E-Devlet

E Devlet Çalışma İzni

Pek çok sebepten dolayı insanlar bulundukları yerden göç etmek durumunda kalırlar. Bu göçler ülke içinde iç göç olarak olabileceği gibi şartlara ve çeşitli sebeplere bağlı olarak ülke dışına dış göç olarak da gerçekleşebilmektedir. Ülke dışına yapılan göçlerde göçün yapıldığı ülkenin kimliği yok ise orada ikamet etmesi ve çalışabilmesi oldukça güçtür. Çalışma izni olayı da burada devreye girerek kimlik alınmadan çalışma izni koşulları sağlandığında orada rahatlıkla çalışılabilmektedir. Aşağıdaki yazımızda E Devlet ile de ilgili olarak E Devlet Çalışma İzni hakkında bilgi vereceğiz.


Çalışma İzni Türleri

Süreli Çalışma İzni

13.08.2016 tarih ve 29800 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6735 sayılı Uluslararası İş gücü Kanuna göre çalışma izni başvurusunda bulunan ve başvurusu olumlu sonuçlanan yabancıya, hizmet veya iş sözleşmesinin süresini aşmaması kaydıyla gerçek veya tüzel kişiye ya da kamu kurumun veya kuruluşun belirli bir iş yerinde ya da bunların aynı iş kolundaki iş yerlerinde belirli bir işte çalışmak kaydıyla ilk başvuruda en çok bir yıl çalışma izni verilmektedir.

Çalışma izni süresini uzatmak için başvuruda bulunan ve başvurusunun olumlu değerlendirilmesi durumunda aynı iş yerinde olmasına bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok iki yıl, sonraki uzatma başvuru isteminde ise en çok üç yıla kadar çalışma izni verilmektedir. Ancak farklı bir işverenin yanında çalışmak için başvuruda bulunanlar 7. maddenin birinci fırkasına göre değerlendirilmektedir.

Süresiz Çalışma İzni

Profesyonel olarak meslek dalında faaliyet gösteren yabancılara, diğer kanunlarda belirtilen özel şartların gerçekleştirilmesi durumunda bağımsız çalışma izni verilmektedir.

Uluslararası iş gücü politikasının doğrultusunda bağımsız çalışma izni değerlendirilmesi için yabancının; eğitim düzeyi, bilim ve teknolojiye katkısı, meslek deneyimi, Türkiye’deki faaliyetleri ya da yapacağı yatırımın ülke ekonomisine ve istihdama etkisi, yabancı bir şirket ortağı ise sermaye payı ile Uluslararası İş gücü Politikası Danışma Kurulu tarafından verilen önerilerle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek diğer hususlar doğrultusunda süresiz çalışma izni verilmektedir. Ayrıca bağımsız çalışma izni süreli olarak belirlenmektedir.

Turkuaz Kart

Uluslararası iş gücü politikası tarafından; mesleki deneyimi, eğitim düzeyi, bilim ve teknolojiye olan katkısı, Türkiye’deki faaliyetleri ya da yapacağı yatırımın ülke ekonomisine ve istihdama etkisi ve Uluslararası İş gücü Politikası Danışma Kurulu tavsiyeleri Çalışma ile Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek diğer hususlar doğrultusunda uygun görüldüğü takdirde yabancılara Turkuaz Kart verilmektedir.

Turkuaz Kart ilk üç yılı geçiş süresi olmak kaydıyla verilmektedir. Bakanlık, geçiş süreci boyunca işveren ya da yabancı tarafından yürütülen faaliyetlere uygun olarak bilgi ve talep de bulunabilir. Geçiş süreci içerisinde 15. madde gereğince iptal edilmeyen Turkuaz Kartta bulunan geçiş süreci kaydı, eğer isterse yabancının isteği üzerine kaldırılabilmektedir. Kaldırılan karatın yerine süresiz Turkuaz Kart verilmektedir. Belirtilen başvuruyu, geçiş süresinin dolmasına 180 gün kalması halinde her durumda geçiş süresi dolmadan başvuru yapılabilmektedir. Süre dolduğu takdirde geçiş süresi sürecinin kaldırılması için yapılan başvuru reddedilir ve Turkuaz Kart geçersiz sayılmaktadır.

Turkuaz Kat sahibi yabancıların, mevzuata göre eş ve bakmakla hükümlü olduğu kişilere Turkuaz Kart sahibinin yakını olduğunu gösteren belge ile ikamet iznini belirten belge verilmektedir.

Turkuaz Karta sahip yabancı Kanunda düzenlenen süresiz çalışma izninin sağladığı tüm haklardan yararlanabilmektedir.

Turkuaz Kart uygulaması; uluslararası alanda akademik çalışmaları kabul görmüş akademisyenler ile bili, sanayi ve teknoloji de ülkemiz açısından stratejik öneme sahip olanlar ya da ihracat, istihdam ya da yatırım kapasitesi olarak ulusal ekonomiye katkı sağlaması sağlaması muhtemel kişiler nitelikli yabancı olarak adlandırılmaktadır. Geçici koruma ile ülkede bulunan yabancılara bu maddenin hükümleri uygulanmamaktadır.

E Devlet üzerinden Yabancıların Çalışma İzinleri Otomasyon Sistemine giriş yapabilmek ve bilgilerinizi görebilmek için E Devlet internet sitesine PTT şubelerinden alabileceğiniz şifre ile giriş yaparak sağ üst köşedeki arama kısmına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan Yabancıların Çalışma İzinleri Otomasyonu yazarak bilgilerinizi ilgili sayfaya yazarak giriş yapabilirsiniz.

Yukarıdaki görselde de ve detaylı olarak anlattığımız adımları izlediğinizde karşınıza bu sayfa çıkacaktır. ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” kısmına tıklayarak ve istenilen bilgileri girdikten sonra Çalışma İzni konusu ile ilgili istediğiniz bilgiye edinebilirsiniz.

E Devlet Çalışma İzni sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. gurcistan vatandaşiyim.turkiyede 5 senedir çalişma izinli skortali eve bakici oralak çalişiyorum.turk vatandaş nasil olabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu