Ekonomi

Esnafa 250 Bin TL’e Kadar 12 Ay Geri Ödemesiz Deprem Kredisi Verilecek

Yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde ağır hasar gören yerler için esnafa 250 bin TL’ye kadar kredi sağlanacağını açıkladı. Bu desteklerde, ilk 12 ay ödemesiz olacak 60 ay vadeli ve yarısı Hazine’nin ödeyeceği olmak üzere yüzde 7,5 faiz oranı düzenlenecek.

Erdoğan aynı zamanda deprem bölgesindeki işletmelerin 2023 yılında KOSGEB‘e olan borçlarının ve felakette hayatını kaybeden işletmecilerin tüm borçlarının silineceğini söyledi. Bugüne dek

1 milyon 61 binden fazla depremzedeye hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yapıldığına dikkat çeken Erdoğan, “Daha önce açıkladığımız 250 milyar liralık KGF destekli kredi paketine 100 milyar TL daha ilave ettik. Depremde ağır hasara uğrayan yerlerde esnafa 250 bin liraya kadar 12 ayı ödemesiz 60 ay vadeli, yarısı Hazinenin ödeyeceği yüzde 7,5 faizli kredi veriyoruz.” dedi.

Başlıklar

Cumhurbaşkanı Diğer Destekleri de Açıkladı

Erdoğan, kredinin detaylarına ek olarak kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği uygulamalarının da devreye alındığını belirtti. Toplum yararına çalışma programı ilce istihdamı özellikle ihtiyaç sahibi ailelere öncelik vererek 50 bin kişiye çıkarıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı ayrıca çocukların eğitiminin aksamaması için de gayret gösterildiğini ifade etti. Açıklamasında illerde bulunan ilk ve ortaokul okul binalarının durumlarına göre açmaya başladıklarını da söyledi.

Esnaf Kredisi ile ilgili diğer tüm deteyları konumuzdan inceleyebilirsiniz.

Deprem Kredisi Detayları

Kredinin açıklanmasının ardından kredinin kullandırma koşulları da tespit edildi. Kredi, depremde ağır hasara uğrayan ve 6 Şubat’tan önce vergi kaydı bulunan esnaf ve sanatkârlar tarafından kullanılabilecek. %7,5 faiz oranı uygulanacak olan kredi paketi 31 Aralık 2023’te sona erecek.

  • Ödemesiz dönemde müşteri için tahakkuk edecek faiz, ödeme tablosu doğrultusunda sonraki yıl taksitlerine bölünerek vade boyunca tahsil edilecek.
  • Kredi limiti mevcut işletme kredisi şahıs üst limitine dahil olmayacak, ilave olarak tanımlanacak. Aynı zamanda Deprem İşyeri Alım veya Destek Kredisi kullanmış olan esnaf bu krediden faydalanamayacak.
  • Esnaflık faaliyeti şartı sadece kaydi olarak kontrol edilecek ve deprem nedeniyle geçici olarak faaliyetine ara verenler de krediden faydalanabilecek.
  • Esnaf ve sanatkârlar odası ve siciline kayıtlı şahıs firmalarına kullandırım yapılacak.
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir