kartlarına yer vererek daha çok müşterinin kendisinden alışveriş yapmasını istemektedir. Kartınızı nakite çevirmeden de bu işletmelerde alışveriş yapabilir ve herhangi bir kayıp yaşamadan işletmeden ayrılabilirsiniz.

Kartınızı direk olarak kullandığınızda kartın içindeki miktar ile alışveriş yapacağınız miktar eşit olacaktır. Ancak İstanbul ya da diğer illerde kartınızı para olarak çevirmek ister iseniz az da olsa bir kayıp yaşama durumunda kalabilirsiniz. İstanbul sınırları içerisinde kartınızı nakit olarak çevirebileceğiniz yerlerin toplu bir listesi bulunmamaktadır.

Nakit çevirme işlemleri ile ilgili işletmelerle yüz yüze görüşebilir ya da onları arayabilirsiniz. İşletmelere kartınız içerisindeki bakiyeyi ve nakit olarak almak istediğiniz bakiyeyi söyleyebilirsiniz.

Sodexo kartın paraya çevrilmesi oldukça güvenilir bir işlemdir. Sodexo kart bozdurulmadan nasıl harcanıyor ise paraya çevrilerek de o şekilde harcanabilmektedir. Sodexo kartın bozdurulması sırasında hem kart hem de bozan işletme komisyon talebinde bulunmaktadır. Bu da Sodexo bakiye para durumunun azalmasına neden olacaktır. Eğer bu durumu kabul ediyor iseniz kartınızı bozmayı kabul eden bir işletmeye giderek gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.

Sodexo Kartın Geçtiği Lokantalara Nasıl Ulaşılır?

Sodexo kart geçen yemek yerleri farklı illerde farklı isimlerde bulunmaktadır. Kartın geçtiği süpermarketlere ya da yemek yerlerine ulaşmak için birden fazla yöntem mevcuttur. Aşağıda bu yöntemler ile ilgili detaylar bulabilirsinir:

 • Sodexo kartınızın içine bakiye yüklendikten hemen sonra kartı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kartın hangi lokantalarda kullanıldığı ile ilişkin güncel bilgiler için Sodexo uygulamasını Apple Store kullanarak ya da Google Store kullanarak indirebilirsiniz.
 • Telefonunuza uygulamayı yüklemek istemiyor iseniz firmanın internet sitesi üzerinden mevcut lokanta isimlerine ulaşabilirsiniz.
 • Lokantalar hakkında detaylar için lokantayı ziyaret edebilirsiniz. Görevlilere sipariş öncesinde kartınızın geçip geçmediğini sorabilirsiniz.

Sodexo Kart Yemek Dışında Kullanılabilir Mi?

Sodexo kartın yemek dışında kullanımı farklı türleri için değişiklik göstermektedir. Yemek dışında kullanılabilen kart türü diğer karttan daha farklı bir renktedir. Yalnızca restoranlarda ya da kafelerde kullanılmayan bu kart, bazı durumlarda mağazalarda ya da marketlerde de geçebilmektedir. Sodexo kartın mağazalarda kullanılabilmesi için aşağıdaki özellikleri taşıması gerekmektedir:

 • Mağaza ve marketlerde kullanılabilen Sodexo kurumsal olmalıdır.
 • Mağaza ya da marketlerde geçen Sodexo kart turuncu renge sahiptir.
 • Kartın üzerinde 14 haneli bir rakam yer almaktadır. Ayrıca kartın ön kısmında çalışanın isim ve soy isim bilgisi ve bulunmaktadır.

Sodexo kartın diğer türü ise mavi renktedir. Mavi renkli olan kart kurumsal özelliklere sahip değildir. Bu nedenle yalnızca kafelerde ve restoranlarda geçmektedir. Mavi Sodexo kart içine para yatırılabilmektedir. Böyle bir durumda nakit olarak para tekrar çekilebilmektedir. Para çekilmesi sırasında %5 civarında bir kesinti meydana gelecektir.

Sodexo Kart Kıran Yerler Var Mıdır?

Sodexo kartı paraya çevirmek isteyen kişiler anlaşmalı işyerlerinden yardım talep edebilmektedir. Sodexo geçen yerler belirli bir komisyon alarak Sodexo kart içindeki bakiyenizi nakit paraya çevirebilmektedir. Sodexo kartın içine aylık olarak ortalama 750 TL para yatırılmaktadır. Bu paranın çekilmesini talep ettiğinizde işyerleri paranızın bir kısmını alarak sizlere daha az bir ödeme gerçekleştirmektedir. Böylesi bir durumda kartınızı ister beyaz eşya alımında isterseniz de farklı bir alışverişinizde kullanabilirsiniz. 

Ticket Kart Bakiye Para Sorgulama ve Nakite Çevirme

Elektrik Su ve Doğalgaz Abonelik Ücretleri

Instagram Hesap Kapatma ve Silme (Resimli Anlatım)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.