E-Devlet

E-Devlet Sagmer Sorgulama İşlemi

edevlet sagmet sorgulama islemi

Devletimizin bizlere sunduğu tüm hizmetler artık gelişen teknolojik imkanlar ve internetin gücü sayesinde tek bir çatı altında toplanarak, parmak ucumuza kadar geldi. Bu sayede artık yalnızca birkaç tık ile denetlemek istediğimiz, düzenlemek istediğimiz, belgelemek istediğimiz tüm bilgilere anında ulaşabilmekteyiz. Son yıllarda kullanım oranı ciddi oranda artış gösteren e-Devlet sistemi sayesinde gerçekleşen bu büyük gelişme ile beraber devlet dairelerinde uzun kuyruk beklenen günler, vakit harcanan günler ve dosya/evrak karışıklığı yaşanan günler geride kalmıştır.

e devlet islemleri

Sağlık Sigortanızı Kontrol Edin!

e-Devlet sisteminin vatandaşlara sunduğu bir imkanda, e-Devlet ara yüzünden sağlık sigortası sorgulama sgk işlemlerinin saniyeler içerisinde gerçekleştirilmesidir. SAGMER adı verilen ara yüzden kontrol edilebilen sağlık sigortası poliçeleri ile sigortanızın tüm detaylarını öğrenebiliyorsunuz.

Eğer sagmer nedir diye soracak olursanız: SAGMER; Sağlık Bilgi ve Gözetim Merkezi’dir. Bu merkezde hayat, sağlık, trafik ve zorunlu olan sigortalar tek bir alana toplanır ve bilgiler eş zamanlı olarak güncellenerek, denetime açılır.

ssk sorgulama islemlerini e devlet sifresi ile yap

SAGMER’e ilişkin bilgilerinizi görüntülemek ve sağlık sigortam var mı bilgisini edinmek istiyorsanız ilk olarak e-Devlet ekranına giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer e-Devlet’e ilk defa girecekseniz takip etmeniz gereken işlemler şunlardır;

İlk olarak e-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden edinmeniz gerekmektedir. PTT şubelerine, T.C. nüfus cüzdanınızı ve bir miktar ücreti ibraz ettiğiniz takdirde size özel tek kullanımlık şifreniz özel bir zarf içerisinde tarafınıza teslim edilecektir. Edindiğiniz bu şifre ile e-Devlet Devlet Kapısı web sitesine gidin. Web sitesine girdiğinizde GİRİŞ butonuna tıklayın ve karşınıza çıkan ekrana T.C. kimlik numaranızı ve aldığınız şifrenizi yazarak “DEVAM ET” butonuna basın. Sisteme girişinizi ilk defa yaptığınız için, şifrenizin güncellenmesi talep edilecektir. Şifrenizi güncelleyip, çeşitli iletişim bilgilerinizi sisteme sağladıktan sonra hizmet ekranına ulaşırsınız. Hizmet ekranına ulaştığınızda sol üst köşede yer alan arama çubuğuna tıklayın. Bu arama çubuğuna “SAGMER” yazdığınızda çıkan ilk sekmeye tıklayın. Bu sekmeye tıkladığınızda açılan ekran aracılığı ile tüm sağlık sigortası, hayat sigortası ve trafik sigortası bilgilerinizi anında tek tık ile görüntüleyebilirsiniz.

sagmer nedir

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir